Мальмбанан

Мальмбанан (швед. Malmbanan, буквально — Рудна залізниця), Офотбанен (норв. Ofotbanen) — найпівнічніша західноєвропейська залізниця. Вона простягається від Ботнічної затоки міста Лулео (Швеція) через спеціалізовані на добуванні залізної руди райони Мальмбергет і Кіруна до норвезького порту Нарвік.

Історія

Пам'ятник будівельникам Мальмбанан в Кіруні

Розробка найбільшого у світі місця залягання залізної руди біля Кіруни потребувала будівництва залізниці, яка б зв'язала місця розробки з портовими містами. Її будівництво розпочалося в XIX столітті, однак будівництво, яке проводилося британськими компаніями, було не надто продуктивним; це зумовлено серйозними труднощами як технічного, так і економічного характеру (в тому числі банкрутством підрядників і управлінських компаній). У зв'язку з цим до 1888 р. ділянка була збудована лише від Кіруни до Елліваре, а до кінця XIX ст. — до Лулео. Враховуючи велику відстань від Лулео до портів, а також замерзання порту взимку, цього було не достатньо для успішного розвитку копалень. Тому на початку ХХ ст. в ситуацію втрутився шведський уряд. Планувалося побудувати залізницю яка б зв'язала Кіруну і Нарвік (в цей історичний період Швеція і Норвегія були в державному союзі). До 14 липня 1903 року цю ділянку офіційно відкрив шведський король Оскар II. Між 1915 і 1923 рр. залізницю електрифікували.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.