Литовські традиційні хрести

Литовські традиційні хрести або Криждірбисте (лит. Kryždirbystė) — традиційне литовське мистецтво обробки і прикраси хрестів. Включене ЮНЕСКО до Списку нематеріальної культурної спадщини людства.

Серекіяй церковний хрест
Литовські традиційні хрести

Виготовлення хрестів становить важливу частину литовської культури. Хоча в даний час вони пов'язані з католицькою релігією — традиційною релігією литовців — криждірбисте бере початок з дохристиянських вірувань цього народу і пов'язане з язичницькими стовпами, що символізують світове дерево.[1]

Зазвичай хрести вирізаються з дуба, іноді містять також металеві елементи. Майстри, які виготовляли хрести, були бродячими ремісниками і пересувалися по всій країні. Найзнаменитішим різьбярем хрестів був Вінцас Свірскіс (1835-1916), від якого збереглося близько 50 хрестів.

Криждірбисте ставили біля доріг, на кладовищах, біля будинків, а також близько церков. Хрести могли поєднувати елементи архітектури, скульптури, живопису та художньої ковки і були заввишки від одного до п'яти метрів. Часто литовські хрести містять символи сонця, геометричні символи, зображення рослин, птахів, а також дерева життя. Іноді біля них ставлять невеликі статуї. Хрести зустрічаються по всій Литві, але їх особливо багато в Жемайтії, Аукштайтії і Дзукії.

Біля Шяуляя знаходиться «Гора Хрестів» — пагорб, на якому встановлені близько 50 тисяч хрестів.

Див. також

Примітки

  1. COSMOLOGY OF THE ANCIENT BALTS (англ.). Lithuanian Global Network. Процитовано 12.12.2013.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.