Людина. Земля. Всесвіт (музей)

«Люди́на. Земля́. Все́світ» — художній та історико-етнографічний музей у Сокалі, Львівської області.

Сокальський художній та історико-етнографічний музей «Людина. Земля. Всесвіт»
Тип музей
Країна  Україна
Розташування Сокаль, вулиця Шептицького
Засновано 1985
Директор Анатолій Покотюк

Історія

У 1930-х роках у Сокалі діяв етнографічний музей «Сокальщина», експонати якого в більшості придбав адвокат д-р Богдан Чайковський у 19361939 роках (1941-го закатований більшовиками у Бригідках).

Музей створений у 1985 зусиллям подружжя Анатолія та Наталії Покотюків під назвою «Людина. Земля. Всесвіт».

У 1990 музей став філією Національного музею у Львові, з 1995-го це філія Львівського музею історії релігії під назвою «Сокальський музей космосу».

Експозиція

У десяти музейних залах розгорнуто виставки: «Людина і Всесвіт», «Свята Україна», «Ісус Христос — Найвеличніший із Синів Людства», «Під Покровом Божої Матері», «Що є Істина», «В пошуках Істини», «Космічне мистецтво», «Вчення життя — Поклик у Майбутнє», «Тарас Шевченко — Апостол Правди і Світоч Духу», «Києво-Могилянська Академія».

В Музеї експонуються унікальні стародруки, які розповідають про світобудову, планету Земля і життя на ній, оригінали робіт художників-космонавтів Володимира Джанибекова, Олексія Леонова, художника-фантаста Андрія Соколова, одного із засновників космічного мистецтва Бориса Смирнова-Русецького, київського художника Володимира Козара, художників-космістів світу.

У фондах Музею зберігаються документи з історії Сокальщини XVII–XIX ст., матеріали про українського композитора о. Віктора Матюка (родом із с. Тудорковичі Сокальського району), матеріали з історії церков Сокальщини, про духовних просвітителів та культурних діячів, кераміка відомого майстра XIX ст. Василя Шостопальця, зразки унікальної сокальської вишивки, предмети вжитку XIX-ХХ ст.

В експозиції є священні реліквії з Єрусалима, Назарета, Вифлеєма, Лурда, а також Зарваниці, Почаєва та інших місць явлення Божої Матері в Україні і світі.

Розгорнута експозиція, присвячена спільному українсько-американському експерименту в космосі і першому українському космонавту Леоніду Каденюку, який відвідав музей 29 вересня 1999.

Один із експозиційних залів музею присвячений Т. Г. Шевченку. Тут знаходяться унікальні видання творів великого Поета: Кобзарі (С-Петербург, 1867 та Женева, 1878 р.р.), найменший Кобзар (Краків, 1940 р.). Повне видання творів Т. Шевченка (Львів, 1936 р.) та інші унікальні експонати.

Колекція художніх творів Анатолія Покотюка

Художні твори засновника та директора музею, Анатолія Покотюка (різьба по дереву та інтарсія) є у багатьох музеях світу та приватних колекціях — президентів України, президентів 9 країн Європи, міністрів України, Папи Івана Павла ІІ, Патріарха Філарета, Кардинала Любомира Гузара та інших релігійних діячів, вчених, космонавтів. Три художні праці А.Покотюка були вручені Прем'єр-Міністру Індії Радживу Ганді.

Митець є учасником всеукраїнських виставок, міжнародних конференцій в Україні і за кордоном, представляв львівську мистецьку школу від Львівської Академії Мистецтв в м. Клівленді (США). Мистецькі твори А.Покотюка знаходяться в постійній експозиції Храму Людства в м. Халсіон (Каліфорнія, США).

Художник відзначений дипломами і медалями, член Братства Києво-Могилянської Академії.

Наукова і громадська робота

Науковці Музею ведуть пошукову, збиральницьку та дослідницьку роботу над матеріалами історії церков Сокальщини, життя і діяльності духовних просвітителів та культурних діячів.

В музеї проводяться державні, релігійно-громадські заходи. Музей є також науково-методичним центром допомоги освітнім закладам з висвітлення релігієзнавчих, краєзнавчих питань музейними засобами. Щорічно тут проходять стажування студенти вузів України.

Музей має зв'язки з науковими і культурними інституціями України і світу, зокрема це: Музей В. Курилика, Канада; Музей Українського мистецтва, Мельбурн, Австралія; Музеї М.Чюрльоніса, Литва (Каунас, Друскінінкай); Музей Космонавтики м. Житомир; Музеї Т.Шевченка (с. Шевченкове, Канів, Київ); Музей Івана Гончара (Київ).

Благодійна духовно-мистецька фундація Анатолія Покотюка

Метою діяльності фундації, створеної на базі музею, є ознайомлення з досягненнями української культури, пам'ятками нашої історичної спадщини, збереження, захист, популяризація творів літератури та мистецтва минулого і сучасного, а також сприяння діяльності Музею на рівні сучасного розвитку музеїв та музеєзнавства, забезпечення його існування на майбутнє.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.