Михайло Дука (протостратор)

Михайло Дука (*Μιχαήλ Δούκας, бл. 1061  —до 1117) — державний діяч Візантійської імперії.

Михайло Дука
Народився бл. 1061
Помер до 1117
Країна  Візантійська імперія
Діяльність політик, офіцер
Учасник Byzantine–Norman warsd і Битва при Левуніоні
Титул Себастос
Посада протостратор
Конфесія православ'я
Рід Дуки
Батько Андронік Дука
Мати Марія Болгарська
Брати, сестри Ірина Дукена, Іоанн Дука (мегадукс), Theodora Doukainad, Konstantinos Doukasd, Stephanos Doukasd, Anna Doukainad і Іоанн Дука Ангел
Діти 2 сина і 2 доньки

Життєпис

Походив з династії Дук. Старший син протопроедра Андроніка Дуки та Марії Болгарської. Народився близько 1061 року. Здобув гарну освіту. У 1074 році під час повстання норманських найманців на чолі із Русселем де Байлеулем разом з братом Іоанном опинився у заручникам в останнього. Втім невдовзі за допомогою місцевого селянина зумів втекти до Нікомедії.

У 1078 році опинився у почті нового імператора Никифора III Вотаніата. Але підтримував зв'язок зі своїм дідом Іоанном, якому у 1081 році допоміг втекти. Михайло дука супроводив діда до військового табору Олексія Комніна. Того ж року сприяв сходженню останнього на імператорський трон. На дяку Михайла було призначено протостратором (одну з найвищих військових посад) та надано титул себаста (третій титул після імператора та цезаря).

У 1081—1082 роках брав участь у боях в Епірі та Фессалії проти норманів на чолі із Робертом Гвискаром. У 1083 році на чолі важкої піхоти сприяв перемозі імператорського війська над норманами у битві при Лариссі. До 1085 року діяв проти норманів в Епірі.

У 1087 році брав участь у битві при Доростолоні проти печенігів, де візантійців зазнали нищівної поразки. Сам Михайло Дука ледве врятувався. 1091 року звитяжив у битві при Левуніоні, де було переможено печенігів.

Відомо, що у 1094 році брав участь у синоді, який засудив Льва халкидонського, якого було звинувачено у мессаліанстві. У 1107—1108 роках брав участь у боях проти італійських норманів, що знову почали нападати на балканське узбережжя. Тут діяв до самої смерті, що сталася до 1117 року.

Родина

  • Костянтин Дука, себаст
  • Теодора
  • Ірина, дружина Григорія Каматероса
  • син?

Джерела

  • Polemis, Demetrios I. (1968). The Doukai: A Contribution to Byzantine Prosopography. London: The Athlone Press.
  • Skoulatos, Basile (1980). Les personnages byzantins de l'Alexiade: Analyse prosopographique et synthèse [The Byzantine Personalities of the Alexiad: Prosopographical Analysis and Synthesis] (in French). Louvain-la-Neuve: Nauwelaerts.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.