Десятковий розділювач

Десятковий розділювач — знак, що використовується для розділення цілої та дробової частин дійсного числа у формі десяткового дробу в системі десяткового числення. Для дробів у інших системах числення може використовуватися термін роздільник цілої та дробової частин числа. Іноді також можуть вживатися терміни десяткова крапка та десяткова кома.

В англомовних країнах як десятковий розділювач використовується крапка (.), у більшості інших кома (,).

Вибір символу для десяткового розділювача впливає і на вибір знака розділювача груп розрядів, який використовується для того, щоб спростити читання великих чисел. В Україні для цього використовується пробіл[1], але за традицією іноді використовується крапка (.).

Історія

В Середньовіччя, в додрукарську епоху, було прийнято надкреслювати (¯) цілу частину числа. Таким способом користувався, наприклад, іранський математик ал-Хорезмі. Пізніше для цих цілей почав застосовуватися невеликий вертикальний штрих «ˌ» (у Юнікоді U+02CC). Вже після початку друкарства цей штрих стало природно відображати або крапкою, або комою. Цей процес у більшості європейських країн пройшов в XVII столітті, зокрема, у Франції десяткова система набула сучасної форми в роботі Марі Кроус, виданій в 1641 році[2]. Більшість країн обрали для десяткового символу кому. Однак англомовні країни надали перевагу крапці, а кому почали використовувати як розділювач груп розрядів.

У США як десятковий розділювач використовувалася крапка. У Британській імперії в рукописних записах також використовували крапку, проте в друкарському наборі переважно був інтерпункт — крапка, розташована на середині рядка (·). Але такий символ вже був загальновживаним в математиці для позначення операції множення, і система одиниць SI не допускала його використання як розділювача. У той же час використання крапки допускалося. Тому в Британії поступово перейняли американську систему.

В ПАР при прийнятті метричної системи як розділювач почали використовувати кому, замінивши прийняту в колишніх британських колоніях крапку.

Штучні мови інтерлінгва1950 року) та есперанто1887 року) також зобов'язують як десятковий розділювач використовувати кому.

У більшості міжнародних організацій (таких, як Міжнародне бюро мір і ваг та ISO) до 1997 року в усіх мовах, включаючи англійську, як десятковий розділювач рекомендувалося використовувати тільки кому. Потім поступово почався процес визнання крапки як десяткового розділювача, який увінчався прийняттям в 2003 році норми ISO 31-0, що допускає використання як крапки, так і коми.

В арабських країнах як десятковий розділювач використовується особливий символ моммає[джерело не вказане 1123 дні]: «٫» (у Юнікоді U+066B arabic decimal separator).

Розділювач груп розрядів

Для спрощення читання цифри у великих числах зліва (а іноді й справа) від знака десяткового розділювача можуть бути розділені на групи спеціальним символом — розділювачем груп розрядів. Розбивка на групи здійснюється починаючи від десяткового розділювача. Як правило, групи складаються з трьох цифр. У той же час в деяких країнах числа традиційно діляться на групи з двох або чотирьох цифр. Поділ на групи, як правило, не здійснюється, якщо з відповідної сторони від десяткового розділювача не більше чотирьох або п'яти цифр.

Так само, як і у випадку з десятковим розділювачем, для розділювача груп розрядів використовуються різні символи. Якщо як десятковий розділювач використовується крапка, то розділювач груп розрядів може бути представлений комою, апострофом або пробілом, а якщо кома — то крапкою (наприклад, в іспанській мові[3]) або пробілом. Таким чином, значення крапки та коми виявляється залежним від контексту (наприклад, запис 1,546 в англійській нотації позначає тисяча п'ятсот сорок шість, а в українській одна ціла п'ятсот сорок шість тисячних). Тому, щоб уникнути неоднозначності, для розділювача груп розрядів міжнародні стандарти (ISO, Міжнародне бюро мір і ваги, ІЮПАК) рекомендують завжди використовувати пробіл (або тонку шпацію при друкарському наборі).

Десяткові розділювачі в різних країнах

Десяткові роздільники в різних країнах:
   крапка
   кома
   моммає
   невідомо
Країни, що використовують крапку
Австралія та Океанія Америка Азія Африка Європа
Австралія, Нова Зеландія Англомовна Канада, Мексика, США Бруней, Ізраїль, Індія, Китай, КНДР, Малайзія, Пакистан, Сінгапур, Тайвань, Таїланд, Філіппіни, Шрі-Ланка, Південна Корея, Японія Ботсвана, Зімбабве, Нігерія Велика Британія, Ірландія, Швейцарія
Країни, що використовують кому
Австралія та Океанія Америка Азія Африка Європа
- Вся Південна Америка, крім Перу ,
а також Гватемала, Гондурас, Домініканська республіка, франкомовна Канада, Куба, Нікарагуа, Панама, Сальвадор
В'єтнам, Індонезія, Туреччина, Росія Камерун, ПАР Вся Європа, крім Великої Британії та Ірландії
А також в штучних мовах інтерлінгва та есперанто.
Країни, що використовують моммає (U+066B ٫ ).
Австралія та Океанія Америка Азія Африка Європа
- - Бахрейн, Іран, Ірак, Катар, Кувейт, ОАЕ, Оман, Саудівська Аравія, Сирія - -

Поширення систем позначень

Усі країни, що використовують як десятковий розділювач кому, знайомі і з англомовною нотацією через те, що така система використовується в багатьох електронних пристроях, наприклад, калькуляторах.

Більшість операційних систем дозволяють користувачеві вибрати бажані символи для десяткового розділювача та для розділювача груп розрядів, і програмне забезпечення може враховувати цей вибір.

У більшості мов програмування як десятковий розділювач використовується крапка, а при розробці мови ALGOL між розробниками розігралася «десяткова буря»: європейці вимагали вибрати кому, а американці — крапку.

Примітки

  1. РЕВ PC 2625-70.
  2. Poirier, Jean-Pierre (2002). Histoire des femmes de science en France: du Moyen Age à la Révolution (фр.). Pygmalion / Gérard Watelet. с. 380.
  3. Приклад іспанського форматування чисел. MSDN (рос.). Microsoft.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.