Лібаній

Лібаній, Ліваній (дав.-гр. Λιβάνιος; 314 393/394) — видатний давньогрецький красномовець часів пізньої Римської імперії.

Лібаній
Народився 314[1][2][3]
Антіохія-на-Оронті, Римська імперія, Стародавній Рим
Помер 393[2][3][…]
Антіохія-на-Оронті, praetorian prefecture of the Eastd, Римська імперія, Стародавній Рим
Країна Стародавній Рим
Діяльність письменник, rhetorician
Вчителі Diophantusd
Знання мов давньогрецька

Життєпис

Лібаній народився у місті Антіохія у заможній та впливовій поганській родині. З 326 року розпочав займатися риторикою, якій присвятив усе своє життя. Незабаром переїхав до Афін, де проходив навчання у відомій філософській школі у Діофанта, а згодом перебрався до Константинополя. Тут він затоваришував з майбутнім імператором Юліаном ІІ Відступником. В дорослому віці Лібаній суміщав політичну кар'єру та зайняття красномовством, філософією, софістикою.

На початку діяльності Лібаній у 344 році був відправлений імператором Констацієм II до Нікомедії. У 354 році Лібаній перебрався до Антіохії. Втім слава Лібанія була величезною — його поважали як погани, так й християни. Лібанія запрошували викладати в Афінах. Ставши імператором Юліан II Відступник у 361 році призначив Лібанія квестором. Після загибелі Юліана Лібаній користувався також повагою імператорів Валента та Феодосія I Великого. Останній зробив його почесним префектом преторія. При цьому Лібаній залишався прихильником поганської віри, особливо він був супротивником монахів, вважаючи їх ворогами культури.

Учнями Лібанія були відомі Отці Церкви Василь Великий, Іоанн Златоуст, Григорій Богослов.

Помер Лібаній у місті Антіохія.

Твори

  • 64 промови: на моралістичні теми, вигадані сюжети. Найвідоміші промови: «Про храми» — проти погромів поганських храмів, «На честь Антіохії», скорботні щодо загибелі імператора Юліана
  • 51 декламація.
  • 57 роз'яснень та коментарів до промов Демосфена.
  • Автобіографія «Про свою долю».
  • Листування — 1607 листів з поганськими, християнськими політичними, культурними діячами, церковниками.

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.