Марія де лас Мерседес Орлеанська
Марія де лас Мерсéдес Орлеáнська і Бурбóн (24 червня 1860 — 26 червня 1878) — королева-консорт Іспанії, перша дружина короля Альфонса XII.
Марія де лас Мерседес Орлеанська | |
Ім'я при народженні: | ісп. María de las Mercedes Isabel Francisca de Asís Antonia Luisa Fernanda Felipa Amalia Cristina Francisca de Paula Ramona Rita Cayetana Manuela Juana Josefa Joaquina Ana Rafaela Filomena Teresa Santísima Trinidad Gaspara Melchora Baltasara et omni sancti |
---|---|
Народження: |
24 червня 1860[1][2][…] Мадрид, Іспанія |
Смерть: |
26 червня 1878[2][3][4] (18 років) Мадрид, Іспанія |
Поховання: |
|
Країна: | Іспанія |
Релігія: | Католицька церква |
Рід: | House of Orléansd |
Батько: | Antoine, Duke of Montpensierd[3] |
Мати: | Луїза Фернанда Іспанська[3] |
Шлюб: | Альфонс XII |
Біографія
Сім'я
Народилася в Мадриді в родині Антуана Орлеанського, герцога де Монпансьє і інфанти Луїзи Фернанди Іспанської.
Мерсéдес була прямим нащадком трьох гілок династії Бурбонів: всі її бабусі і дідусі були Бурбонами:
- з боку батька її дідом був Луї-Філіп I — король Франції, представник молодшої гілки французьких Бурбонів;
- бабусею по батьківській лінії була Марія Амалія Неаполітанська — дочка Фердинанда I, короля Неаполя і обох Сицилій, засновника династії Неаполітанських Бурбонів;
- мати принцеси була дочкою іспанського короля Фердинанда VII — іспанські Бурбони;
- бабусею з боку матері була Марія Христина Бурбон-Сицилійська — ще одна представниця Неаполітанських Бурбонів.
Принцеса народилася в Королівському палаці в Мадриді. Її хрещеними були королева Ізабелла II та її чоловік Франсіско де Асіз Бурбон. При хрещенні вона отримала ім'я Марія де лас Мерседес Ізабелла Франсиска де Асіс Антонія Луїза Фернанда Філіпа Амалія Христина Франсиска де Паула Рамона Рита Каетана Мануела Хуана Хосефа Хоакіна Ана Рафаела Філомена Тереза Сантісіма Тринідад Гаспара Мелчор Бальтазара.
Хоча по народженню Мерседес була французькою принцесою, вона також носила титул іспанської інфанти, так як вона не тільки була племінницею королеви Ізабелли II, а й її батько носив титул інфанта, отриманий в результаті шлюбу з сестрою королеви. Більшу частину дитинства провела в палаці Сан-Тельмо в Севільї. Але, незважаючи на близькі родинні зв'язки з королівським подружжям, сім'я майбутньої королеви була небажаним гостем в Мадриді через спроби Антуана Орлеанського самому зайняти престол. Марія де лас Мерседес була дуже близька з усіма своїми братами і сестрами.
У 1868 році, під час загального заколоту, як і багато представників королівської сім'ї, покинула Іспанію і повернулася тільки за царювання свого кузена Альфонса XII в 1874 році.
Шлюб
Двома роками раніше Марія де лас Мерседес і Альфонс XII оголосили про своє бажання вступити в шлюб. Колишня королева Ізабелла II була в люті. Вона не бажала ще більше ріднитися з Антуаном Орлеанським, з яким ворогувала, і мріяла оженити сина на одній з європейських принцес. Найкращою партією, на думку Ізабелли II, могла б стати дочка королеви Вікторії Беатриса. Також розглядалася кандидатура Бланки Іспанської, дочки Карлоса, герцога Мадридського, супротивника Ізабелли II в карлистській війні. Але до моменту прийняття рішення Альфонс уже був королем, тому його слово було вирішальним. З нагоди заручин в грудні 1877 року було влаштовано шикарний бал, а 23 січня 1878 року пара одружилася.
Смерть
Незабаром після медового місяця з'ясувалося, що королева хвора на туберкульоз. Шлюб тривав лише шість місяців, протягом яких у Мерседес трапився викидень. Розуміючи, що він не в силах запобігти смерті дружини, король приходив у відчай. Королева Мерседес померла через два дні після свого вісімнадцятиріччя, не приходячи до тями.
Тіло Марії де лас Мерседес одягнули в чорно-білі чернечі шати і поховали в Ескоріалі, але не в королівському склепі, оскільки тільки королеви, які народили спадкоємців, могли удостоїтися цієї честі. Пізніше її прах перенесли в спеціально побудований в пам'ять померлої новий мадридський кафедральний собор Альмудена.
У тому ж році збожеволілий від горя король зробив спробу суїциду, але вижив. Коли міністри вказали королю на необхідність одружитися повторно, він зупинив свій вибір на своїй колишній своячениці, Марії Христині Орлеанській, яка сильно нагадувала свою сестру, померлу королеву Марію де лас Мерседес. Але і вона померла від туберкульозу, не доживши до весілля. Не маючи інтересу до життя, Альфонс XII одружився з сухою і простою Марією Христиною Австрійською, яка народила йому трьох дітей.
Спадщина і пам'ять
Марія де лас Мерседес була ініціатором будівництва нової церкви навпроти Королівського палацу в Мадриді. Понад століття тому, в 2004 році в Соборі Альмудена відбулося вінчання принца Астурійського Феліпе і Летісії Ортіс Рокасолано.
На честь неї названо місто «Рейну Мерседес» (з ісп. - «Королева Мерседес») в провінції Іcабела на Філіппінах.
Іспанський крейсер, який брав участь в іспано-американській війні, також носить ім'я «Регіна Мерседес».
В популярній культурі
Передчасна смерть королеви Марії де лас Мерседес і непідробна скорбота її чоловіка, який пішов від двору і переживав своє горе в Королівському палаці Ріофріо (Сан-Ільдефонсо, Сеговія, викликало широкий відгук у народній творчості. Стала дуже популярною пісня, написана про кохання молодого королівського подружжя.
Історія відносин Марії де лас Мерседес і Альфонса була екранізована. У 1958 році вийшов фільм «Куди йдеш ти, Альфонс XII? »(¿Dónde vas, Alfonso XII?), А в 1960 його сиквел -« Куди ти йдеш, сум? »(¿Dónde vas triste de ti?). Роль Марії де лас Мерседес виконала Пакіто Ріко.
Також доля Марії де лас Мерседес надихнула тріо «Кінтеро, Леон і Кірога» на написання «Романс королеви Мерседес», переспіваний згодом багатьма музикантами.
У 2003 році Марія Пілар Керальт опублікувала історичний роман «Мила дружина Альфонса», де детально описала історію життя і любові королеви Мерседес.
Джерела
Анна де Сагрера. Королева Мерседес. ISBN 978-84-9734-045-8
Примітки
- Find a Grave — 1995.
- Diccionario biográfico español — Real Academia de la Historia, 2011.
- Lundy D. R. The Peerage
- Pas L. v. Genealogics — 2003. — ed. size: 683713