Мокен (народ)
Мокен (також Mawken або Morgan; бірм. ဆလုံ လူမျိုး; тай. ชาวเล, трансліт. chao le, дос. «sea people») — австронезійська етнічна група на архіпелазі Мергуї (група приблизно з 800 островів, на які претендують М'янма і Таїланд.) чисельністю від 2000 до 3000 тисяч чоловік, культура якої заснована на кочовому способі життя. Більшість представників — мисливці-збирачі на морі.
Мокен Moken | |
---|---|
Дівчинка народу мокен | |
Кількість | ~ 2,000-3,000 осіб |
Ареал | Таїланд, М'янма |
Раса | південні монголоїди |
Мова | мокенська мова |
Перебувають під загрозою зникнення.
Ареал проживання
Тайські мокени проживають в селах, розташованих на Сурінських островах (Національний парк Му Ко Сурін)[2][3] в Пхукеті, на північно-східному березі острова Пхукет і на сусідніх островах Пхіпхі в провінції Крабі[4].
Етимологія
Називають себе мокен. Назва "мокен" включає всі племена, які розмовляють австронезійськими мовами і живуть на берегах і островах в Андаманському морі, на західному березі Таїланду, в провінціях Сатун, Транг, Крабі, Пхукет, Панг Нга, і Ранонг, біля архіпелагу Мергуї держави М'янма. Група включає в себе мокенів, мокленів (моклемів), оранг-сірехів і оранг-лаутів. Останні ж, оранг-лаути є змішаним народом, який сформувався, коли малайці з'явилися на острові Ланта і змішалися з прото-малайцями оранг-сірех, що жили на цьому острові.
Бірманці називають мокенів Selung, Salone, або Chalome[5].
У Таїланді їх називають Chao Ley (люди моря) або Chao nam (люди з води), хоча ці терміни також вільно використовуються для позначення ураков-лавой і навіть оранг-лаут. У Таїланді освічених мокенів називають Thai Mai (нові тайці).
Мокен також називають морськими циганами, загальним терміном, який відноситься до всіх народів Південно-Східної Азії. Урак-лавой іноді класифікуються як мокенів, але вони відрізняються лінгвістично і етнологічно, мокен набагато тісніше пов'язані з малайцами[6][7].
Мова
Мокени визначаються за спільною культурою і розмовляють мокенською мовою, що належить до австронезійської мовної родини.
Образ життя
Знання мокенів про море, його флору і фауну допомагає їм виживати, використовуючи для добування їжі списи і сітки.
Частина бірманських мокенів досі веде кочовий спосіб життя, мешкаючи більшу частину свого життя в морі на дерев'яних човнах, що називаються "Кабанга", які слугують не лише як транспорт, а й як кухня, спальня і вітальня.
Урядовий контроль
Спроби асиміляції
Спроби М'янми і Таїланду асимілювати мокенів в більш широку регіональну культуру практично не мали успіху. Наразі мокен стикаються з невизначеним майбутнім, оскільки їхня популяція зменшується, а кочовий спосіб життя та неврегульованість правового статусу спонукає до нехтування імміграційнимим законами, програмами зі збереження і розвитку морського середовища.[8][9][10][11]
Індійське цунамі 2004 року
У 2005 році ЗМІ приділяли велику увагу островам, де живуть мокени, під час відновлювальних робіт після руйнівного цунамі в Південно-Східній Азії, яке забрало сотні тисяч життів. Завдяки знанням мокен про море, під час цунамі 2004 року вдалося врятуватися великій кількості людей.[12][13]
Див. також
Примітки
- David E. Sopher (1965). "The Sea Nomads: A Study Based on the Literature of the Maritime Boat People of Southeast Asia". Memoirs of the National Museum. 5: 389–403.
- Environmental, social and cultural settings of the Surin Islands
- "Национальный парк Му Ко Сурин" National Park, Wildlife and Plant Conservation Department, Bangkok, Thailand Архівовано 2014-06-27 у Archive.is;
- Bauerlein, Monika (November 2005) "Sea change: they outsmarted the tsunami, but Thailand's sea gypsies could be swept away by an even greater force" Mother Jones 30(6): pp. 56–61;
- Anderson, John (1890). The Selungs of the Mergui Archipelago. London: Trübner & Co. pp. 1–5.
- Classification of Urak Lawoi language
- Dr. Supin Wongbusarakum (December 2005). Urak Lawoi of the Adang Archipelago, Tarutao National Marine Park, Satun Province, Thailand (Microsoft Word). Архів оригіналу за 28 червня 2006. Процитовано 1 серпня 2015.
- Some classifications do not include Moken under the Malayan languages, or even under the Aboriginal Malay group of languages. "Ethnologue report for Moken/Moklen" Ethnologue. Moken is considered part of, but isolated within the (Nuclear) Malayo-Polynesian family, displaying no particular affinities to any other (Nuclear) Malayo-Polynesian language. Moreover, it has undergone strong areal influence from neighbouring Mon–Khmer languages, comparable to, but apparently independently from the Chamic languages.
- 'The ocean is our universe' - Survival International. Survivalinternational. Процитовано 8 січня 2017.
- The Moken of Burma and Thailand. Human Rights Watch. Процитовано 8 січня 2017.
- The Moken. Projectmoken.com. Процитовано 8 січня 2017.
- Leung,Rebecca (25 грудня 2005). Sea Gypsies See Signs In The Waves. 60 Minutes (CBS News).
- Jones, Mark (6 травня 2005). Thailand's fisherfolk rebuild after tsunami. Reuters. Архів оригіналу за 23 травня 2006. also from
Посилання
- "The Sea Gypsies" (CBS-TV; 60 Minutes; 2005).
- Salons: Sea Gypsies @ Enchanting Myanmar
- Moken: Sea Gypsies @ National Geographic (Subscription Required)
- Moken: Sea Gypsies @ National Geographic (Tsunami Extra)
- Phuket Magazine: The Moken – Traditional Sea Gypsies
- ProjectMaje.org – Burma "Sea Gypsies" Compendium
- Moken language and verbs
- Ethnologue report for Moken
- The Sea Gypsies of Surin Island – Expeditions, Research in Applied Anthropology
- "The Sea Gypsies of Surin Island" by Antonio Graceffo
- images of Moken children underwater
- Moken-Video-NAG
- A reading list of books on the Moken and the Mergui Archipelago
- Moken music, Archive.org