Луганська область

Луга́нська о́бласть (до 5 березня 1958 року та з 5 січня 1970 до 4 травня 1990 року Ворошиловградська) адміністративно-територіальна одиниця України, розташована на сході країни, переважно в басейні середньої течії Сіверського Дінця. Посідає шосте місце за населенням і десяте за площею серед адміністративно-територіальних одиниць країни. На південному заході та заході межує з Донецькою областю, а на північному заході  — з Харківською областями. На півночі межує з Бєлгородською, на північному сході з Воронезькою, на сході та півдні з Ростовською областями Російської Федерації. З вересня 2014 року фактичним адміністративним центром області є місто Сєвєродонецьк.

Луганська область
Герб Луганської області Прапор Луганської області
Основні дані
Прізвисько: Луганщина
Східна брама України
Світанок України
Країна:  Україна
Утворена: 3 червня 1938 року
Код КАТОТТГ: UA44000000000018893
Населення: 2 167 802
Площа: 26 684 км²
Густота населення: 78,81 осіб/км²
Телефонні коди: +380-64
Обласний центр: Луганськ (де-юре)

Сєвєродонецьк[1] (де-факто)

Райони: 8
Громади:
Міста:

обласного значення
районного значення


14
23
Райони в містах: 4
Смт: 102
Села: 511
Селища: 100
Селищні ради: 82
Сільські ради: 155
Номери автомобілів: BB, HB
Інтернет-домени: lugansk.ua; lg.ua
Обласна влада
Рада: Луганська обласна рада
Голова ради: Голенко Валерій Миколайович
Голова ОДА: Гайдай Сергій Володимирович[2]
Вебсторінка: http://www.loga.gov.ua
Адреса: м. Сєвєродонецьк пр-т Центральний 32 (до 09.2014 м. Луганськ, пл. Героїв Великої Вітчизняної війни, 3)
Мапа
Луганська область у Вікісховищі

Географія

Площа

Площа області становить 26 684 км².

Луганська область поділяється руслом річки Сіверський Донець на дві приблизно рівні за площею частини — південну й північну. Південна частина знаходиться на Донецькому кряжі і є більш індустріалізованою. Північна частина (слобідська) є переважно сільськогосподарською.[3]

Рельєф

Поверхня області являє собою хвилясту рівнину, що підвищується з долини Сіверського Дінця на північ і на південь, де розташований Донецький кряж. Останній був сформований потужними товщами осадових порід стародавніх морів, що колись існували тут. Найвища точка Могила Мечетна — 367 м. Найхарактернішою рисою кряжу є чергування пагорбкуватих водороздільних площин з глибокими крутобережними річковими долинами і сухими балками. В долині річок Міус і Нагольна висота Донецького кряжу знижується, і східні схили переходять в Приазовську берегову рівнину.

На північ зниження проходить поступово і до Сіверського Дінця обривається стрімким виступом, утворюючи мальовничий правий берег річки.

У лівобережній частині області простягається Старобільська рівнина. На крайній півночі в межі області заходять вибалки Середньоруського узгір'я. Абсолютні висоти тут поступово знижуються (від 216 до 50 м) на південь і південний захід до долини Сіверського Дінця. Вздовж лівого берега річки тягнеться порівняно неширока (16-18 км) терасова рівнина, вкрита, головним чином пісками, місцями сформованими в дюни.

Ґрунти

Ґрунти родючі, головним чином чорноземні. Потужність найродючіших пластів досягає товщини 1 м, іноді більше. Поширені також дернові ґрунти.

Застосування правильної агротехніки дозволяє збирати досить високі урожаї вирощуваних тут сільськогосподарських культур, баштанних, овочів.

Клімат

Клімат помірно континентальний з відчутними посухами. Середня температура найтеплішого місяця червня +21 °C і найхолоднішого січня −7 °C. Вітри переважно східні і південно-східні.

