Марі Кроус
Марі Кроус (фр. Marie Crous) — французька математикиня, яка жила в XVII столітті.
Марі Кроус | |
---|---|
фр. Marie Crous | |
Народилася | 17 століття або 1641 |
Країна | Франція |
Діяльність | математикиня |
Маючи скромне походження, Марі отримала освіту як письменниця і педагог, навчившись у Шарлотти-Роз де Комон ла Форс[1]. Вона вже мала до публікації 1636 році, а до 1641 році вона опублікувала дослідження по десятковій системі, яку присвятила «шафраноквітнучій принцесі», племінниці кардинала Рішельє — мадам де Комбалет, герцогині Аквіньона і відомому меценату, другу Марена Мерсенна. Незважаючи на це, вона не була визнана вченою жінкою, і її не цитували найбільш помітні вчені тих років[2].
Її робота представила дві фундаментальні інновації: десятковий розділювач (сьогодні називається virgule французькою мовою), що відокремлює мантису від десяткової частини, а також використання нуля в десятковій частині зазначення відсутності розряду; тим самим вона надала форму сучасному відображенню десяткових чисел в метричній системі[3]. Також вона називала нулі нулями, як то робили німці.
Талановита в письменстві так само, як у математиці, вона розробила, серед іншого, метод Песталоцці і те, що вона називала конфесійним поділом, який має більшу корисність для обчислень в умі, особливо щодо «правила трьох» («золотого правила»[4]).
У передмові до своєї роботи Кроус дякує покровительку за те, що вона, подібно до Бога підносить простих і скромних", до яких і сама Марі «відноситься», за «простодушним визнанням». Однак вона не приписує їй заслугу зробленої роботи[2]; в Abrégé recherche вона вказує, що зробила свою роботу «щоб дати спокій таким же молодим жінкам, хто практикує в цій науці, як для необхідності ведення справ, як і для задоволення їх духу».
Математик Олрі Теркем висловив жаль, що її ім'я не було дано вулиці в Парижі. Катерина Гольдштейн присвятила Кроус частину своєї статті «Neither public nor private: mathematics in early modern France».
Примітки
- Luc Capdevila, Le genre face aux mutations: masculin et féminin, du Moyen Âge à nos jours, Presses universitaires de Rennes, 2003, p.132.
- (англ.) Catherine Goldstein, Neither public nor private: mathematics in early modern France.
- Jean-Pierre Poirier, Histoire des femmes de science en France: du Moyen Age à la Révolution, Pygmalion/Gérard Watelet, 2002, p.380.
- Golden Rule
Література
- (англ.) Catherine Goldstein, Neither public nor private: mathematics in early modern France.
- (фр.) Abrégée recherche de Marie Crous, pour tirer la solution de toute proposition d'arithmétique, dépendantes des règles y contenues; avec quelques propositions sur les changes, escomptes, intérêt, compagnie, associations, paiements, départements de deniers, mélanges, bureau des monnaies et toisages, divisé en trois parties. ENsemble un avis sur les dixmes ou dixièmes du sieur Stevin, à Paris, chez Jacques Auvray. 1661.
- (фр.) M. Олрі Терка, publié par T. Bachelier, article sur Marie Crous p. 200 et seq. Ou Nouvelles annales de mathématiques, Volume 14 p. 200 et seq (1852).
- (фр.) Georges Maupin, Opinions et curiosités touchant la математична (deuxième série) d'après les ouvrages des français XVIe, XVIIe et XVIIIe siècle, édité à Paris chez Naud (1898). pp. 230—243.