Монсеньйор

Монсеньйо́р (італ. monsignore, фр. Monseigneur) — один із найвищих католицьких титулів. Монсеньйорами звуть тих членів духовенства католицької церкви, яким надані певні почесні церковні титули. Монсеньйор — форма апокопи, означає «мій пан».

худ. Томас Ікінс. Портрет монсеньйора Джеймса Ф. Лафлін.
худ. Томас Ікінс. Портрет монсеньйора Джеймса П. Тернера.

Титул та форми звернення

Спочатку термін монсеньйор існував як титул дофінів (спадкоємців престолу) Франції і ймовірних спадкоємців престолу та увійшов до вжитку при папському дворі під час Авіньйонського полону Пап для титулування кардиналів. Згодом вживався по відношенню до патріархів, єпископів і митрофорних ієреїв, в той час як за кардиналами було закріплено у 1630 Папою Урбаном VIII титулування Його Високопреосвященство (Eminenza)[1].

Як форма звертання «монсеньйор» не має самостійного призначення, тобто сказати «вчинено монсеньйором» або «монсеньйор парафії» не можна. Титул пов'язаний з трьома нагородами чи посадами апостольський протонотар, почесний прелат Його Святості й капелан Його Святості. Ці звання надаються виключно Папою Римським, зазвичай на прохання місцевого єпископа.

Умови надання титулу

Державний секретаріат Ватикану встановив мінімальні вимоги для віку і священства:

  • для призначення капеланів Його Святості — 35 років і 10 років священства,
  • для почесних прелатів Його Святості — 45 років і 15 років священства,
  • для позаштатних апостольських протонотарів — 55 років і 20 років священства.

Церковний одяг

У 1969 році розпорядженням Державний секретаріат Ватикану було спрощено одягання монсеньйорів:

  • Капелани Його Святості використовують чорну сутану з фіолетовою окантовкою з фіолетовим поясом на всі випадки життя.
  • Почесні прелати Його Святості використовують чорну сутану з червоною окантовкою з фіолетовим поясом на всі випадки життя. Червону окантовку того ж відтінку, що і єпископи. Вони можуть використовувати фіолетові сутани їх хорового одягу для особливо урочистої літургійної події.
  • Позаштатні апостольські протонотарі одягаються так само, як Почесні прелати Його Святості. Як додатковий привілей, вони можуть також використовувати фіолетове феррайоло, шовковий плащ, який носиться з чорною сутаною з червоною окантовкою для особливо урочистої не-літургійної події (наприклад, випускний та церемонія вручення дипломів).
  • Апостольські протонотарі de numero й інші найвищі ієрархи Римської курії, які не є єпископами, мають той же одяг, що й інші апостольські протонотарі, але можуть носити мантелетту на хорі й чорну біретту з червоним помпоном. Це особливий елемент їхнього одягу, тому їх ще називають prelati di mantelletta (прелати мантелетти).

Примітки

Посилання

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.