Лущильник

Лущильник, дискова борона, дисковий культиватор — як правило, причепний, рідше навісний агрегат, який виконує лущення ґрунту і стернових рослинних залишків.

Лущильник чи Дискова борона. Зовнішній вигляд

Принцип дії

На відміну від традиційної оранки, яка виконується площинними плугами, при чому[1] глибина верхнього шару ґрунту, що зрушується чи перевертається, може досягати 30-35 см, лущіння відбувається без відвалу і перевертання ґрунту на глибину до 8-12 см. Лущіння відноситься до класу мінімальної чи заощадливої ґрунтообробки. Лущильники бувають дискові та лемішні. Дисковими лущильниками обробляють ґрунт на глибину 4 — 10 см, а лемішними — на глибину до 12 см[2]


Як зрозуміло із малюнка, на рамі розташовуються рядами диски-«тарілки» специфічної форми, при чому напрям їх розташування є зустрічним. Напрям може мінятися по рядах, а можуть чергуватися диски різних напрямків в одному ряду. Рама і диски мають значну масу. При русі трактора відбувається перемелювання часток ґрунту і рослинних (пожнивних) залишків. Форма дисків і кут атаки входження в ґрунт варіюються у різних виробників. Специфічна форма лущильних дисків збільшує ефективність подрібнення грудок ґрунту і перемішування розпушеного ґрунту з подрібненими рослинними залишками.

Лущильник. Варіант
Дискова пательня, виготовлена із борони лущильника

Переваги

Ефективність цього способу ґрунтообробки полягає у:

  • зниженні затрат на паливно-мастильні матеріали, в порівнянні з оранкою;
  • при лущенні не відбувається утворення розори і борозни, лишається гладенький посівний стіл;
  • перемелені із ґрунтом рослинні залишки додатково мінералізують ґрунт;
  • відбувається менший вплив на мікрофлору верхнього родючого шару, аніж під час традиційної оранки.

Лущильники можуть доповнюватися ґрунтоподрібнювальними котками чи зубчастими боронами. Дехто[хто?] котки також називає лущильниками. Окремі виробники обладнують котки дисками схожої на лущильники форми, таким чином створюється універсальний аргегат, що поєднує властивості лущильника і прикотного котка. У цьому випадку не можливо збільшити глибину лущення. Вона складає, як правило, 4-6 см. Лущіння ґрунту може виконуватися як підготовча до оранки операція, а може застосовуватися, як самостійний вид ґрунтообробки перед сівбою із застосуванням сівалок точного висіву.

Див. також

Посилання

Примітки

  1. В залежності від щільності ґрунту, потужності трактора, поставлених на оранку завдань, тощо
  2. Технічне забезпечення агропромислового виробництва. Машини та знаряддя для обробітку ґрунту. Лущильники. lib.chdu.edu.ua.


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.