Махмуд (казанський хан)

Махмуд (محمود; д/н 1465) — 2-й казанський хан у 14451465 роках. Відомий також як Мамутек.

Махмуд
Народився 1420-ті
Помер 1465
Посада Казанський хан
Батько Улу-Мухаммед
Брати, сестри Qasim Khand
Діти Ібрагім (казанський хан) і Халіль (казанський хан)

Життєпис

Походив з династії Тука-Тимуридів, гілки Чингизідів. Син хана Улуг-Мухаммеда. З 1430-х років брав участь разом з батьком у боротьбі за землі Нижньогородського князівства з Великим князівством Московським. Відзначився 1437 року в битві під Бельовим, де Улуг-Мухаммед завдав поразки московитам. 1439 року брав участь в облозі Москви.

1445 року через хворобу батька призначається очільником війська. Того ж року разом з братом Якубом у битві біля Суздаля, де, маючи втричі менше військ, завдав поразки великому князю московському Василю II, якого захопив у полон.

Того ж року помер Улуг-Мухаммед й Махмуд став новим ханом. Він відпустив Василя II за значний викуп. Водночас відмовився від наміру батька перетворити Нижній Новгород на свою столицю, закріпившись в Казані. Невдовзі його брати Якуб і Касим перебралися до Москви. Останній 1452 року отримав власне ханство. У 1446 і 1448 роках здійснив походи проти великого князівства Московського, скориставшись розгардіяшем там. В першому поході було сплюндровано місто Устюг, під час другого було здійснено напад на Муром і Володимир.

Водночас багато уваги приділяв перетворенню своїх володінь на повноцінну державу. При цьому зумів налагодити відносини з булгарськими мурзами.

За правління Махмуда його столиця Казань перетворилася на важливий центр торгівлі з Московщиною, Новгородською республікою, Тюменським ханством, Великою ордою. Щорічний ярмарок став міжнародним ринком. Казань також стала осередком мусульманської культури.

1461 року почався конфлікт з великим князівством Московським. 1462 року в ійська останнього сплюндрували залежних марійців, а потім пройшовши казанськими володіннями вдерлис ядо Великої Пермі. У відповідь казанське військо сплюндрувало Устюзький повіт. Помер 1465 року. Йому спадкував син Халіль.

Цікавинка

1977 року в межах Казанського кремля, біля башти Сююмбіке було знайдено рештки хана Махмуда (остаточно підтверджено у 1990-х роках).

Джерела

  • Howorth, Henry Hoyle. History of the Mongols, from the 9th to the 19th Century. Part II, division I. The so-called tartars of Russia and Central Asia. Londres: Longmans, Green and Co, 1880.
  • История татар с древнейших времён в 7-ми томах. Казань, 2006.


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.