Майструк Павло Миколайович

Павло Миколайович Майструк (1 січня 1924(19240101), Баранівка (Житомирська область) 18 вересня 1988, Київ) — український лікар-гігієніст, вчений, доктор медичних наук, директор Київського науково-дослідного інституту гігієни харчування (1971—1984).

Павло Миколайович Майструк
Народився 1 січня 1924(1924-01-01)
Баранівка, Житомирська область
Помер 18 вересня 1988(1988-09-18) (64 роки)
Київ
Поховання Байкове кладовище
Національність українець
Alma mater Вінницький державний медичний інститут
Галузь медицина
Заклад НДІ гігієни харчування
Ступінь доктор медичних наук
Нагороди Лауреат Державної премії УРСР, орден Трудового Красного Знамени, Вітчизняної війни ІІ ступеня, Знак Пошани, Почесна грамота ЦК ВЛКСМ

Біографія

Народився 1 січня 1924 року в місті Баранівка Житомирської області в родині службовців. Батько Майструк Микола Павлович, мати — Майструк Тетяна Антонівна. У сім'ї було п'ятеро синів.

До війни вчився та закінчив середню школу. Учасник бойових дій від лютого 1944 року в складі 1-го Українського фронту, артилерист, демобілізований у 1946 році. Після демобілізації з 1947 року вчився в Житомирській фельдшерській школі, яку закінчив з відзнакою у 1949 році. В цьому ж році зарахований до Вінницького державного медичного інституту, який закінчив з відзнакою в 1955 році за спеціальністю лікар-лікувальник з присвоєною кваліфікацією «лікар».

Після закінчення інституту в 1955 році працював головним лікарем районної лікарні в м. Хмельник Вінницької області, потім — хірургом-онкологом і заступником головного лікаря Вінницького обласного онкодиспансера, завідувачем організаційно-методичного відділу, заступником завідувача Обласного відділу охорони здоров'я з лікарської роботи.

З 1956 по 1971 рр. працював головним лікарем Вінницької обласної санітарно-епідеміологічної станції та заступником завідувача Обласного відділу охорони здоров'я з санітарно-епідеміологічної роботи. З вересня 1956 року прийняв керівництво Вінницькою обласною санітарно-епідеміологічною станцією.

У 1964 році захистив кандидатську дисертацію «Матеріали для гігієнічного обґрунтування фторування води».

У 1968 році за заслуги в розвитку охорони здоров'я Президією Верховної Ради УРСР Павлу Миколайовичу Майструку було присвоєне почесне звання «Заслуженого лікаря УРСР».

У травні 1971 року переведений на посаду директора Київського науково-дослідного інституту гігієни харчування МОЗ УРСР. Одночасно був головним спеціалістом Міністерства охорони здоров'я УРСР з гігієни харчування та дієтології, головою Республіканської проблемної комісії «Гігієна харчування», редактором республіканського міжвідомчого збірника «Рациональное питание», членом редколегій журналів «Вопросы питания» та «Врачебное дело», членом комітету з білка при Державному комітеті з науки та техніки Ради Міністрів СРСР, виконував низку інших суспільних доручень.

З 1971 по 1984 рр. під керівництвом Павла Миколайовича Майструка Київський НДІ гігієни харчування став одним з провідних наукових закладів не тільки України, але й СРСР.

У січні 1977 року захистив докторську дисертацію «Криль — нове джерело повноцінного білка та можливості його застосування в раціональному та лікувально-профілактичному харчуванні».

У 1978 році став Лауреатом Державної премії УРСР за роботу «Теоретичні основи і технології промислового виробництва та застосування високоочищених ферментів глюкозооксидази і каталази та освітлення крові як додаткового джерела харчового білка». Нагороджений орденами («Трудового Красного Знамени», «Вітчизяної війни ІІ ступеня», «Знак Пошани»), 6 медалями, в роки війни — почесною грамотою ЦК ВЛКСМ.

У червні 1984 року через стрімке прогресування хвороби мусив піти з посади директора НДІ гігієни харчування. Наступні 4 роки продовжував працювати консультантом у цьому ж інституті. Помер Павло Миколайович Майструк 18 вересня 1988 року на 64-у році життя від тяжкої хвороби. Похований на Байковому кладовищі в м. Київ.

Джерела

  • Павло Миколайович Майструк. На сторожі раціонального харчування: біобібліогр. покажч. / уклад. : Л. Є. Корнілова, Г. П. Майструк, О. О. Терлецька ; Нац. наук. мед. б-ка України. — Київ, 2019. –  64 с. — (Медична біографістика). — Режим доступу : http://emed.library.gov.ua/jspui/handle/123456789/158.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.