Липовецьке озеро

Липове́цьке о́зеро озеро в Українських Карпатах, гідрологічна пам'ятка природи місцевого значення. Розташоване в межах Хустського району Закарпатської області, біля села Липовець (звідси й назва), що на північний захід від міста Хуст. Липовецьке озеро ще в народі називають «Морське око»[1].

Липовецьке озеро
(або «Морське око»)
48°17′39″ пн. ш. 23°17′21″ сх. д.
Розташування
Країна  Україна
Регіон Хустський район
Геологічні дані
Тип вулканічне, високогірне
Гірський хребет Тупий
Розміри
Площа поверхні 0,18 га і 0,3 га
Висота 526 м
Глибина середня 5-7 м
Глибина макс. 45(?) м
Довжина бл. 0,05  км
Вода
Басейн
Водний басейн басейн Дунаю
Витікають потічок, притока річки Ріки
Інше
Міста та поселення м. Хуст, с. Липовець
Липовецьке озеро (Закарпатська область)

 Липовецьке озеро
(або «Морське око»)
у Вікісховищі

Озеро вулканічного походження лежить у північно-східній частині гірського масиву Тупий на висоті 526 м над рівнем моря. Площа 0,18 га (за іншими даними — 0,3 га), глибина 5—7 м.

Глибина озера, як написано в покажчику — 45 метрів. У 2016 році громадські активісти разом з рятувальниками намагалася виміряти глибину, але їм цього не вдалося, адже на глибині 12 метрів починається вулканічний розлам, з якого відбувається наповнення озера водою. А туди потрапити аквалангісти не змогли[2].

Покажчик: Озеро «Морське око»

Площа — 300 м², глибина — 45 м, на висоті 526 м над р.м., не замерзає[3].

Холодна прозора вода озера заповнює воронкоподібну яму, яка виникла на місці бокового кратера згаслого вулкана. Озеро не має приток і значних витоків, живиться підземними водами, що надходять з великих глибин. Звідси й повір'я, ніби озеро не має дна. З озера сильним струменем тече гірський потік. Липовецьке озеро — цінна пам'ятка вулканізму в Карпатах.

Примітки

  1. Липовецьке озеро — Закарпаттячко. zakarpattyachko.com.ua. Процитовано 13 квітня 2016.
  2. Родзинки Хустщини — «Морське око» (ФОТО) | Дзеркало Закарпаття. dzerkalo-zakarpattya.com. Процитовано 13 квітня 2016.
  3. Кагало, О. О. (2016). Липовецьке озеро — Енциклопедія Сучасної України. esu.com.ua. Процитовано 4 червня 2021.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.