Максимальна середньорічна кількість опадів (550 мм) випадає в найбільш піднятій частині Донецького кряжу. На більшій частині території області середньорічна кількість опадів становить 400—500 мм. Дощі часто випадають у вигляді короткочасних злив. Зима порівняно холодна, з різкими східними і південно-східними вітрами, відлигами і ожеледицями, малосніжна.

Весна — сонячна, тепла, нерідко супроводжується сухими східними вітрами, заморозками. Літо спекотне, друга половина його — помірно суха.

Осінь сонячна, тепла, суха.

Водні ресурси

Сіверський Донець
Луганка в Луганську

Водні ресурси області формуються в основному за рахунок річкового стоку р. Сіверський Донець, який поступає з прилеглих територій і безпосередньо в межах області, а також експлуатаційних запасів підземних вод. Сумарні водні ресурси становлять у середньому по водності річок 5,65 км², з яких 64 % становить притік, 226 — місцевий стік і 10 % підземні води.

В області — 123 річки, 6 із яких мають довжину понад 100 км. Головна річка — Сіверський Донець, довжина її в межах області становить 265 км, площа водозабору — 24,9 км², або 93 % площі області. Також є 60 озер, найбільші з них Боброве та Вовче, 60 водосховищ площа дзеркала яких становить 5,68 тис.га, 302 ставки — площа дзеркала 2,67 тис.га. Річки, озера, водосховища і ставки використовуються для промислового, комунального водопостачання, зрошення і риборозведення.

Стосовно запасів водних ресурсів Луганська область відноситься до недостатньо забезпечених. Водозабезпеченість території і населення області загальними водними ресурсами в 1,5-2,0 рази є нижчою, ніж в середньому по Україні. Особливістю водного режиму річок області є нерівномірний розподіл стоку протягом року. На півночі області 60-62 %, а на півдні 53-58 % річного стоку формується весною, що не відповідає обсягу водоспоживання. Обсяг водовідбору більш ніж утричі перевищує ресурси річкового стоку, який формується в межах області в маловодний рік, тобто водозабезпечення населення і громадського господарства орієнтоване на використання транзитного стоку. Місцеві водні ресурси не забезпечують розбавлення стічних, особливо забруднених вод, що не дає можливості підтримувати потрібний санітарно-екологічний стан річок.

Загальна кількість розвіданих запасів підземних вод на території області становить близько 2800 тис. м³, з них затверджено державною комісією по запасах — 1761 тис. м³ на добу. Кількість підземних вод, якість яких відповідає ДСТУ «Вода питна», становить близько 354 тис. м³ на добу, тобто 13 % від загальних запасів.

Стан підземних вод в області характеризується постійним погіршенням їхньої якості за рахунок збільшення загальної жорсткості, мінералізації та появи шкідливих компонентів. Основною причиною забруднення підземних вод є значне техногенне навантаження території і незахищеність водоносних горизонтів з поверхні землі.

Прогнозні розрахунки запасів «коніційних» питних підземних вод при незмінному рівні техногенного впливу на території області на 2010 рік очікуються в обсязі 161,0 тис. м³ на добу. Приведені дані свідчать, що проблема збереження поверхневих та підземних вод в області надто гостра.

Заповідний фонд

Природно-заповідний фонд області до 2000 року становив 101 об'єкт загальною площею 14,2 тис.га, в тому числі Луганський природний заповідник, 25 заказників, 52 пам'яток природи, 15 заповідних урочищ, 8 парків-пам'яток садово-паркового мистецтва.

За даними на 2008 рік ПЗФ Луганщини включає 138 територій, які розташовані на площі понад 72 тис. га, у тому числі:

Кількість об'єктів і територій ПЗФ за останнє десятиліття зросла на 40 %, а їх площа — майже у 5 разів.

Рослинність

Луганська область знаходиться в зоні різнотравно-типчаково-ковилових степів. Рослинність в результаті діяльності людини зазнала великих змін. Велика частина території області розорана, лише на схилах ярів, в долинах річок і в заповідниках (Стрілецький степ, Провальський степ) збереглися ділянки степової рослинності.

