Мамі Кларк

Мамі Фіппс Кларк (1917–1983) – афро-американська психологиня, громадянська активістка. Вивчала розвиток ідентичності і расової самосвідомості в дитинстві в контексті сегрегації в США. Разом з Кеннетом Кларком розробила один з найбільш класичних психологічних експериментів з розвитку расової свідомості: тест ляльок. Одна із піонерок консолідації американської соціальної психології ХХ століття.

Мамі Кларк
Народилася 18 квітня 1917(1917-04-18)
Гот-Спрінґс, Арканзас, США[1]
Померла 11 серпня 1983(1983-08-11)[2] (66 років)
Нью-Йорк, штат Нью-Йорк, США[2]
Поховання Mount Hope Cemeteryd
Країна  США
Національність афроамериканці[3]
Місце проживання США
Діяльність психологиня
Alma mater Колумбійський університет (1944)[4] і Говардський університет (1938)[1]
Вчителі Henry Garrettd[1]
Знання мов англійська
Заклад American Public Health Associationd[5]
У шлюбі з Kenneth Clarkd[1]
Нагороди

премія «Кандакія»d (1984)

Життєпис

Меймі Фіппс Кларк народилася 18 квітня 1917 року в Арканзасі, США у родині домогосподарки і лікаря. Через расову дискримінацію відвідувала школи, що погано фінансувались.

З відзнакою закінчила університет Говарда, де познайомилась з психологом Кеннетом Кларком, з яким співпрацювала і взяла шлюб.

Магістерську дисертацію захистила на тему: "Розвиток самосвідомості у темношкірих дітей дошкільного віку". Кларк провела експеримент з картинками, який підтвердив, що раса є невід'ємною частиною самоідентифікації дитини. Кларк зрозуміла, що за допомогою психології можна довести хибність та злочинність практики расової сегрегації.

У 1943 захистила докторську дисертацію в Колумбійському університеті. Пізніше відкрила з чоловіком приватну практику допомоги афро-американським жителям та жителькам Нью-Йорку. Кларк була другою представницею афро-американців (першим був її чоловік), що стала докторкою наук в Колумбійському університеті.

З 1946 по 1979 рр. працювала директоркою Нортсайдсткого центру розвитку дітей.

Працювала консультанткою для бездомних афро-американських дівчат з Нью-Йорку в центрі Рівердейл-Хоум.

Ляльковий експеримент

Мамі Фіппс Кларк разом з чоловіком провела так званий ляльковий експеримент, що став класикою експериментальної психології: подорожуючи країною, вони порівнювали відповіді сегрегованих і інтегрованих дітей на пропозицію двох ляльок (чорного та білого кольору) і питання: "З якою лялькою ти хочеш бавитись? Яка лялька красива? Яка лялька добра?". Було досліджено, що чорношкірі діти ідентифікують себе з чорною лялькою, але діти у сегрегованих школах говорили, що чорні ляльки негарні і погані, та відповідно вважали і себе поганими.

Кларки отримали вагомі докази, що сегрегація наносить психологічну шкоду темношкірим дітям та викликає у них ненависть до себе.

У 1954 році результати цього дослідження були використані у Верховному суді США у справі "Браун проти Ради з освіти", яка завершила практику сегрегації у школах.

Див. також

Примітки

Джерела та посилання

  • Женщины в науке: 50 женщин, перевернувших ход истории. За Рэйчел Игнатовски
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.