Могила Аарона

Могила Аарона (араб. مقام النبي هارون) — релігійна пам'ятка, розташована на вершині гори Гор у Йорданії. Серед мусульман та деяких юдеїв вона вважається справжнім місцем поховання Аарона, брата Мойсея. Оскільки в Торі наводяться два різних тлумачення щодо місця смерті Аарона, не всі євреї погоджуються з отототжненням його могили саме в Йорданії.

Могила Аарона

30°19′07″ пн. ш. 35°24′26″ сх. д.
Країна  Йорданія
Розташування Al-Betrā'd
Тип мавзолей і усипальниця

Могила Аарона
Могила Аарона (Йорданія)
 Медіафайли у Вікісховищі
Могила Аарона на горі Джебель-Небі-Гарун, Йорданія
Могила Аарона

Розташування

У П'ятикнижжі наводяться дві розповіді про смерть Аарона. В Книзі Чисел детально описується випадок у Меріві, коли Мойсей та Аарон ослухалися Бога, виводячи воду зі скелі, щоб втамувати спрагу Ізраїлевих синів: замість того, щоб говорити зі скелею, як наказав йому Бог, Мойсей вдарив по неї жезлом, продемонструвавши зневіру:

23 І сказав Господь до Мойсея та до Аарона на Гор-горі, на границі едо́мського кра́ю, говорячи:
24 „Нехай прилучиться Аарон до своєї рідні, бо він не ввійде до того Краю, що Я дав Ізраїлевим синам, через те, що ви були неслухня́ні наказу Моєму при воді Мері́ви.

(4 М. 20:23-24)

Після цього Аарон, його син Елеазар та Мойсей піднялися на Гор-гору, на границі едомського краю. Там Мойсей позбавив Аарона священних шат, віддавши їх Елеазару. Аарон помер і був похований на вершині цієї гори, а люди сумували за ним тридцять днів[1][2].

27 І зробив Мойсей, як Господь наказав був, і вийшли вони на Гор-го́ру на оча́х усієї громади.
28 І зняв Мойсей з Аарона шати його, і зодягнув у них сина його Елеаза́ра, — і Ааро́н помер там на верхів'ї гори. І зійшов Мойсей та Елеаза́р із гори.
29 І бачила вся громада, що помер Аарон, і оплакував Ааро́на ввесь Ізраїлів дім тридцять день.

(4 М. 20:27-29)

За традицією, біблійний Гор ототожнюється з горою Джебель-Небі-Гарун біля Петри в Йорданії, на вершині якої в XIV столітті була споруджена мечеть[3][4]. До того ж, античні історики Йосип Флавій та Євсевій Кесарійський описують розташування Гору саме біля Петри.

Інша розповідь міститься в Книзі Повторення Закону, де Мойсей говорить, що Аарон помер і був похований у Мосері[5]. Мосеру ототожнювали з Ель-Тайбією, невеликим джерелом у підніжжя перевалу, що веде на гору Гор. Однак за іншою думкою, Мосера не може розташовуватися в цьому місці, оскільки в Книзі Чисел (33:31-37) наведені сім зупинок між Мосерою та Гором. За цією логікою, Джебель-Небі-Гарун також не можна ототожнювати з Гором.

Втім, Могила Аарона на вершині Джебель-Набі-Гарун відвідується як єврейськими, так і мусульманськими паломниками[6].

Релігійний статус

Оскільки урядом Йорданії Могила Аарона вважається мечеттю, в ній заборонені проведення юдейських молебнів. У серпні 2019 року групою ізраїльських туристів було викладено відео з танцями із сувоєм Тори на цьому місці. Незабаром йорданські правоохоронці конфіскували в членів групи релігійні предмети та закрили доступ до пам'ятки для іноземних туристичних груп, що не мають дозволу від уряду[7]. Вільний доступ до мечеті був відновлений у грудні того ж року[8].

Примітки

  1. 4 М. 20:22-29
  2. 4 М. 33:38-39
  3. Aaron's Tomb, Petra. Atlas Travel and Tourist Agency. Процитовано 12 липня 2008.
  4. Tomb of Aaron. United States Naval Academy. Процитовано 12 липня 2008.
  5. 5 М. 10:6
  6. Jordanian police threaten to jail Israeli pilgrims for praying. Times of Israel. Процитовано 24 липня 2017.
  7. Joffre, Tzvi (5 серпня 2019). Jordan Closes Aaron's Tomb After Jews Seen Praying at Site. Jerusalem Post.
  8. ירדן תפתח מחדש את קבר אהרן הכהן (Hebrew)

 

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.