Тут зростає більше тисячі видів різноманітних рослин.

Лісів мало (близько 7 % території області). Вони розміщені вздовж річок, на схилах долин, балок і ярів. Переважають ліси байрачного типу. Вони ростуть в балках і відзначаються істотною різноманітністю: серед них нараховується близько 50 порід дерев і кущів. Переважають такі породи дуб, береза, ясен. Підлісок представлений жовтою акацією, кущами терену, бузини, шипшини. Ці види зустрічаються на узліссі та прогалинах.

Тваринний світ


Місця концентрації рідкісних видів тварин (на прикладі ссавців з Червоної книги України)[4]

Фауна області представлена головним чином степовими і деякими лісовими тваринами. Степові види поширені переважно в Донецько-Донських степах (на північ від Дінця) та на Кряжі; лісові види проникають на територію області з північного заходу уздовж річища Дінця.

Твариною-символом області є бабак степовий, зокрема зображений на гербі області.

Із хижаків зустрічаються: вовк, лисиця, куниця кам'яна, єнот, ласка та ін. Серед гризунів найбільше поширені: заєць сірий, бабак степовий, сліпак, соня лісова, полівка лучна, мишак уральський, і т. д. До рідкісних видів серед ссавців належать тушкан великий, їжак вухатий, більшість поширених в області видів кажанів і мишівок. За останні 20 років зникли такі види як хохуля, хом'як; у той самий час значно збільшили свою чисельність миша курганцева, нориця руда та ін. види, що раніше були не характерні для регіону.

Із пернатих хижаків водяться кібчики, яструби, орли-могильники. Тут мешкає чимало птахів: жайворонки, перепілки, солов'ї, дятли, стрижі, ластівки і багато інших. В річках, озерах і ставках багато різноманітної риби.

Мінеральні ресурси

Луганська область є одним з найрозвиненіших у промисловому відношенні регіонів України з широким комплексом різноманітних видів мінеральної сировини.

Вугілля

Основною корисною копалиною області є кам'яне вугілля, загальні балансові запаси якого становлять 14541 млн т. Із них на балансі діючих шахт знаходиться 3074 млн т, на підготовлених для нового шахтного будівництва 26 ділянках (резерв підгрупи «а») — 4104,3 млн т, на підготовлених для реконструкції діючих шахт ділянках (резерв підгрупи «б») — 1689,8 млн т .

Газ

В області розвідано та експлуатується низка родовищ природного газу: Червонопопівське, Борівське, Капітанівське, Муратівське, Лобачівське, Кондрашівське, Вільховське, Макіївське, Зайцівське. Експлуатується два підземних сховища газу Вергунське та Краснопопівське. Проводяться пошукові роботи на газ на Кримській, Метьолкінській, Смолянинівській, Ямпільській, Східно-Капітанівській, Боровській площах, Сентянівській та Марківсько-Кружилівській зонах. Проводяться роботи з оцінки накопичення вуглеводневих газів у межах полів діючих шахт та прилеглих до них площ з метою залучення метану в промислове використання.

Будівельна сировина

Для будівельної індустрії області підготовлено 123 родовища нерудної сировини, які враховані у Державному балансі запасів, в тому числі: 41 будівельного каміння, 33 цегельно-черепичної сировини, 19 карбонатної сировини, 1 керамічної сировини, 1 гіпсу.

Фосфати

Ведуться роботи по створенню власної сировинної бази фосфатної сировини. В результаті пошуків на території області виділені ряд перспективних ділянок з загальними прогнозними ресурсами 1166 млн т фосфоритів.

Золото

В нинішній час в Нагольному рудному районі Донбасу встановлена промислова рудоносність на золото-срібні руди (Бобриковське, Гостро-Бугірське, Журавське та д.і. родовища) та літій. Бобриківське родовище окислених руд (до глибини 50 м) практично підготовлене для відпрацювання відкритим способом.

