Марія-Тереза (риф)

Риф Марія-Тереза (англ. Maria-Theresa Reef, фр. île Tabor) фантомний острів, скеля або риф у південній частині Тихого океану на південь від французьких островів Туамоту і на схід від Нової Зеландії. Через це деякі карти та атласи його показують, інші — ні. Невизначеності його статусу сприяло його розташування осторонь морських шляхів.

Марія-Тереза

Карта
Географія
37°00′ пд. ш. 151°13′ зх. д.
Акваторія Південна частина Тихого океануd
Країна
Населення
Марія-Тереза
Марія-Тереза (Земля)

16 листопада 1843 року американське китобійне судно «Марія-Тереза» з Нью-Бедфорда, штат Массачусетс, під командою капітана Асафа П. Табера перебувало в районі з координатами 36°50′ пд. ш. 136°39′ зх. д.. Судновий журнал на цю дату містить суперечливі повідомлення, в яких згадується то breakers (прибій), то breaches (сплески китів). Перше повідомлення про відкриття капітаном Табером острова чи рифа з'явилось у газеті «Сідней Морнінг Геральд» 1 жовтня 1856 року. До 1983 року карти й атласи показували острів саме за координатами, зазначеними у цьому повідомленні: 37°00′ пд. ш. 151°13′ зх. д.. Перевірка суднового журналу, виконана британським Гідрографічним інститутом, перенесла місце розташування острова більше ніж на 1000 км на схід (принаймні, на морських картах), але багато картографічних видань продовжували користуватися старими координатами. Спроби розшукати острів за старими координатами здійснювались у 1957 і 1966 роках новозеландськими військовими, після 1983 року його розшукували за новими координатами. Жодна пошукова експедиція не знайшла ані острова чи рифа, ані обмілини чи значного підняття морського дна: глибини в цьому районі доволі значні і сягають 5000 м.

Дослідження супутникових фотографій району можливого розташування острова дозволяє зробити висновок, що, принаймні за теперішнього часу, його не існує. Але доти, поки відсутність острова Марія-Тереза чи, можливо, прихованих водою коралових рифів не буде достеменно доведено, він і надалі позначатиметься на морських картах із міркувань безпеки.

Також скоріше за все не існує й інших рифів, про існування яких у цьому районі за різних часів надходили повідомлення й які також час від часу позначаються на географічних картах: рифи Юпітер, Вачусет, Ернест-Легуве і Рангтікі.

На французьких картах острів позначався як риф Табо́р чи острів Табо́р (фр. île Tabor) — назва походить від спотвореного прізвища капітана Табера.

Жодна країна не висувала претензій на острів.

Згадки в художній літературі

Острів Марія-Тереза згадується в романах Жуля Верна «Діти капітана Гранта» і «Таємничий острів».

У «Дітях капітана Гранта» на острові після корабельної аварії опиняються сам капітан і двоє членів його екіпажу. Вони кидають у море пляшку з запискою, в якій вказують координати острова. Пляшка згодом потрапляє до співвітчизників Гранта, однак у пошкодженій морською водою записці вдається прочитати лише широту, тому доводиться здійснити майже повну навколосвітню подорож, щоб знайти потерпілих.

У «Таємничому острові» герої книги після того, як оселились на острові Лінкольна, також знаходять пляшку з запискою, в якій позначено назву острова і його координати.

Примітки

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.