Лух авт (газета)

Лух авт (хант. Ӆух авт — «Ангальський мис») — газета хантийською мовою (шуришкарський діалект), що видається в Салехарді (Ямало-Ненецький автономний округ)

Ӆух авт
Логотип газети
Тип Суспільно-політична
Мова Хантийська
Формат А3

Засновано 6 січня 2001
Власник Департамент інформації та громадських зв'язків Ямало-Ненецького автономного округу
Головний редактор Кельчин Геннадій Павлович
Головний офіс 629008, м. Салехард, вул. Подшибякіна, 17
Наклад 650

северноеиздательство.рф/issues/5/1293.html

Газета виходить з 6 січня 2001 року. Висвітлює події з життя народу ханти, його побут, культуру та традиції. На шпальтах газети можна знайти публікації з фольклористики, хантийської міфології, народні казки та оповідання[1].

Наразі в редакції працює 4 співробітники. Виходить раз на тиждень на 4-х шпальтах. Наклад - 650 примірників (станом на 2012)

Історія

Тривалий час в Ямало-Ненецькому автономному окрузі не було жодної газети хантийською, хоча за даними Всесоюзного перепису населення 1989 року на території округу мешкало понад 7 тисяч ханти, переважна більшість з них володіла хантийською. Національна інтелігенція була занепокоєна таким становищем та прагнула докорінно змінити ситуацію. Почалося листування до різних інстанцій, державних установ, щоб ті розглянули питання про створення хантийськомовної газети. Після великої підготовчої роботи постановою губернатора ЯНАО в грудні 2000 року була створена окружна національна газета. 6 січня 2001 року на 4 шпальтах було видано перший номер. До кінця 2001 було набрано штат з 5 осіб[1].

2007 року на ІІІ Всеросійському фестивалі фінно-угорської преси газета посіла 2-е місце в номінації «Найкраща серія фоторепортажів про національні традиції фінно-угорських народів»[2]. Газета зробила значний внесок у формування хантийської літературної мови, до неї неодноразово звертались вчені з Ханти-Мансійського автономного округу[3].

Починаючи з 2012 року «Ӆух авт» входить до складу Державногу закладу рос. Северное издательство в м. Салехарді.

2014 року головному редактору газети Геннадію Кельчину була вручена перша премія губернатора Ямало-Ненецького АО «За внесок у збереження та розвиток національної культури малочисельних народів Півночі»[4].

Див. також

  • Шуришкарський район - єдиний район в Російській Федерації, де ханти становлять відносну більшість населення - 44,64%
  • Ханты ясанг - суспільно-політична хантийськомовна газета Ханти-Мансійського автономного округу-Югри

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.