Мергелева гряда (археологічна пам'ятка)

Мерге́лева гряда́ археологічна пам'ятка бронзової доби, розташована неподалік села Степанівка Перевальського району Луганської області. Вік пам'ятки — близько 5 тисячоліть.

Мергелева гряда
Залишки покриття кургану
Залишки покриття кургану
48°24′12″ пн. ш. 38°56′20″ сх. д.
Країна  Україна

Мергелева гряда
Мергелева гряда (Україна)

Історія відкриття

Залишки стіни

«Мергелева гряда» була знайдена в 1976 році групою школярів Алчевської середньої школи № 23 під керівництвом засновника археологічного клубу «МИГ» Володимира Парамонова. Детальні дослідження археологічної пам'ятки розпочалися в 2005 році. Експедиції на Мергелеву гряду проводяться під керівництвом доктора історичних наук Клочко В. І. за підтримки Міністерства культури і туризму України. Широке висвітлення в пресі археологічна пам'ятка отримала у вересні 2006 року, коли ряд українських ЗМІ у своїх публікаціях почали її називати «Українські піраміди», «Луганський стоунхедж»[1], «Друга Китайська стіна»[2]. За визначенням геологів та археологів, які наприкінці 2007 р. виступули на науковій конференції у Луганську, крім звичайних курганів, на «Мергелевій гряді» інших штучних споруд немає.

Територія пам'ятника

Площа пам'ятника 10 га. Основу пам'ятника становить кам'яниста гряда, що простирається з південного заходу на північний схід. На гряді розташована найвища точка цієї місцевості — 242 м над рівнем моря. Ландшафт пам'ятника не піддавався техногенним змінам. До комплексу входять:

  1. Святилище, викладене обробленими кам'яними плитами й блоками по всій площі й обмежене на північно-заході кам'яною стіною (завдовжки 300м) з вертикально стоячих плит.
  2. Чотири кургани висотою від 1,3 м до 2 м.

Будівлі комплексу функціонували для різних племен цього регіону впродовж кількох тисяч років як святилища та поховальні споруди. За попередніми даними пам'ятка датується IV — II тис. до Р. Х., тобто належить до періодів пізнього енеоліту — доби бронзи. Цей час в історії населення Східної Європи не залишив по собі писемних свідчень, тому археологічні дослідження є єдиним джерелом для формування знань про історичну долю та культуру індоєвропейської мовної спільноти, а також процеси виділення з неї індо-аріїв.

Наукове значення

За розмірами площі, кількістю та складністю кам'яних будівель сакрального характеру комплекс «Мергелева гряда» не має аналогів серед пам'яток цього часу стародавньої Східної Європи і може вважатися значним надбанням культурної спадщини України. Подальше її наукове вивчення значно розширить наші знання про найдавніші періоди історії та культуру народів не тільки регіону Донбасу, але і всієї Східної Європи. Музеєфікація дозволить поставити її в ряд видатних пам'яток світової культурної спадщини.

На пам'ятку був складений паспорт пам'ятки археології та переданий Луганській обласній інспекції з охорони пам'яток культурної спадщини з пропозиціями взяти цей нововиявлений об'єкт на облік як пам'ятку археології місцевого значення та висунути цю пам'ятку на здобуття статусу пам'ятки національного значення.

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.