Лорен Р. Ґрем

Лорен Р. Ґрем (англ. Loren R. Graham) (народився 29 червня 1933 в місті Hymera, штат Індіана, США) — відомий американський історик науки, філософ, дослідник історії російської і радянської наук.

Лорен Р. Ґрем
Loren R. Graham
Народився 29 червня 1933(1933-06-29) (88 років)
 США, Індіана, Hymera
Країна американець
Діяльність історик науки, викладач університету, sovietologist
Alma mater Массачусетський технологічний інститут
Галузь історія науки, совєтологія
Заклад Массачусетський технологічний інститут
Ступінь доктор філософії
Членство Американська академія мистецтв і наук
Відомий завдяки: передовий спеціаліст з історії радянської науки
Нагороди

Медаль Жоржа Сартона (1996)

Премія «Follo Award» (2000)
Особ. сторінка на сайті МІТ

Життєпис

Майже п'ятдесят років Ґрем друкує праці з історії науки і викладає в університетах Індіани, Колумбійському університеті, Гарвардському університеті і Массачусетському технологічному інституті (МТІ), професором останнього він є на даний час. Ґрем був учасником однієї з перших програм обміну вченими між США і СРСР, в рамках якої він працював в Московському державному університеті в 19601961 роках. З того часу він жив і працював у Росії десятки разів, нерідко приїжджаючи по декілька разів на рік. Окрім книг з історії науки, він написав також відому книгу про історію американських індіанців (A Face in the Rock) і книгу спогадів (Moscow Stories), де він описав свою юність в США і пригоди в Росії. Ґрем завжди виступав як переконаний прихильник дотримання прав людини і розвитку міжнародного наукового співробітництва. Він був членом опікунської ради Фонду Сороса - організації, яка надавала масову матеріальну допомогу російським науковцям одразу після розвалу СРСР. Крім того, протягом багатьох років він був членом керуючої ради Програми фундаментальних дослідів і вищої освіті, яка підтримує дослідницьку і викладацьку роботу в російських університетах і фінансується Фондом Макартурів, Фондом Карнегі, Міністерством освіти та науки Російської Федерації, та іншими організаціями. Ґрем є також членом консультативної ради американського Фонд цивільних досліджень та розвитку, який підтримує міжнародне наукове співробітництво. Протягом багатьох років він був членом опікунської ради Європейського університету в Санкт-Петербурзі і досі продовжує співпрацю з цим університетом. Зокрема, Ґрем подарував Європейському університету в Санкт-Петербурзі декілька тисяч книг зі своєї власної бібліотеки і тепер ці книги складають спеціальну колекцію, названою на його честь.

Науковий вклад

У своїх працях з історії науки Ґрем показує вплив соціального контексту на науку, навіть на її теоретичну структуру. Наприклад, в книзі Наука і філософія в Радянському Союзі (яка була висунута на престижну літературну премію National Book Award) він розмежовує вплив марксизму на російську науку — в деяких випадках, таких як лисенківщина, він вважає цей вплив шкідливим, а в інших випадках, як у фізиці, психології та питаннях зародження життя, — корисним. У своїй недавній книзі Naming Infinity він розвиває гіпотезу про те, що релігійні єресі позитивно повпливали на ранні роботи представників Московської математичної школи. Таким чином, Ґрем не є прихильником певного ідеологічного погляду на науку (такого як марксизм чи релігія), але стверджує, що вчені знаходяться під впливом багатьох різноманітних життєвих цінностей і філософських поглядів. Ґрем виявив, що інколи цей вплив переноситься на ту ж математику, як це показано не тільки в його дослідах щодо Московської математичної школи, але і в його статті Do Mathematical Equations Express Social Attributes? (The Mathematical Intelligencer, 2000).

Окрім творів про історію наукових теорій Ґрем опублікував багато праць з організації науки в Радянському Союзі та Росії, в тому числі - книги про перші роки Академії наук СРСР (The Soviet Academy of Sciences and the Communist Party) і про місце російської науки після розпаду СРСР (Science in the New Russia, написана у співавторстві з Іриною Дежиною).

Наукове визнання

Основні книги Ґрема

  • Moscow in May 1963: education and cybernetics (with Oliver Caldwell), Washington, 1964
  • The Soviet Academy of Sciences and the Communist Party, 1927—1932, Princeton University Press, 1967
  • Science and Philosophy in the Soviet Union, Alfred Knopf, 1972
  • Between Science and Values, Columbia University Press, 1981
  • Science in Russia and the Soviet Union: A Short History, Cambridge University Press, 1981
  • Functions and uses of disciplinary histories (edited with Wolf Lepenies and Peter Weingart), Reidel, 1983
  • Red Star: The First Bolshevik Utopia, by Alexander Bogdanov (edited with Richard Stites), Indiana University Press, 1984
  • Science, Philosophy, and Human Behavior in the Soviet Union, Columbia University Press, 1987
  • Science and the Soviet Social Order (edited), Harvard University Press, 1990
  • The Ghost of the Executed Engineer, Harvard University Press, 1993
  • The Face in the Rock: the tale of a Grand Island Chippewa, University of California, 1995
  • What Have We Learned about Science and Technology from the Russian Experience?, Stanford University Press, 1998
  • Moscow Stories, Indiana University Press, 2006
  • Grand Island and its Families (with Katherine Geffine Carlson) GIA, 2007
  • Science in the New Russia: Crisis, Aid, Reform (with Irina Dezhina), Indiana University Press, 2008
  • Naming Infinity: A True Story of Religious Mysticism and Mathematical Creativity (with Jean-Michel Kantor), Harvard University Press, 2009

Примітки

    Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.