Лоїхі

Підводна гора Лоїхі підводний вулкан, розташований за 35 км на південний схід від узбережжя острова Гаваї, приблизно 975 м[1] нижче рівня моря. Ця підводна гора лежить на фланзі Мауна-Лоа, найбільшого щитового вулкана на Землі.

Лоїхі

18°55′12″ пн. ш. 155°16′12″ зх. д.
Країна  США
Регіон Гаваї
Тип Підводний вулканізм
Висота −975 м
Виверження 9 серпня 1996[1]
Ідентифікатори і посилання
Global Volcanism Program 332000
GeoNames 4031274
Лоїхі
Лоїхі (Гаваї)
 Лоїхі у Вікісховищі

Опис

Лоїхі, мовою гавайців означає «довгий», є найновітнішим вулканом на Гавайсько-Імператорському хребті, вулканічному пасмі, що простяглося більш ніж на 5800 км на північний захід від Лоїхі і острова Гаваї. На відміну від найактивніших вулканів в Тихому океані, які складають активні континентальні околиці у Тихоокеанському вогняному колі, Лоїхі і інші вулкани Гавайсько-Імператорського хребта утворені гарячою точкою на великій відстані від будь-якої границі тектонічної плити. Вулкани Гавайських островів утворені рухом Тихоокеанської плити над гарячою точкою Гаваї. Лоїхі є наймолодшим вулканом і перебуває на дощитовій стадії утворення.

Розташування Лоїхі на тлі острова Гаваї

Лоїхі почав формуватися близько 400 тисяч років тому і як очікується, здійметься над рівнем моря близько 10-100 тисяч років від сьогодення.

Знаходячись повністю під водою, він досягає висоти три кілометри, проте на глибині 980 метрів.

Лоїхі схожа на вулканічну кальдеру маючи 3,7 км завдовжки і 2,8 км завширшки. Відстань між вершиною Мауна-Лоа і вершиною Лоїхі становить 80 км, що, до речі, є також приблизним діаметром гарячої точки Гаваї. Вершина Лоїхі складається з трьох кратерів, і двох рифтових зон: перша прямує на 11 км на північ, друга — на 19 км у напрямку SSE від вершини.

Кратери на вершині мають назви: Західний, Східний, Пеле. Кратер Пеле — наймолодший з цієї групи і розташований в південній частині вершини. Борти кратеру Пеле мають 200 м заввишки, діаметр близько 540 м та в середньому 20 м завширшки і були утворені в липні 1996 року, коли його попередник, гідротермальне поле поблизу вершини, зазнало руйнації, утворивши велику западину.

Примітки

  1. Loihi. Global Volcanism Program. Смітсонівський інститут. Процитовано 22 листопада 2021. (англ.)

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.