Мінеральні води

Для бальнеологічних та лікувальних цілей видобуваються бромні, хлоридно-натрієві високомінералізовані мінеральні води, які широко розповсюджені на території області у вигляді смуги шириною 60-90 км, північна межа якої проходить по лінії Троїцьке-Новопсков-Біловодськ, а південна Лисичанськ-Луганськ.

Історія

Запорозькі поселення на центральній Луганщині у 18 ст.

Заселення території області розпочалося приблизно 100 тис. років тому. Тривалий час у краї панували тюрки-номади. У 1360-х роках у Подінців'ї (неподалік від сучасного села Шипилівка Попаснянського району) тимчасово розташовувалась столиця Золотої Орди. З розпадом цієї держави донецькі степи перетворились на «Дике Поле», що відділяло Руську державу від Кримського ханства. З XVI ст. в південних степах починають утворюватися сторожеві служби, укріплені лінії. З'являється багато російських військових. Після придушення польсько-шляхетськими військами збурень 20-30-х років XVII ст. тут почала утворюватися нова історична область Слобідська Україна. Наприкінці XVIII ст. розпочався значний для того часу видобуток кам'яного вугілля в районі Лисичанська.

Наприкінці ХІХ — на початку ХХ ст. на Луганщині склалася власна традиція домашнього іконопису — так звані «вдягнені» ікони. Вони мали блакитний фон, ретельно виписані найдрібніші деталі, великі і круглі зіниці у зображуваних персонажів. Оклади для таких ікон виготовлялися з дорогої тканини (як правило, з оксамиту), оздоблювалися шитвом, намистинками, камінчиками, фольгою. Колекція луганських ікон наявна у експозиції Музею української домашньої ікони історико-культурного комплексу «Замок Радомисль»[5].

З метою об'єднання в одне ціле вугільних районів басейну в лютому 1919 року було утворено Донецьку губернію з центром у місті Луганськ.

2 липня 1932 року було утворено Донецьку область, до її складу увійшли 12 міських рад і 23 райони, в тому числі територія нинішньої Луганської області.

До складу області ввійшли Артемівська, Ворошилівська, Горлівська, Кадіївська, Костянтинівська, Краматорська, Краснолуцька, Луганська, Макіївська, Маріупольська, Риківська, Сталінська міські ради й Гришинський, Лисичанський, Ровеньківський, Сорокинський та Чистяківський райони республіканського підпорядкування.

Обласним центром був Артемівськ(зараз Бахмут), а з 16 липня 1932 Сталіно.

Зі здобуттям Україною незалежності Луганська область увійшла до складу її земель і сьогодні є одним з провідних індустріальних центрів. З весни 2014 року регулярні та нерегулярні російські військові формування зайняли частину території Луганської області, переважно на півдні регіону.

Районування

Історико-етнографічне районування України, карта в музеї народної архітектрури та побуту

Серед етнографів існують 3 підходи щодо районування території Луганської області:

 1. Частина території на північ від Сіверського Дінця (лівобережжя) відноситься до Слобожанщини, південна (правобережжя) — до південного (причорноморського) регіону. Історично долиною Дінця проходили кордони полків Слобідської України із землями Кримського ханства, вільних запорізьких козаків, певний час із землями слов'яносербських поселенців, а пізніше річка стала кордоном між Харківською та Єкатеринославською губерніями.
 2. Уся територія включається у межі Слобожанщини.
 3. Територія Луганщини включається до окремого регіону Донеччини (Подінців'я).

Адміністративно-територіальний устрій

Загальна інформація

Адміністративний центр області — місто Луганськ, але тимчасово перенесений спочатку до Сватового, а потім до міста Сєвєродонецьк.

