Лузітанія

Лузіта́нія (лат. Lusitania), або Лузіта́нська Іспа́нія (лат. Hispania Lusitana) — у 27 до н. е. 410 роках римська провінція на заході Піренейського півострова. Займала більшу частину сучасної Португалії та південно-західну Іспанію (частини провінцій Естремадура, Саламанка й Авіла). Названа за іменем автохтонного племені лузітанів. Адміністративний центр Емерита-Августа (Мерида).

Лузітанія
Дата створення / заснування 27
Держава Стародавній Рим
Столиця Emerita Augustad
Адміністративна одиниця Римська Іспанія
Юрисдикція Стародавній Рим
Спільний кордон із Бетіка, Тарраконська Іспанія
Замінений на алани
На заміну Лузітани
Історичний період античність
Час/дата припинення існування 409
Категорія мап на Вікісховищі d
 Лузітанія у Вікісховищі

Лузітанія у Римські імперії (бл. 125 року)
Римська Лузітанія

Лузітанія на півночі по річці Дору і на заході по річці Таг межувала з провінцією Таракконська Іспанія, на півдні з провінцією Бетіка. Вперше цю територія приєднав до Риму Гай Юлій Цезар. Однак адміністративно Лузітанія утворилася у 15 році до н. е. внаслідок територіальної реформи Октавіана Августа після відокремлення її від провінції Дальня Іспанія. Економічне значення Лузітанії ґрунтувалося на багатих запасах срібла і заліза, які були вельми затребувані римлянами. Враховуючи що весь Іберійський п-ів був підкорений римлянами і піддався сильній романізації, а також той факт що Атлантичний океан був природним захисним бар'єром Лузітанії, необхідність у її мілітаризації незабаром відпала і всі римські легіони були виведені з провінції, яка стала, в силу свого географічного положення, найспокійнішим регіоном імперії.

Після розпаду Римської імперії назва Лузітанія до пізнього середньовіччя. Лише із заснуванням Португальського графства та його розширенням під час Реконкісти у ХІІІ столітті закріпилась назва Португалія. У літературі «Лузітанія» — метафорично-поетична назва Португалії.

Назва

  • Лузіта́нія, Лузита́нія (порт. Lusitania)
  • Лусіта́нія (грец. Λυσιτανία, Lysitanía; лат. Lusitania)

Страбон

Як повідомляє Страбон у «Географії», Лузітанія — країна, розташована на північ від Тагу (Тежу). Тут мешкають лузітани — найбільший з усіх іспанських народів, з яким римляни воювали найдовше. Південним кордоном Лузітанії слугує Таг, а західним Атлантичний океан. На півночі й сході вона межує із землями карпетанів, веттонів, ваккеїв і каллаїків, яких деякі сучасники Страбона помилково називали лузітанами. Довжина Лузітанії від миса Нерія — 3 тисячі стадій. Північно-східні райони краю гористі, південно-західні — рівнинні[1][2]. Країна має родючі землі. Їх пересікають численні річки Таг, Мунда (Мондегу), Вакуа (Вога), Дурій (Дору), Міній (Міню) та інші. Більшість річок частково судноплавні й багаті на золотий пісок[3][2].

У культурі

Римське керівництво

Примітки

  1. Στράβων. Γεωγραφικά. βιβλίο Γ. Κεφάλαιο 3:3.
  2. Страбон. География… 1964:153.
  3. Στράβων. Γεωγραφικά. βιβλίο Γ. Κεφάλαιο 3:4

Джерела

  • Livermore H.V. History of Portugal. Cambridge: University Press, 1947.
  • Livermore H.V. A New History of Portugal. Cambridge: University Press, 1969.
  • Страбон. География: В 17 кн. / Пер., статья и коммент. Г. А. Стратановского. Л. : Наука, 1964. 943 с. (Классики науки)

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Лузітанія

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.