Мартас-Віньярд

Мартас-Віньярд (англ. Martha's Vineyard, що перекладається як «виноградник Марти») острів за 6 км від мису Кейп-Код на південному сході штату Массачусетс. Довжина 32 км, ширина від 3 до 16 км, висота до 95 метрів. Відноситься до округу Дюкс.

Мартас-Віньярд
Martha’s Vineyard

Карта
Карта островe Мартас-Віньярд
Карта островe Мартас-Віньярд
Географія
41°24′ пн. ш. 70°37′ зх. д.
Місцерозташування Атлантичний океан
Акваторія Атлантичний океан
Група островів Елізабет (острови)
Площа 226,57  км² 
Довжина 33 км
Найвища точка 95 м
Країна
 США
Регіон Массачусетс
Адм. одиниця Дюкс
Населення 15000 (2010)
Вебсайт mvy.com
gomarthasvineyard.com
Мартас-Віньярд
Мартас-Віньярд (США)
Мартас-Віньярд
Мартас-Віньярд (Массачусетс)

 Мартас-Віньярд у Вікісховищі

Історія

Повз острів, ймовірно, пропливали всі перші дослідники узбережжя Нової Англії. Перше ж документальне свідчення про нього датується 1602 роком і належить британським мореплавцям Варфоломію Госнолду і Габріелю Арчеру, які назвали острів на честь померлої в дитинстві дочки Госнолда, Марти (втім, теща мореплавця носила те ж ім'я).

Колонізація острову почалася в 1642 році під керівництвом Томаса Мейхью, який роком раніше викупив Мартас-Віньярд разом із прилеглим Нантакетом у Плімутської колонії. До 1692 року острів відносився до провінції Нью-Йорк.

Корінні жителі — індіанці вампаноаги — були витіснені на південно-західний край острова. У 1642 році їх чисельність становила приблизно 3000 чоловік, до 1764 року вона впала до 313.

З початку XVIII століття до 1952 року на острові був поширена особлива місцева мова жестів, яка полегшувала спілкування між глухими і нормально чуючими жителями.

У 1671 р на східному узбережжі було засновано місто Едгартаун, яке стало найбільшим центром переробки китового жиру. До початку XIX століття все острівне господарство було орієнтовано на китобійний промисел. У 1799 р був зведений маяк, що нині входить до переліку історичних пам'яток США.

На узбережжі.

У XX столітті Мартас-Віньярд, зберігаючи незвичайний для цієї частини США патріархальний уклад і незайману природу, став улюбленим місцем відпочинку нью-йоркців і мешканців Бостону. Якщо постійне населення острова становить близько 15 тис. чоловік, то влітку воно збільшується до 75 тис. Приблизно 56 % з 14621 будинків на острові населені лише влітку. Крім голлівудських знаменитостей, на острові влаштувалися сім'я Кеннеді і подружжя Клінтонів.

У 1969 році Мартас-Віньярд потрапив в новини в зв'язку з тим, що автомобіль, керований сенатором Едвардом Кеннеді, впав в канал, в результаті чого загинула супутниця Кеннеді. У 1999 р при аварії приватного літака біля берегів острова загинув Джон Кеннеді-молодший (син президента) з дружиною.

У 1974 році острів виступав як знімальний майданчик  — вигаданий острів Еміті (Amity Island) — при зйомках знаменитого кінофільму Стівена Спілберга «Щелепи». Саме на пляжах Віньярду знімалися сцени нападу акули, а також відправлення човна Квінта «Орка» на полювання за морським хижаком.

У 1977 році через втрату постійного місця у Верховному Суді штату жителі Мартас-Віньярд розглядали можливість відокремитися від Массачусетсу. Вермонт і Гаваї запропонували острову увійти до їх складу, також можна було стати окремою територією або утворити 51-й штат США[1]. Хоча відділення було визнано недоцільним, прапор сепаратистів (блакитна чайка над помаранчевим диском на блакитному тлі) дотепер можна побачити на острові.

У 1982 році на кладовищі Abel's Hill в Чилмарці був похований померлий в Лос-Анджелесі від передозування комедійний актор Джон Белуші. Він часто бував на острові, і його родина вважала Мартас-Віньярд відповідним для його поховання. Могила його часто відвідується, але якраз через це і побоювання вандалізму тіло актора перепоховано десь поблизу.

З 2009 року на острові проводив відпустку з сім'єю президент США Барак Обама[2] У грудні 2019 року президент Барак Обама купив садибу на Великому ставку в Едгартауні.[3]

Транспорт

Дістатися до острова можна на поромі або на літаку через аеропорт Мартас-Він'ярд.

Сусідні острови

Примітки

  1. Talkin 'About a Revolution — Martha's Vineyard Magazine — September — October 2007. Архів оригіналу за 14 липня 2011. Процитовано 4 березня 2016.
  2. Seccombe, Mike (25 серпня 2009). President Obama and Family Arrive. Vineyard Gazette. Процитовано 9 вересня 2009.
  3. Wells, Julia (4 грудня 2019). President Obama Buys Home on Edgartown Great Pond. Vineyard Gazette. Архів оригіналу за 21 квітня 2020. Процитовано 13 травня 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.