Модель Рауза
Модель Рауза — модель полімеру, в якій макромолекули представлені як з'єднані пружинами намистинки. Модель запропонував у 1953 році Прінс Ерл Рауз[1]. Вона працює для полімерів, довжина яких менша за відстань між переплутуваннями. У місцях переплутувань рух полімеру обмежений до одновимірного — полімер змушений проповзти наче через тонку трубку. Це проповзання моделює теорія рептації. Для довгих полімерів модель Рауза непогано працює на коротких періодах часу.
Опис моделі
Полімер моделюється намистинками, кожна з яких з'єднана з сусідніми пружинками з жорсткістю k. Вважається, що намистинки рухаються у в'язкому середвищі — крім пружні сили на них діють сили тертя, ефект яких домінує над коливаннями намистинок, а також випадкова сила, як у рівнянні Ланжевена. Рівняння руху для n-тої намистинки записується:
Тут — радіус-вектор n-тої намистинки, — коефіцієнт тертя, — випадкова сила.
Розрахований за моделлю коефіцієнт дифузії обернено пропорційний числу намистинок у полімерному ланцюжку, тобто молекулярній масі полімеру:
де — стала Больцмана, а — абсолютна температура.
Час обертової релаксації задається формулою:
де — середня відстань між намистинками, — довжина розгорнутого в лінію полімерного ланцюжка.
Середньоквадратине зміщення за час :
Вдосконалена модель Зімма
У 1956 році Бруно Зімм удосконалив модель Рауза, врахувавши гідростатичні сили, що діють на полімер з боку розчинника[2]. В цій моделі коефіцієнт дифузії обернено пропорційний , де — показник Флорі, який у конретному випадку дорівнює 1/2.
У моделі Зімма рівняння руху має вигляд:
Тут замість єдиного коефіцієнта тертя вводиться матриця взаємодії .
Це змінює коефіцієт дифузії до
де ηs — в'язкість.
Час обертової релаксації стає:
а середньоквадратичне зміщення;
Виноски
- Prince E. Rouse, A Theory of the Linear Viscoelastic Properties of Dilute Solutions of Coiling Polymers, J. Chem. Phys. 21, 1272 (1953), cited over 1000 times by 2010.
- Bruno H. Zimm, Dynamics of Polymer Molecules in Dilute Solution: Viscoelasticity, Flow Birefringence and Dielectric Loss, J. Chem. Phys. 24, 269 (1956).