Меркет

Меркет (швед. Märket) — скелястий острівець у Балтійському морі у складі Аландських островів, розташований між Фінляндією та Швецією, площею близько 30 000 м², без постійного населення. Найзахідніша точка Фінляндії. Найменший розділений кордоном острів у світі. Це також єдине місце де Швеція межує на суходолі з автономною шведськомовною провінцією Фінляндії — Аландські острови. Окрім того тут проходять кордони шведських провінцій Стокгольм та Уппсала.

Меркет
фін. Märket
швед. Märket

Маяк на острівці, Фінляндія
Географія
60°18′03″ пн. ш. 19°07′56″ сх. д.
Місцерозташування Балтійське море
Акваторія Аландське море
Площа 0,033 км²
Берегова лінія 1 км
Найвища точка 2 м
Порода Діабаз
Країна
 Швеція і  Фінляндія
Адм. одиниця Гаммарландd
комуна Норртельє
Естгаммар (комуна)
Населення 0 осіб
Списки
крайні точки Фінляндії
Меркет
Меркет (Швеція)

 Меркет у Вікісховищі
Острів Меркет з нарисом державного кордону станом на 1985 рік
Збільшення території острова в період 1810—1980 рік

Острів поділено між Швецією та Фінляндією відповідно до російсько-шведської Фрідріхсгамської угоди (1809).

Географія

Найближчий сусідній до острова Меркет суходіл знаходиться на північному заході на відстані 1100 метрів риф Меркетшаллар (Швеція), довжиною близько 100 метрів. Відстань від острова Меркет до материкового узбережжя Фінляндії становить 130 км.

Розміри острова Меркет складають приблизно 350 метрів в довжину та 150 метрів в ширину, загальна площа близько 3 гектарів. Завдяки цьому острів вважається найменшим морським островом поділеним між двома країнами[1]. Найвища точка острова (за винятком штучних споруд) знаходиться приблизно 2 метри над рівнем моря. На північному березі острова знаходяться два місця для висадки, обладнані закріпленими в камені металевими кільцями для прив'язування шлюпок.

Геологія

Острів складений вулканічними породами діабазами, віком приблизно 1.265 мільйонів років. З огляду на довготривалий підйом земної поверхні, характерний для території Скандинавського півострова, острів Меркет росте над рівнем моря щороку в середньому на 5.5 міліметра. Тому, порівняно з першими вимірами 1810 року площа острова збільшилась майже на 30 %: він став довшим на 80 метрів та ширшим на 30 метрів і продовжує збільшуватись. [2].

Флора та фауна

Рослинність острова дуже бідна оскільки відсутні джерела прісної води та внаслідок частого затоплення острова морем. В таких умовах тут змогли вижити лише стійкі рослини-галофіли. Проведене 1998 року дослідження виявило 23 види рослин, серед них: тонконіг лучний (Poa pratensis), жовтець їдкий (Ranunculus acris), підбіл звичайний (Tussilago farfara), три види очеретів, а з дерев'янистих рослин — карликова форма верби білої (Salix alba).

Час від часу на острові з'являються довгоморді тюлені (Halichoerus grypus) та кільчасті нерпи (Pusa hispida). Також на острові перепочивають та в незначній кількості гніздяться морські птахи[3].

Води довкола острова багаті рибою, придатної як для промислового, так і для спортивного лову. Основними об'єктами промислового лову є салака (Clupea harengus membras) та балтійський шпрот (Sprattus sprattus balticus). Окрім того, іноді ловлять камбалу та сьомгу (Salmo salar).

Острів Меркет є частиною архіпелагу Сігнілскар-Меркет, що з 28 травня 1974 року оголошено Рамсарським водно-болотним угіддям міжнародного значення, і тому його природне середовище підлягає охороні[3].

Людська діяльність

Маяк острова Меркет, вид з фінської території
Вид на маяк з краю острова

На фінській частині острова побудовано маяк та господарські споруди, починаючи з 1979 року маяк працює в автоматичному режимі — без постійного персоналу. При будівництві маяка (1885) не існувало чіткої топографічної карти острова, яка б точно вказувала приналежність його частин Швеції та Фінляндії. Пізніше з'ясувалось, що маяк збудовано на шведській території.

Результатом дипломатичних переговорів стала зміна кордону між Швецією та Фінляндією на острові у 1985 році. Завдяки новому перебігу кордону маяк опинився на фінській території та його сполучено з рештою фінської території вузькою смугою суходолу. Попри це площі територій острова та ділянки узбережжя, що належать кожній з країн не змінились, адже це було необхідним для дотримання незмінності рибальських зон у навколишніх водах[2].

Результатом дотримання таких умов та обміну територій стало одне з найнезвичніших креслень державного кордону на такій малій ділянці суходолу (див. карту). Кожні 25 років офіційні представники Швеції та Фінляндії переобчислюють проходження кордону, та проводять нову демаркацію. Востаннє це відбулось в серпні 2006 року[4].

Оскільки маяк автоматизовано, його технічні будівлі не використовуються. На теперішній час (2008) споруди потребують ремонту, кошти для цього збирає фінська ініціативна група.

Серед радіоаматорів острів Меркет є одним з популярних місць для виходу в ефір. Оскільки найвища точка острову не перевищує двох метрів і острів як правило залитий водою та внаслідок відсутності причалу його щорічно може відвідати лише 1-3 радіоекспедиції. Переважно радіоаматори виходять в ефір з фінської частини острова, яка має спеціальний статус частини Фінляндії, що знаходиться між двома країнами — Швецією та автономною провінцією Аландські острови — визнаною серед радіоаматорів, за окрему країну. Префіксом радіопозивного при роботі радіопередавача з острова Меркет є OJ0.

Див. також

Джерела

  1. World island superlatives
  2. Märket - a remarkable island. Архів оригіналу за 27 жовтня 2017. Процитовано 6 квітня 2008.
  3. Ramsar (2007), The List of Wetlands of International Importance
  4. Shifting Territories: Märket Reef, Hidden Europe Magazine, 11 (November 2006), pp.26-29.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.