У складі області:

 • районів — 8
 • населених пунктів — 926, в тому числі:
  • міського типу — 146, в тому числі:
   • міст — 37[6], в тому числі:
    • міст обласного значення — 14[7];
    • міст районного значення — 23[8];
   • селищ міського типу — 109[9];
  • сільського типу — 780[10], в тому числі:
   • сіл — 678[11];
   • селищ — 102[12].
Старий адмінподіл до 2020 року

У системі місцевого самоврядування:

 • районних рад — 18[13];
 • районних рад у містах — 4[14];
 • міських рад — 37[15];
 • селищних рад — 89[16];
 • сільських рад — 206[17].
Адміністративний устрій Луганської області[18]

п/п
НазваПлоща
(км²)
Населення
(осіб)
Адм. центрМіст
районного
значення
Селищ
міського
типу
Сільських
населених
пунктів
Сільських
рад
Адм. устрій
Луганська область26 684,00 2 151 833 (01.01.2019)[19] м. Луганськ 23109678206Адм. устрій
Райони
1 Антрацитівський 1 700,00 30 110 м. Антрацит немає6368Адм. устрій
2 Біловодський 1 596,96 23 101 смт Біловодськ немає13213Адм. устрій
3 Білокуракинський 1 435,81 18 595 смт Білокуракине немає25013Адм. устрій
4 Довжанський 1 131,93 11 686 м. Довжанськ немає1296Адм. устрій
5 Сорокинський 1 386,13 29 042 м. Сорокине немає65210Адм. устрій
6 Кремінський 1 635,20 38 404 м. Кремінна 113616Адм. устрій
7 Лутугинський 1 057,28 65 401 м. Лутугине 18368Адм. устрій
8 Марківський 1 166,48 14 435 смт Марківка немає1338Адм. устрій
9 Міловський 971,05 14 987 смт Мілове немає1287Адм. устрій
10 Новоайдарський 1 535,78 40 270 смт Новоайдар немає13714Адм. устрій
11 Новопсковський 1 623,08 33 544 смт Новопсков немає23715Адм. устрій
12 Перевальський 806,85 63 361 м. Перевальськ 310264Адм. устрій
13 Попаснянський 1 324,75 75 111 м. Попасна 17273Адм. устрій
14 Сватівський 1 739,29 33 850 м. Сватове 115817Адм. устрій
15 Слов'яносербський 1 113,37 48 355 смт Слов'яносербськ 15499Адм. устрій
16 Станично-Луганський 1 896,48 47 238 смт Станиця Луганська немає24716Адм. устрій
17 Старобільський 1 581,98 43 122 м. Старобільськ 1немає5821Адм. устрій
18 Троїцький 1 633,10 19 286 смт Троїцьке немає15817Адм. устрій
Міста обласного значення
1 Алчевськ 49,01 118 611
2 Антрацит 61,32 63 404
3 Брянка 63,54 54 850
4 Довжанськ 83,84 72 611
5 Голубівка 34,96 35 136
6 Хрустальний 153,56 94 756
7 Сорокине 77,33 49 921
8 Лисичанськ 95,64 114 905
9 Луганськ 286,20 459 294
10 Первомайськ 88,54 43 094
11 Ровеньки 217,08 53 609
12 Рубіжне 33,76 65 564
13 Сєвєродонецьк 58,00 120 225
14 Кадіївка 91,81 90 144

* Примітка: зеленим кольором позначені міста та районі під контролем Уряду України, а червоним поза контролем Уряду України.

Економіка

15.05.2020 Луганщина больше не энергоостров: ПС "Кременская" подключена к энергосистеме(рос.)

Демографія

Чисельність населення
195919701979198920012014
2 452 172 2 750 566 2 786 697 2 862 734 2 546 200 2 239 500

За чисельністю населення Луганська область посідає 6 місце серед областей України.

У національному складі населення області українців 58,0 %, росіян 39,0 %. Етнічні українці становлять більшість в усіх районах області, крім Станично-Луганського, Сорокинського районів та міст обласного підпорядкування Сорокине, Довжанськ, Хрустальний, Кадіївка, у яких переважають росіяни.

