Молекулярний мотор

Молекулярні мотори — біологічні молекулярні машини, діяльність яких забезпечує рух молекулярних об'єктів в живих організмах чи у спеціально створених середовищах. Загалом кажучи, мотор (двигун) визначається як пристрій, що споживає енергію в будь-якій формі і перетворює її на рух або механічну роботу[1]. Наприклад, багато заснованих на білках молекулярних моторів використовують хімічну енергію, що вивільняється за рахунок гідролізу АТФ. Інші білкові мотори використовують електричну енергію, що отримується за рахунок утворення різниці концентрацій іонів з двох боків клітинної або мітохондріальної мембрани[2]. За енергійною ефективністю ці мотори дуже часто трапляються кращими за зараз доступні штучні двигуни. Одна важлива різниця між молекулярними і макроскопічними моторами полягає в тому, що молекулярні мотори діють в оточеннях, де теплові коливання істотні в порівнянні із направленим рухом мотора.

Схематичне зображення переміщення димеру кінезину вздовж мікротрубочки.

Див. також

Примітки

  1. Molecular machines and motors - Latest research and news | Nature. www.nature.com. Процитовано 6 лютого 2022.
  2. Junge, Wolfgang (27 квітня 1999). ATP synthase and other motor proteins. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America 96 (9). с. 4735–4737. ISSN 0027-8424. PMID 10220358. Процитовано 6 лютого 2022.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.