Марі дю Деффан

Марі дю Деффан (фр. Marie Anne de Vichy-Chamrond, marquise du Deffand; 25 вересня 1697, замок Шамрон 23 серпня 1780, Париж) — власниця аристократичного салону часів королівства Франція, кореспондентка відомих філософів, поетів та вчених.

Марі дю Деффан
фр. Madame du Deffand
Псевдо madame du Deffant.
Народилася 25 вересня 1696(1696-09-25) або 1697[1]
Шароль
Померла 23 серпня 1780(1780-08-23)[2] або 1780[1]
Париж, Королівство Франція
Країна  Франція
Діяльність woman of letters, господиня літературного салону, women letter writer, письменниця
Знання мов французька[3]
Рід House of Vichyd
Брати, сестри Gaspard Nicolas de Vichyd

Життєпис

Походила зі французького аристократичного роду де Віші. Донька Гаспара Нікола де Віші, графа Шамрона, президента парламенту Бургундії, й Анни Брюллар. Народилася 1697 року в родинному замку Шамрон. Здобула освіту в пансіоні для шляхетних дівчат при бенедиктинському монастирі в Парижі, куди її відправили у віці 14 років.

1718 року вийшла заміж за маркіза дю Деффана, родича герцогів Орлеанських. Це дозволило Марі увійти до вищого світу королівства. З 1722 року стала мешкати з чоловіком окремо, вести богемний спосіб життя. 1730 року придбала будинок на вулиці Бом у Парижі. Тут вона збирає інтелектуальне товариство. Водночас приєднується до кола Анни де Бурбон, герцогині Мен, завдяки чому затоваришувала з д'Аламбером, Фонтенелем, Ла Моттом, Сен-Оларом, а потім познайомилася з Вольтером. З останнім з 1742 року активно листувалася. Також стає коханкою Шарля Ено, президента Паризького парламенту, а згодом — графа де Пон дю Вей.

1747 року знімає квартиру в приміщенні монастиря Сен-Жозеф на вулиці Сен-Домінік. Поступово тут сформувався салон дю Деффан, де бували представники вищої аристократії, коханці дю Деффан, д'Аламбер, Вольтер, Шарль Луї де Монтеск'є, Жорж-Луї Леклерк де Бюффон. Тут також бували Девід Юм, Едвард Гіббон, Бенджамін Франклін, граф Горацій Волпол. Сприяла обранню д'Аламбера до Французької академії.

З 1752 року в дю Деффан погіршувався зір, а до 1754 року вона зовсім осліпла. Тоді ж узяла собі компаньйонкою Жюлі де Леспінас, яка видавала себе за небогу дю Деффан (начебто незаконна дружина брата маркізи). Поступово друзі дю Деффан стали збиратися в кімнаті Леспінас, що маркіза розцінила як зраду. Леспінас невдовзі заснувала власний салон, куди перебралася більшість з салону дю Деффана на чолі з д'Аламбер. Вірними маркізі залишилися Вольтер, Шарль Ено, Монтеск'є. Після смерті двох останніх більшість у салоні становили аристократи. З 1764 року він став повністю аристократичним, куди майже не заходили філософи і письменники. Померла 1780 року.

Листування

У 1809—1812 роках уперше опубліковано листи (Correspondance inédite) дю Деффан до д'Аламбера, Шарля Ено, Волпола, Монтеск'є, Вольтера, герцогиня де Шуазель. Ця епістолярна творчість є важливим джерелом з життя тогочасного суспільства, філософських думок.

Родина

Чоловік — Жан-Батист де Ла Лонд, маркіз дю Деффан.

Дітей не було.

Джерела

  • Inès Murat, Madame du Deffand, 1696—1780 : la lettre et l'esprit, Paris, Perrin, 2003 (ISBN 2262012555).
  • Écrits inédits de Madame du Deffand révélés et présentés par Pierre E. Richard. Ed. Nombre7 Nîmes 2016.

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.