Динаміка кількості населення Луганської обл. за останні 100 рр.
Національність Кількість осіб %
1 Українці 1 472 376 57,96 %
2 Росіяни 991 825 39,05 %
3 Білоруси 20 587 0,81 %
4 Татари 8 543 0,34 %
5 Вірмени 6 587 0,26 %
6 Молдовани 3 252 0,13 %
7 Азербайджанці 3 123 0,12 %
8 Євреї 2 651 0,10 %
9 Цигани 2 284 0,09 %
10 Поляки 2 107 0,08 %
11 Інші 26 856 1,06 %
Разом 2 540 191 100,00 %


На червень 2008 року серед 2344,2 тис. мешканців на той час 2029,1 тис. міських, 315,1 тис. — сільських, себто у містах і селищах міського типу проживало 87 % населення, у селах — 13 %. Середня щільність населення 87,9 осіб на 1 км².

Найбільші населені пункти

На 1 вересня 2011 року в області мешкало 2274,845 тис. чоловік, у тому числі 1 970 270 осіб міського та 304 575 сільського населення[20][21].

Мовна ситуація

Мовна ситуація в Луганській області характеризується сильною русифікацією. Відсоток українців, що вважають рідною мовою українську, в 1959 році становив 87,6 %, а 2001-го — тільки 50,4 %.[22] Зокрема і в проміжку між двома останніми переписами населення (1989 і 2001 років) відсоток тих, хто вважає українську мову рідною, серед усіх етносів зменшився на 4,9 %, а російську — збільшився на 4,9 %. Українська мова рідна для 63,8 % селян і 30 % містян. За офіційними даними по школах Луганської області 72 % навчаються українською. Водночас кількість охочих скласти ЗНО українською мовою 2013 року в Луганській області становила 78 %, а лише 11 % складали російською.

Найбільш русифікованими на 2010 рік є міста: Луганськ (87 %), Алчевськ (72 %), Брянка (67 %), Рубіжне (58 %), Лисичанськ (56 %), серед районів: Перевальський (77 %), Лутугинський (73 %) і Станично-Луганський (68 %).[23]

Мовний склад населення

Райони та міста обласного значення українська російська
Луганська область 30,0 68,8
Луганськ (міськрада) 14,3 84,7
Антрацит (міськрада) 13,9 83,7
Брянка (міськрада) 14,0 85,7
Голубівка (міськрада) 20,3 79,3
Алчевськ (міськрада) 15,3 83,4
Сорокине (міськрада) 8,3 91,1
Хрустальний (міськрада) 14,7 83,6
Лисичанськ (міськрада) 35,3 62,9
Первомайськ (міськрада) 37,9 57,1
Ровеньки (міськрада) 21,2 78,3
Рубіжне (міськрада) 39,0 60,1
Довжанськ (міськрада) 14,2 83,5
Сєвєродонецьк (міськрада) 28,3 70,8
Кадіївка (міськрада) 14,4 83,8
Антрацитівський район 46,5 53,1
Біловодський район 84,2 15,6
Білокуракинський район 91,4 8,4
Сорокинський район 27,3 72,3
Кремінський район 78,7 20,8
Лутугинський район 49,3 49,8
Марківський район 93,4 5,8
Міловський район 73,8 24,1
Новоайдарський район 46,0 53,6
Новопсковський район 92,2 7,5
Перевальський район 23,2 76,4
Попаснянський район 64,1 35,6
Сватівський район 91,8 7,6
Довжанський район 56,0 41,3
Слов'яносербський район 38,9 60,4
Станично-Луганський район 14,2 85,1
Старобільський район 79,2 20,5
Троїцький район 62,8 36,9

Освіта

У 2017/2018 навчальному році на підконтрольній українській владі частині області у 211 школах навчалось близько 52 тисяч учнів і працювало 5 тисяч педагогічних працівників; функціонувало 20 професійно-технічних і 17 вищих I—II рівня акредитації навчальних закладів.

