Леман (газове родовище)

Леман (Леман Бенк) газове родовище в британському секторі Північного моря. Станом на 2016 рік найбільше родовище в історії Великої Британії.

Леман
53°05′00″ пн. ш. 2°10′00″ сх. д.
Водойма Північне море
Країна  Велика Британія[1]

Леман (газове родовище) (Сполучене Королівство)

Характеристика

Відкрите у 1966 році в південній частині моря у 72 км від узбережжя. Поклади вуглеводнів виявлено на рівні 1980 метрів під морським дном. Як і на розташованому поблизу іншому великому родовищі Індефатігебл, вуглеводні знайдено у відкладеннях пермського періоду, колектор — пісковики, на які перетворились створені колись еоловими процесами дюни. Нафтоматеринські породи — залягаючі глибше відкладення карбону.

Запаси родовища Леман оцінюються у 325 млрд.м3 газу.[2][3]

Ще однією схожістю Леман та Індефатігебл стало розташування кожного з них у секторах одразу двох великих компаній, причому тих самих -  Amoco та Shell, що наклало свій відбиток на створену тут інфраструктуру.

Розробка

В процесі розробки кожною із сторін було створено свої інфраструктурні комплекси:

А. У східній частині родовища (Amoco/ВР, на початку 2000-х права продані компанії Perenco):

- встановлені між 1968 та 1975 роками шість комплексів із спарених платформи для розміщення фонтанних арматур та процесингової платформи AD/AP, BD/BP, CD/CP, DD/DP, ED/EP, FD/FP та окремі платформи Е, Н, G. При цьому перемички від CD/CP, ED/EP, Е та Н виходили до комплексу «А», а від DD/DP, FD/FP і G до комплексу «В»;

- суміщена з комплексом «В» платформа-хаб BT (1970), до якої приєднувався трубопровід від потужностей компанії Amoco на родовищі Індефатігебл та починались трубопроводи до берегового терміналу в Бактоні та комплексу «А»;

- суміщена з комплексом «А» компресорна платформа АС (1976), яка дозволила підтримувати виробництво в умовах падіння пластового тиску. Окрім тільки що згаданої перемичики з хабом ВТ, компресорна платформа мала власну лінію до того самого берегового терміналу. Також через комплекс «А» проходила продукція з родовища Camelot (належало іншій компанії).

В. У західній частині родовища (Shell):

- комплекс Alpha, до якого входили введені у дію в 1967—1970 процесингова платформа AP, дві платформи для розміщення фонтанних арматур (ADI та ADII) та запущена трохи пізніше у 1975 році компресорна AK. Також по ходу розробки з Alpha з'єднали платформу для розміщення фонтанних арматур Foxtrot, а з останньою Golf;

- комплекси Bravo (1970) та Charlie (1972), кожен з яких складався з процесингової платформи (ВР та СР відповідно) та платформи для розміщення фонтанних арматур (BD та CD). Трохи пізніше до Bravo під'єднали ще одну платформи для розміщення фонтанних арматур Echo;

- комплекс з'єднаних містками платформи-хабу BT та житлової BH. ВТ приймала продукцію з комплексів Bravo, Charlie та платформи для фонтанних арматур Delta, після чого переправляла її для подальшої підготовки на комплекс Alpha.

В свою чергу, до процесингового центру на Alpha підключено трубопроводи з інших невеликих родовищ, які розроблялись Shell — Corvette, Caravel та Brigantine. Нарешті, з Alpha продукція направляється на береговий приймальний термінал у Бактоні.

Можливо також вказати на певну спільну інфраструктуру обох груп компаній, що займаються розробкою Леман. Так, на комплекс В у секторі Амоко надходив газ із потужностей Амоко на родовищі Індефатігебл, які втім переправляли як свій видобуток, так і продукцію компанії Shell з її ділянки Індефатігеблу. Далі від комплексу В проклали перемичку знову у сектор Shell, але вже на родовищі Леман.[4]

Демобілізація

Родовище Леман знаходиться на пізній стадії розробки. На початку 2010-х років з'явились перші дослідження на предмет демонтажу встановлених тут платформ.[2]

На цей момент, на Леман був демонтований газопровід-перемичка між секторами двох компаній, що став непотрібним після виводу з експлуатації компанією Shell своєї частини родовища Індефатігебл (продукція якого проходила транзитом через потужності сусідів).  

Примітки

  1. GEOnet Names Server — 2018.
  2. Danish Sustainable Offshore Decommisionning Project. Архів оригіналу за 9 січня 2017.
  3. Slatt, Roger M. (21 листопада 2013). Stratigraphic Reservoir Characterization for Petroleum Geologists, Geophysicists, and Engineers (англ.). Newnes. ISBN 9780444563705.
  4. Perenco UK Ltd Annual Environmental Report 2011. Архів оригіналу за 10 січня 2017.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.