Миля

Ми́ля (від лат. milia passuum, «тисяча подвійних кроків») — британська та американська міра довжини. Крім того, морська миля застосовується в морській справі.

Назва цієї одиниці відстаней походить від латинського слова milia (міліа) — «тисяча (подвійних кроків)». Через різну довжину кроку латинська миля мала довжину від 1,4 до 1,9 кілометра.

Згодом у багатьох країнах з'явилися свої варіанти довжини милі, іноді й по кілька. При цьому їх довжина не прив'язувалася до кроків, а більше до традиційніших місцевих мір відстаней (наприклад верст тощо). У Німеччині, наприклад, було 6 різних миль — від 7,5 до 9 кілометрів довжини. При цьому довжина милі у мандрівників часто залежала від якості дороги. Гірша дорога як правило вимірювалася коротшими милями. Відтак можна припустити, що довжина милі також залежала від проведеного часу в дорозі.

В Україні до метричної системи були відомі короткі та довгі (великі) милі. Коротка також звалася турецькою, і дорівнювала версті, а довга (або козацька) — 5 верстам (8,35 км).

Російську милю спочатку ототожнювали з верстою, яка становила 0,9-1,07 км. «Пізня» російська миля становила 7 верст, тобто 7,468 кілометрів.

Існують міжнародна миля та міжнародна морська миля. Міжнародну милю звичайно називають просто «миля».

1 миля (статутна) = 1760 ярдів = 5280 футів = 1609,344 м
1 морська миля (чверть) = 1852 м

У Великій Британії 1 морська миля до 1970 р. дорівнювала приблизно 1853 м.

Див. також

Джерела та література


Одиниці довжини в англійській системі мір
міл пункт лінія дюйм хенд лінк фут ярд фатом род чейн фурлонг миля ліга


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.