Марджорі Куртене-Латімер

Марджорі Куртене-Латімер
англ. Marjorie Courtenay-Latimer
Ім'я при народженні англ. Marjorie Eileen Doris Courtenay-Latimer
Народилася 24 лютого 1907(1907-02-24)
Іст-Лондон, Buffalo City Metropolitan Municipalityd, Східна Капська провінція, ПАР
Померла 17 травня 2004(2004-05-17) (97 років)
Іст-Лондон, Buffalo City Metropolitan Municipalityd
Країна  ПАР
Діяльність натураліст, кураторка, фізик, біолог
Галузь природнича історія
Заклад East London Museumd
Нагороди

 Марджорі Куртене-Латімер у Вікісховищі

Доріс Ейлін Марджорі Куртене-Латімер (англ. Marjorie Eileen Doris Courtenay-Latimer; нар. 24 лютого 1907, Іст-Лондон[1], Східна Капська провінція, ПАР — 17 травня 2004 року, там же) південноафриканська музейна працівниця і натураліст, яка в 1938 році виявила латимерію — рибу, що вважалася вимерлою шістдесят п'ять мільйонів років тому.

Біографія

Куртене-Латімер народилася 1907 року в Іст-Лондоні, Південно-Африканський Союз. Вона була дочкою станційного доглядача, який працював у залізничній компанії Transnet Freight Rail, дитинство провела в Алівал-Норті. Народилася на два місяці раніше терміну, протягом усього дитинства була хворобливою дитиною і одного разу мало не померла від дифтерії. Незважаючи на слабке здоров'я, з юних років була завзятою натуралісткою, захоплювалася орнітологією, природною історією і ботанікою і віддавала перевагу активним видам відпочинку на відкритому повітрі[2]. Під час відвідування будинку своєї бабусі на океанському узбережжі була зачарована маяком на Острові птахів. В одинадцятирічному віці дала обіцянку, що стане експертом з птахів.

Після закінчення школи пройшла навчання на медсестру в Кінг-Вільямс-Таун, але незадовго до закінчення навчання дізналася про появу вакансії натураліста в щойно відкритому Музеї Іст-Лондона. Незважаючи на відсутність у неї професійної освіти в галузі природничих наук, справила враження роботодавців своїми знаннями про природу Південної Африки і була прийнята на роботу в серпні 1931 року у 24-річному віці[2].

Куртене-Латімер працювала в музеї Іст-Лондона до кінця своєї трудової діяльності, зробивши перерву для роботи на фермі в національному парку Цицікамма, під час якої написала книгу про квіти.

Вона ніколи не була заміжня, оскільки хлопець, що був «кохагнням її життя», помер в 1920-х роках[2].

Виявлення латимерії

Марджорі Куртене-Латімер і виявлена нею латимерія
Меморіальна табличка на місці виявлення латимерії

Під час роботи Куртене багато уваги приділяла збору каменів, раковин, пір'я та інших природних зразків, а також завжди прагнула особисто оглянути незвичайні улови відомих рибалок. 22 грудня 1938 року отримавши інформацію про спійману дивну рибу вона вирушила на вивчення улову в докі капітана Хендріка Госена, що вів промисел у гирлі річки Чалумна. Куртене відвезла рибу до музею і після безуспішних спроб самостійно пізнати її зв'язалася зі своїм знайомим іхтіологом Джейсом Смітом, яка викладала в Університеті Родса, який, прибувши до неї 16 лютого 1939 року, визнав виявлену рибу живою копалиною, що вважалася вимерлою мільйони років тому. Знахідці присвоєна видова назва Latimeria chalumnae — в честь Куртене і річки Чалумна, де риба була виловлена[3][4].

У 1971 році Марджорі Куртене-Латімер було присвоєно почесну докторську ступінь в Університеті Родса[5]. Була в числі засновників асоціації музеїв Південної Африки.

Див. також

Живі викопні

Примітки

  1. Kurzbiographie (Autor: Tony Ribbink) auf der Webseite des Südafrikanischen Ministeriums für Wissenschaft und Technologie
  2. Weinberg, Samantha. A Fish Caught in Time: The Search for the Coelacanth. — Fourth Estate, 2000. — ISBN 978-1-85702-907-9.
  3. Smith, J. L. B. Old Fourlegs: the Story of the Coelacanth. Longmans Green, 1956.
  4. M. M. Smith: Latimeriidae. In: M. M. Smith, P. C. Heemstra (Hrsg.): Smiths' sea fishes. Springer, Berlin 1986, S. 152—153.
  5. Smith, Anthony. Marjorie Courtenay-Latimer: Museum curator famed for her discovery of the coelacanth, a 400m-year-old fish. The Guardian. Процитовано 19 жовтня 2013.

Бібліографія

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.