Лютневе повстання 1934 року в Австрії

Лютневе повстання 1934 року в Австрії (нім. Februarkämpfe 1934), також відоме як Громадянська війна в Австрії (нім. Österreichischer Bürgerkrieg) — збройні сутички між лівими (соціал-демократичними) та правими угрупуваннями 12—16 лютого 1934 року в містах Відень, Грац, Вінер-Нойштадт, Брук-ан-дер-Мур, Штайр та Юденбург. З обох сторін загинуло й зникло безвісти до 1600 осіб. Придушення повстання усунуло останні політичні сили, здатні чинити опір режиму австрофашизму (19331938).

Передумови конфлікту

Після розпаду Австро-Угорщини та встановлення парламентської республіки в Австрії політичне життя країни перетворилось на протиборство соціал-демократів (Соціал-демократична партія Австрії), що спирались на робітниче населення міст, і консерваторів (Християнсько-соціальна партія), яких підтримувало сільське населення, заможні класи й католицька церква.

Окрім парламентських партій, і ліві, і праві сили мали бойові організації Гаймвер (нім. Heimwehr — «Охорона Батьківщини») та Шуцбунд (нім. Schutzbund — «Союз захисту»). Сутички між двома угрупуваннями були справою звичною, починаючи з 1921 року; до 1927 року жертв не було.

Під час демонстрацій у травні 1927 року ультраправі бойовики «Союзу фронтовиків» (нім. Frontkämpfervereinigung) обстріляли ліву демонстрацію в Шаттендорфі; були убиті ветеран Першої світової війни та восьмирічна дитина. В липні трьох звинувачених в убивстві було виправдано судом, що призвело до національного страйку та масових заворушень у Відні. Натовп штурмував і підпалив судову палату, поліція відповіла вогнем на знищення — загалом було вбито 89 осіб (85 з них — ліві учасники демонстрацій). Після подій 1927 року ситуація ненадовго стабілізувалась — до того, як у сусідній Німеччині прийшов до влади Адольф Гітлер.

У лютому 1933 року в Австрії сталась парламентська криза в ході голосування щодо закону про заробітну платню. Незважаючи на можливість подолати кризу парламентськими методами, 4 березня 1933 канцлер Австрії Енгельберт Дольфус розпустив парламент та вжив заходів, що перешкоджали возз'єднанню законодавчих зборів. Влада перейшла до групи консерваторів, рівно віддалених як від австрійських лівих, так і від німецьких націоналістів.

Австрійські ліві складали більш явну загрозу, й режим Дольфуса негайно заборонив «Союз захисту» й заарештував лівих активістів. Діяльність комуністів було міцно загнано у підпілля, але соціал-демократи і профспілки залишались впливовою силою.

Лютневе повстання

Зведений 1925—1926 муніципальний квартал Шлінгерхоф — у 1934 став опорним пунктом лівих бойовиків
Карл-Маркс-Хоф

12 лютого 1934 року обшук у штаб-квартирі соціал-демократів в Лінці спровокував збройну сутичку між урядовими силами та бойовиками заборонених лівих організацій. Конфлікт охопив крупні міста Австрії, передусім Відень, де ліві бойовики забарикадувались у робітничих кварталах. У 1920-ті роки у Відні було збудовано багато дешевого муніципального житла (нім. Gemeindebauten), й перенаселені робітничі новобудови, такі, як Карл-Маркс-Гоф та Зандляйтенхоф, стали опорними пунктами повстання. Поліція й бойовики ультраправих зайняли сусідні квартали, почалась перестрілка — спочатку зі стрілецької зброї. 13 лютого до конфлікту втрутилась армія (нім. Bundesheer) — на боці ультраправих. Ліві сили були розгромлені артилерійським вогнем. До кінця дня 13 лютого опорні пункти соціал-демократів у Відні та Верхній Австрії припинили опір; 14 лютого, після застосування удушливих газів, здався Флорідсдорф; в Юденбурзі та Брук-ан-ден-Мурі ліві чинили опір до 15 лютого. Вважається, що до 16 лютого всі осередки повстання було придушено.

У Відні тільки на боці лівих загинуло понад 200 осіб, а разом країною — з обох сторін — загинуло і зникло безвісти до 1600 осіб. Уряд провів масові арешти, заповнивши зведений ще 1933 року концтабір Веллерсдорф. Лідери соціал-демократів втекли до Чехословаччини; тих, хто лишився в країні, розстрілювали військові суди.

Усунувши соціал-демократів і профспілки з політичної сцени, уряд Дольфуса консолідував союз консервативних сил та церкви й ухвалив «Травневу конституцію» (нім. Maiverfassung) 1934 року, запозичену у режиму Муссоліні. Дольфус був убитий бойовиками австрійських СС в липні 1934 року, але створений ним режим, відомий як австрофашизм, проіснував до аншлюсу 1938 року.

Вплив подій 1934 року на сучасну державу

В політиці повоєнної Австрії, так само як і до 1933 року, збереглось протистояння соціал-демократів і консерваторів (нинішня ÖVP). Однак засновники Другої Республіки (1955), не бажаючи повтору подій 1934 року, заклали до конституції країни положення, що не дозволяють парламентській більшості усунути меншість від влади й захопити всі гілки влади в країні. Так звана доктрина пропорційного представництва (нім. Proporz) вимагає, щоб міністерські пости розподілялись між партіями пропорційно до їхнього представництва у парламенті. Цей принцип, відігравши свою позитивну роль у період повоєнного відновлення економіки, поступово знівелював політичну боротьбу, оскільки розподіл постів на середньому та нижньому рівнях, зафіксований між партійними угодами, не змінюється десятиріччями, й практично не залежить ані від волі виборців, ані від громадської думки.

Критика цієї системи досягла апогею у 1990-ті роки (в особі Йорга Гайдера). Інтеграція Австрії до Європейського союзу багато в чому послабила негативний вплив пропорційної системи, оскільки регулювання окремих галузей перейшло від національного уряду до загальноєвропейських органів.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.