Культура

Обласні заклади культури:

 • Луганський Обласний Центр Народної творчості [24]
 • Луганська обласна філармонія [25]
 • Луганський обласний академічний український музично-драматичний театр [26]
 • Луганський обласний центр навчально-методичної роботи, культурних ініціатив і кіномистецтва


Фестивалі:

 • «Воронцева слобода» — щорічний відкритий обласний молодіжний фестиваль-конкурс патріотичної пісні та поезії. смт. Білокуракине
 • «Байбак-fest» -[27] Фестиваль-конкурс української культури та фольклору. Проводиться щоквартально
 • Відкритий обласний етнофестиваль «Стежками Лемківщини» (Лемківська ватра) [28]

Спорт

 • Футбольна команда "Зоря"

Злочинність

Рівень злочинності за 2012 рік на 10 тис. населення становить 115,8 злочину, з них 42,8 — тяжкі й особливо тяжкі.[29]

Транспорт

В області розвинені усі види наземного та повітряного транспорту: автомобільний, залізничний, повітряний, трубопровідний транспорт. Транспортна інфраструктура забезпечує потреби вугільної, металургійної, нафтопереробної, хімічної та інших галузей промисловості, особливо в товарообміні з прикордонними областями Росії. На транспорті зайнято 8 % промислово-виробничого персоналу області.[30]

Автошляхи та автотранспорт

(категорія)

Мережа автомобільних шляхів становить 5,8 тис. км, із твердим покриттям 5,6 тис. км. Із них 954,7 км — державного значення, 1211 км — обласного значення, 3470,2 км — місцевого значення.

Густота автомобільних доріг в області — 209,7 км на 1000 км², це менше ніж в цілому по Україні (269 км). Територією області проходять транзитні магістралі: М03 (Волгоград—Харків), М04 (ДебальцевеРостов-на-Дону), Луганськ—Мілєрово, Н21 (Донецьк—Луганськ—СтаробільськВалуйки).

Міський електротранспорт (тролейбус) функціонує в 6 містах області: Сєвєродонецьку, Алчевську, Лисичанську, Антрациті, Краснодоні, Луганську. Загальна протяжність тролейбусних колій — 332 км.

Залізничний транспорт

Залізничний транспорт представлено Луганською та Дебальцевською дирекціями залізничних перевезень Донецької залізниці, Попаснянським держпідприємством по перевезенню вантажів та пасажирів. В області 5 локомотивних та 2 вагонних депо, 6 дистанцій колії, 52 залізничні станції. Розгорнута довжина колій — 12067 км, під'їзних колій підприємств та організацій — 2320 км. Середня густота залізничних колій — 45 км на 1000 км², це більше ніж в середньому по Україні (37,6 км). Найбільші залізничні вузли: Луганськ, Попасна, Родакове.

Основні залізничні магістралі: Луганськ—Москва, Луганськ—Київ, Луганськ—Харків, Куп'янськ—Дебальцеве, Дебальцеве—Луганськ, Куп'янськ—Сватове—Луганськ.

У місті Луганськ розташоване велике підприємство Луганський тепловозобудівний завод, що випускає магістральні тепловози, дизельні та електропоїзди, трамваї для потреб України, Росії та Казахстану.

Авіасполучення

Авіаційний транспорт в області представлений Луганським державним авіапідприємством «Луганські авіалінії», обласним комунальним підприємством Міжнародний аеропорт «Луганськ» та Сєвєродонецьким аеропортом. З початку війни 2014 р. обидва аеропорти не працюють. Дивись Бої за Луганський аеропорт.

Трубопровідний транспорт

Трубопровідний транспорт представлений Лисичанським районним нафтопровідним управлінням (67 км) та управлінням магістральних нафтопродуктів (99,6 км). Територією області проходять магістральні газопроводи: Ставрополь—Москва, «Союз»; нафтопровід Самара—Лисичанськ, Тихорецьк—Лисичанськ, продуктопроводи Лисичанськ—Луганськ, Луганськ—Трудова—Донецьк.

