Лейма Гбові

Лейма Роберта Гбові (англ. Leymah Roberta Gbowee; нар. 1 лютого 1972(19720201), центральна Ліберія) ліберійська активістка-миротворець, лауреатка Нобелівської премії миру за 2011 рік спільно з Тавакуль Карман і Елен Джонсон-Серліф «за ненасильницьку боротьбу за безпеку жінок і за права жінок на повноправну участь у побудові миру». Лауреатка Премії Грубера за права жінок (2009).

Лейма Гбові
Народилася 1 лютого 1972(1972-02-01)[1][2][3] (49 років)
Монровія, Ліберія[4][5][…]
Країна  Ліберія[6]
Діяльність політична діячка, бізнесвумен, економістка, антивоєнна активістка
Галузь права людини і dispute resolutiond
Alma mater Eastern Mennonite Universityd
Науковий ступінь почесний доктор
Знання мов англійська
Заклад Колумбійський університет
Членство Nobel Women's Initiatived[7]
Конфесія лютеранство
Нагороди

Нобелівська премія миру (2011)

Gruber Prize for Women's Rightsd

Profile in Courage Awardd

James Parks Morton Interfaith Awardd

Internationaler Demokratiepreis Bonnd (16 листопада 2018)

IMDb ID 3091658

Біографія

Лейма Роберта Гбові (Leymah Roberta Gbowee) народилася у 1 лютого 1972 року у центральній Ліберії у сім'ї середнього класу. Батько дівчинки працював з урядом, з Агенством Національної Безпеки, а мати була старшим фармацевтом у аптеці національного госпіталю.[8] У 1989 році, у той час, коли Лейма щойно закінчила школу та збиралася вивчати медицину в університеті щоб стати педіатром, розгорнулася перша громадянська війна у Ліберії. Дівчина у 17 років разом з батьками та двома сестрами з трьох переїхала до столиці країни — до Монровії.

«Я розповідаю, що в одну хвилину я була підлітком, а у наступну хвилину вже дорослою, піклуючись про 20 людей, які прийшли до нас».[8]

У 1995—1996 роках Лейма Гбові працювала радницею по справах біженців в притулку для переміщених осіб при Міністерстві охорони здоров'я Ліберії.[9]

З 1998—2002 роки вона працювала в програмі Trauma Healing and Reconciliation Program of the Lutheran Church in Liberia у якості соціального працівника та тренера. ЇЇ обов'язки включали роботу з пораненими колишніми дітьми-солдатами. Лейма була також єдиною жінкою-тренером, яка навчала військовослужбовців, поліцейських та інші служби безпеки про травму, її наслідки і способи поводження з нею.[10] Саме у той час Гбові зробила висновок, що саме жінки мусять зупинити війну, у якій готові брати участь чоловіки.[11]   

І вже згодом, у 2002 році Лейма Гбові організувала жіночий рух за мир «Women of Liberia Mаss Action for Peace».[9]

Цей рух розпочався незважаючи на те, що у Ліберії були надзвичайно обмежені цивільні права. Тисячі жінок різного віросповідання та з різних соціальних класів мобілізували свої зусилля, влаштовували мовчазні ненасильницькі протести, які включали сексуальний страйк, а також погрози прокляттям. Жінки одягали білі футболки у якості символів миру та виходили на вулиці з плакатами декілька тижнів поспіль. Вони закликали президента та повстанців сісти за стіл переговорів.[9]

У 2003 році під час Другої громадянської війни в Ліберії активістки жіночого руху за мир «Women of Liberia Mаss Action for Peace» примусили зустрітися з ними президента Чарльза Тейлора. Про це Леймі Гбові як лідерці руху повідомив Спікер парламенту.

«Це, щоб сказати вам, що президент Тейлор зустрінеться з усіма вами». Це було схоже на Wow![8]

Потім активістки взяли з президента обіцянку відвідати мирні переговори в Акрі в Гані для переговорів з повстанцями з Liberians United for Reconciliation and Democracy and Movement for Democracy in Liberia. Такої ж обіцянки вдалося домогтися жіночому руху від повстанців. Лейма Гбові очолила делегацію ліберійських жінок у поїздці до Гани, з метою продовжувати чинити тиск на ворогуючі фракції під час мирного процесу та з метою участі у переговорах. У критичний момент, коли переговори здавалися зупиненими, Лейма і майже 200 жінок сформували людську барикаду, щоб перешкодити представникам Тейлора і повстанських воєначальників покинути зал для їжі або будь-якої іншої причини, поки вони не дійшли до домовленості про мир.[12]

У критичний момент, коли переговори здавалися зупиненими, Лейма і майже 200 жінок сформували людську барикаду, щоб перешкодити представникам Тейлора і повстанських воєначальників покинути зал для їжі або будь-якої іншої причини, поки вони не дійшли до домовленості про мир.

Коли сили безпеки намагалися заарештувати Лейму, вона пригрозила повністю оголистися — акт, який за традиційними африканськими переконаннями приніс би прокляття та страшні нещастя на чоловіків. Загроза Лейми спрацювала, і це виявилося вирішальним поворотним пунктом для мирного процесу.[12]

З 2001 до 2005 року Лейма була програмною координаторкою у миротворчій організації «Жінки у створенні миру» (Women in Peacebuilding, WANEP).[9]   

У 2006 році  Лейма Гбові  стала співзасновницею Women Peace and Security Network Africa (WIPSEN-A) в Аккрі та продовжувала виконувати обов'язки її виконавчого директора протягом шести років. WIPSEN-A — це пан-африканська неприбуткова організація, яка орієнтована на підтримку стратегічної участі та лідерства жінок в встановленні миру та безпеки на континенті.

У 2009 році історію Лейми та її руху було екранізовано у фільмі «Відправити молитвою диявола назад у пекло» (Pray the Devil Back to Hell).

У 2011 році вийшли її власні мемуари «Могучими хай будуть наші сили» (Mighty Be Our Powers: How Sisterhood, Prayer and Sex Changed a Nation at War).

У лютому 2012 року Лейма запустила нову громадську організацію, Gbowee Peace Foundation Africa (GPFA), у Монровії та у Ліберії, яка надає освітні та лідерські можливості для розвитку жінок, дівчат і молоді.

На даний момент Лейма Гбові є членкинею ради директорів Нобелівської Жіночої Ініціативи, Фонду Gbowee Peace, Фонду Peace Jam. Вона також є членкинею Мережі Лідерів Африканських Жінок для репродуктивного здоров'я та планування сім'ї.  

Нагороди

За свою миротворчу та активістську діяльність Лейма отримала низку нагород:

·     2007 — Блакитна стрічка від Гарвардського інституту державного управління ім. Джона Ф. Кеннеді; ·     2009 — Премія Грубера за Права Жінок; ·     2009 — Премія «Профілі мужності»; ·     2011 — Нобелівська премія миру спільно з Тавакуль Карман і Елен Джонсон-Серліф.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.