Марсилі

Марсилі (італ. Marsili) — потенційно активний підводний вулкан, розташований в Тирренському морі, приблизно в 150 км на південний захід від Неаполя. Є найбільшим підводним вулканом в Європі[1].

Марсилі (підводний вулкан)
італ. Marsili

39°15′00″ пн. ш. 14°23′40″ сх. д.
Тип підводний вулкан
Країна  Італія
Місце знаходження  Італія, Тирренське море
Висота −450[1]
Висота відносна 3000
Ідентифікатори і зовнішні посилання
GeoNames 2564966
Global Volcanism Program 211080
Марсилі (підводний вулкан)
італ. Marsili

 Марсилі у Вікісховищі

Морфологія

Вулкан був відкритий у 1920-х роках, і названий на честь італійського ученого Луїджі Фердинандо Марсилі (Марсильї). З 2005 року активно вивчається у рамках стратегічних проектів Національної дослідницької ради Італії.

Довжина вулкану дорівнює 70 км, ширина — 30 км (2100 км2). Вулкан Марсилі височіє над морським дном на 3000 м, а його вершина знаходиться на глибині 450 м від поверхні Тирренського моря[1].

Западина Марсилі

Еолійська дуга, що обмежує глибоководну западину

Западина Марсилі — це глибоководна область у східній частині Тирренського моря, західніше розташована западина Вавілова. У структурному відношенні ця западина є задуговим басейном, розвиненим за Еолійською вулканічною дугою — місцевою зоною субдукції. Відповідно, вулканізм району типовий для зон субдукції, з переважанням толеїтових базальтів. Земна кора океанічного типу тут витончена до 10 км. Над центральною рівнинною частиною западини височіє вулкан Марсилі.

Ця територія розвивається в умовах конвергентної геодинамічної обстановки. Тирренське море сформувалося в ході задугового спредингу в зоні субдукції північно-західної частини Іонічної океанічної плити під Альпійсько-Аппенінську активну околицю[2].

Геологія

Вулкан активний[3][4], на його схилах розвинені безліч паразитичних конусів. Хоча в історичний час його виверження не були відмічені, його активність проявляється у високотемпературних гідротермальних системах, які розвантажуються на його схилах, формуючи відкладення сульфідів свинцю, міді, цинку, оксиди і гідроксиди заліза і марганцю[5]. Геофизичними вимірами було встановлено існування мілкозалягаючого резервуару з великим об'ємом магми[6].

Склад його магматичних порід схожий із зразками порід, виявлених на Ліпарських островах, де вулканічна активність пояснюється існуванням зони субдукції[7]. Припускається, що вік вулкану не перевищує 200 тис. років.

Потенційні ризики

Висока активність гідротермальних процесів спричинила глибокі метасоматичні зміни гірських порід. Ці зміни значно ослабили міцність порід, що складають вулканічне утворення.

Крім того, ученими вже були виявлені сліди недавніх зсувів на вулкані. Співробітники Національного інституту геофізики і вулканології Італії вважають за можливе руйнування частини вулканічного апарату Марсилі при наступному виверженні. У такому разі зсув великого об'єму призведе до формування цунамі, яке погрожуватиме усьому узбережжю Тирренського моря — в першу чергу Кампанії, Калабрії і Сицилії[1][6].

Див. також

Ресурси Інтернету

Примітки

  1. Undersea volcano threatens southern Italy: report
  2. Gamberi F., Marani M. Submarine volcano geohazards in the Tyrrhenian Sea Архівовано 4 вересня 2014 у Wayback Machine. // Marine geo-hazards in the Mediterranean. № 42 in CIESM Workshop Monographs F. Briand Ed. — Monaco. — 2011. — С. 89-100.
  3. Джованни Капрара Torna a far paura il vulcano sommerso nel Tirreno // «Corriere della Sera». — 2010.
  4. CNR: Marsili, un vulcano ancora attivo(італ.) // «Le Scienze». — Gruppo Editoriale L'Espresso. — Рим. — 2014.
  5. sottomarini.wp Підводні вулкани Італії: Марсилі (італ.) Департамент цивільного захисту Італії
  6. Marsili seamount: tsunami threat for Southern Italy? 2010
  7. AGU: Architecture and Neogene to Recent evolution of the western Calabrian continental margin: An upper plate perspective to the Ionian subduction system, central Mediterranean.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.