Див. також

Примітки

 1. Див. ст.4 ЗУ «Про місцеві державні адміністрації» Архівовано 26 травня 2015 у Wayback Machine.
 2. Указ Президента України від 25 жовтня 2019 року № 767/2019 «Про призначення С. Гайдая головою Луганської обласної державної адміністрації»
 3. Терористи нищать мости на Луганщині, щоб відрізати Донбас від Слобожанщини // InfoResist, 03.06.2014.
 4. Загороднюк І., Коробченко М. Раритетна теріофауна східної України: її склад і поширення рідкісних видів // Раритетна теріофауна та її охорона. — Луганськ, 2008. — С. 107—156. Архів оригіналу за 19 жовтня 2013. Процитовано 1 липня 2011.
 5. Богомолець. О. «Замок-музей Радомисль на Шляху Королів Via Regia». — Київ, 2013
 6. Луганська область. Міста[недоступне посилання з липня 2019]
 7. Луганська область. Міста обласного значення[недоступне посилання з липня 2019]
 8. Луганська область. Міста районного значення)[недоступне посилання з липня 2019]
 9. Луганська область. Селища міського типу. Архів оригіналу за 15.08.2014. Процитовано 12.03.2014.
 10. Луганська область. Сільські населені пункти. Архів оригіналу за 28.11.2021. Процитовано 06.04.2014.
 11. Луганська область. Села[недоступне посилання з липня 2019]
 12. Луганська область. Селища. Архів оригіналу за 13.03.2014. Процитовано 12.03.2014.
 13. Луганська область. Районні ради. Архів оригіналу за 28.11.2021. Процитовано 06.04.2014.
 14. Луганська область. Районні ради у містах. Архів оригіналу за 22.10.2015. Процитовано 06.04.2014.
 15. Луганська область. Міські ради. Архів оригіналу за 22.10.2015. Процитовано 06.04.2014.
 16. Луганська область. Селищні ради[недоступне посилання з липня 2019]
 17. Луганська область. Сільські ради[недоступне посилання з липня 2019]
 18. Усі дані в адміністративних межах на 1.01.2014
 19. Збірник "Чисельність наявного населення України на 1 січня 2019 року
 20. Статистичний збірник «Чисельність наявного населення України» на 1 січня 2017 року (PDF(zip))
 21. Луганська область. Чисельність населення на 1 число звітного місяця в розрізі міст та районів // Центр політ. інформації. Архів оригіналу за 10 квітня 2012. Процитовано 13 листопада 2011.
 22. Архівована копія. Архів оригіналу за 10 січня 2012. Процитовано 19 листопада 2011.
 23. Архівована копія. Архів оригіналу за 13 вересня 2010. Процитовано 11 серпня 2010.
 24. Луганський Обласний Центр Народної творчості. Архів оригіналу за 27 січня 2021. Процитовано 5 березня 2021.
 25. Луганська обласна філармонія. Архів оригіналу за 13 лютого 2021. Процитовано 5 березня 2021.
 26. Луганський обласний академічний український музично-драматичний театр. Архів оригіналу за 17 квітня 2021. Процитовано 5 березня 2021.
 27. Архівована копія. Архів оригіналу за 28 листопада 2021. Процитовано 5 березня 2021.
 28. Луганщина зібрала лемків //24 вересня 2019. Архів оригіналу за 18 жовтня 2019. Процитовано 5 березня 2021.
 29. МВС УКРАЇНИ. Архів оригіналу за 10 квітня 2010. Процитовано 19 березня 2014.
 30. Оглядовий портрет Луганської області Архівовано 24 вересня 2015 у Wayback Machine. на сайті www.experts.in.ua Архівовано 13 квітня 2010 у Wayback Machine..

Джерела та література

Документи

Література

Посилання

 Харківська область  Росія  Росія
 Донецька область  Росія
 Донецька область  Росія  Росія
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.