Культиватор

Культива́тор — знаряддя для обробки ґрунту (без перевертання його верхнього шару[1]), боротьби з бур'янами і внесення в ґрунт добрив. Основними робочими органами культиватора є лапи.

Лемішний культиватор

Історія

Найпростіший культиватор, так званий «троян», використовувався на Подніпров'ї та в смузі переходу від Полісся до Лісостепу.

Принцип роботи

У районах, де переважають потужні вітри, відбувається постійне здування частини верхнього родючого шару ґрунту, іноді навіть з насінням. З такою проблемою стикнулися освоювачі цілини Казахстану в 1960-х роках. Цілина, яка в перший рік дала нечувані врожаї, через кілька років перестала родити. Причина — складні процеси, що призвели до ерозії ґрунтів.

Принцип роботи культиватора полягає в тому, що верхній шар ґрунту не перевертається, як при оранці. Боротьба із шкідниками полягає в підрізанні коренів бур'янів на певній глибині стрілоподібними лапами «плоскорізів»-культиваторів, що, разом із внесенням гербіцидів, призводить до стійкого утримання верхнього шару ґрунту від вітру і збереження мікрофлори верхнього родючого шару.

Разом з тим, штанги культиваторів роблять борозни, через які покращується водообмін.

Класифікація

За їх типом, а також за призначенням цих знарядь, видом їх тяги та способом з'єднання з трактором культиватори поділяють на:

  • па́рові,
  • розпушувальні,
  • протиерозійні (штангові і плоскорізи),
  • вогневі,
  • рослинопідживлювачі,
  • підгортачі,
  • садові,
  • фрезерні,
  • овочеві,
  • лісові.

Різновиди

Па́рові культиватори використовують для передпосівного обробітку ґрунту та догляду за парами. В СРСР, зокрема в Україні, був поширений культиватор паровий в причіпному і навісному варіантах.
Культиватори-розпушувачі застосовують для обробітку кам'янистих ґрунтів на гірських схилах до 20°.
До протиерозійних культиваторів належать:

  • штанговий, призначений для розпушування ґрунту і знищення бур'янів у районах, де ґрунти зазнають вітрової ерозії. При лущенні стерні цей культиватор залишає її на поверхні поля непошкодженою. Робочим органом є штанга у вигляді квадратного сталевого вала;
  • Культиватор-плоскоріз — для обробітку ґрунтів, які зазнають вітрової ерозії.
Робочі органи
  • Стрілоподібна лапа є основною в культиваторах-плоскорізах. Ними здійснюється підрізання коренів бур'янів і рослинних залишків, якщо поле не мульчувалося восени. Саме застосування стрілоподібних лап в більшості заміняє оранку.
  • Пружинні лапи гарно розпушують ґрунт, особливо де багато твердого груддя і каменів. Пружинна лапа гарно самоочищується від рослинних решток і налипання ґрунту і менше пошкоджується при попаданні на камінь.
  • Долотоподібні лапи застосовують на дуже щільних ґрунтах, де застосування стрілоподібних лап без попереднього «зривання» шару ґрунту призведе до поломки лап.

Часто робочі органи культиваторів застосовують в комплексі. Скажімо, на одній рамі поєднують долотовидні, стрілоподібні і пружинні лапи, а ззаду ще чіпляють лущильник чи зубчасту борону.

На малюнку показано культиватор універсальний просапний італійського виробника Маскіо і Гаспардо. Видно передні долотоподібні лапи і задні коткові лущильники для подрібнення грудок ґрунту і остаточного вирівнювання посівного стола[2].

Спеціальні культиватори

Культиватори вогневі призначені для пригнічення полум'ям газових пальників життєдіяльності різних видів однорічних бур'янів на стерні люцерни, кенафу, джуту, а також для знищення бур'янів на узбіччях шляхів та полів, на випасах тощо.[3]

Культиватори-рослинопідживлювачі використовують для обробітку та підживлення посівів кукурудзи, цукр. буряків, соняшнику, картоплі та ін. просапних культур. Комплектуються полільними і розпушувальними лапами та підживлювальними ножами.

Культиватори-підгортачі комплектують, крім лап і підживлювальних ножів, ще й підгортачами, застосовують для підгортання, міжрядного обробітку ґрунту і підживлення картоплі та ін. просапних культур.

Культиватори садові комплектують розпушувальними і полільними лапами, боронками та борозноробами; а для обробітку пристовбурних смуг — поворотною лапою з механізмом гідрокерування.

Мотокультиватор на ділянці

Мотокультиватор

Також в побуті культиватором називають полегшений варіант мотоблока, у якому замість ведучих коліс встановлено фрези. Транспортування такого пристрою до місця культивування відбувається з опорою на переднє пасивне колесо.

Див. також

Примітки

  1. Так звана заощадлива чи мінімальна ґрунтообробка
  2. Посівний стіл чи посівне плато — на професійному слензі аграріїв вирівняний і підготований для посіву верхній родючий шар ґрунту; переважно для роботи високоточними сівалками.
  3. https://pikabu.ru/story/ognevaya_kultivatsiya_kak_amerikanskie_fermeryi_boryutsya_s_sornyakami_5843921
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.