Мармелад

Мармела́д — цукровий кондитерський виріб драглистої структури, отриманий виварюванням фруктово-ягідного пюре або водного розчину агару, карагінану, пектину чи желатину з цукром, глазурований або неглазурований, який постачають споживачу. В англомовних країнах слово англ. marmalade означає тільки варення з цитрусових (особливо з апельсинів).

Мармелад
Твердий мармелад
Тип Десерт
Походження  Португалія
306 ккал (1281 кДж)
Харчова
цінність
(на порцію)
0,4 г
0 г
Глікемічний індекс 70 (високий)
Схожі страви варення, желе, куе лапіс, кханом чан
Банка мармеладу
Мармелад

Історія

Слово походить від порт. marmelada, що означає (мовою оригіналу) виключно варення з айви. Завдяки високому вмісту в цьому фрукті пектину варення було легше загущувати до стану желе — проте з цієї ж причини айву не можна було замінити іншими плодами чи ягодами. Португальський за походженням рецепт запозичили генуезці. У Франції згодом винайшли ще й «сухий мармелад», або ж котіньяк. Англійці довгий час називали мармелад «генуезькою мастикою» і лише згодом цю назву витіснила інша — «айвовий сир»[1].

Водночас мармеладом стали називати густе варення з апельсинів. Згодом мода на нього проникла й на континент, разом з назвою — в німецькій мові нім. Marmelade означає варення взагалі.

Деякі дослідники називають історичною батьківщиною мармеладу Близький схід і Східне Середземномор'я, де здавна, щоб зберегти врожай, плоди або сік ягід і фруктів виварювали до максимального згущення.

Примітки

Література

  • Wilson, C. Anne (1985). The Book of Marmalade: its antecedents, its history and its rôle in the world today together with a collection of recipes for marmalades & marmalade cookery. Constable. ISBN 0094656703.

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.