Мавзолей Хусейн-бека

Мавзолей Хусейн-бека (башк. Хөсәйенбәк кәшәнәһе, рос. Мавзолей Хусейн-бека) — місце захоронення Хаджі Хусейн-бека — першого імама на території Башкортостану. Розташований на кладовищі Акзират у смт Чишми (Башкортостан). Має статус мусульманської святині. Пам'ятка архітектури та об'єкт культурної спадщини федерального значення.

Мавзолей Хусейн-бека

54°34′51″ пн. ш. 55°25′01″ сх. д.
Тип пам'ятка
Статус спадщини об'єкт культурної спадщини РФ федерального значенняd
Країна  Росія
Розташування кладовище Акзират у смт Чишми
Конфесія іслам
Тип будівлі мавзолей
Ідентифікатори й посилання
Мавзолей Хусейн-бека (Росія)

 Мавзолей Хусейн-бека у Вікісховищі

Життя Хусейн-бека

Хусейн-бек, син Омар-бека, народився на початку XIV століття у Туркестані. В молодому віці вступив у місцеве медресе, де вивчав науку фікх та вступив в суфійське братство Ясавія. Пізніше Хусейн-бек здійснив хадж до Мекки.

На початку XIV століття башкирський хан звернувся до Туркестану з проханням прислати людину для розповсюдження ісламу. Суди був направлений Хусейн-бек.

В Башкирії він став духовним суддею над башкирами та носив титул Каді. Після успіхів в розповсюдженні ісламу Хаджи Хусейн-бек стає першим Імамом Башкортостану.

Помер у 1341 або у 1342 році та був похований на пагорбі поблизу озера Акзират. Тепер це територія селища Чишми.

Спорудження мавзолею

У 1393-94 році хан Тамерлан ступив на башкирську землю, переслідуючи золотоординського хана Тохтамиша. Натрапивши на могилу Хаджи Хусейн-бека, Тамерлан вирішив збудувати на його честь велику гробницю. Надгробну плиту привіз хан Темір-Ленг із Туркестану на 12 волах. Зараз ця плита знаходиться в Уфимському краєзнавчому музеї.

На тому ж місці, де була споруджена гробниця, Тамерлан перечікував зиму разом зі своїм військом. Через невстановлені причини частина війська загинула. Тому поруч з мавзолеєм Хусейн-бека поховано шість князів-воєначальників. Їх могили дали початок давньому мусульманському кладовищу Акзират.

До XVIII століття мавзолей був зруйнований. І лише у 1911 році уфимський муфтій прийняв рішення про відновлення гробниці, так як вона шанованою мусульманською святинею. У зв'язку з цим розпочались розкопки гробниці, в результаті яких виявлено 9 поховань. В шести похованнях були діти, а в інших чоловік, жінка та сам Хусейн-бек.

Щороку у Чишмінському районі проходять заходи в пам'ять про Хусейн-бека.

Галерея

Література

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.