Монтгомері Кліфт

Едвард Монтгомері Кліфт (англ. Edward Montgomery Clift, більш відомий як Монтгомері Кліфт (або Монті Кліфт), 17 жовтня 1920 23 липня 1966) — американський актор, один з перших голлівудських секс-символів — прихильників системи Станіславського (разом з Марлоном Брандо та Джеймсом Діном).

Монтгомері Кліфт
Montgomery Clift
Дата народження 17 жовтня 1920(1920-10-17)
Місце народження Омаха, Небраска, США[1]
Дата смерті 23 липня 1966(1966-07-23) (45 років)
Місце смерті Нью-Йорк, США[1]
Поховання Нью-Йорк
Громадянство  США
Alma mater Акторська студіяd
Професія актор вестернів
Кар'єра 1939–1966
Нагороди

зірка на голлівудській Алеї слави

IMDb ID 0001050
 Монтгомері Кліфт у Вікісховищі

Біографія

Дитинство та юність

Монтгомері Кліфт народився 17 жовтня 1920 року в Омасі, штат Небраска. Його батько, Вільям Брукс Кліфт, був успішним брокером на Волл-стріт. Оскільки він працював у Нью-Йорку, за дітьми доглядала лише мати актора Етель Андерсон. Вона часто брала маленького Монті, його сестру-близнюка Роберту та брата Брукса у подорожі по Європі і на Бермудські острови, де у Кліфта був будинок. Щоб вирішити питання з освітою, батьки на час цих довгих поїздок наймали для дітей приватних вчителів. Однак життєвий уклад родини Кліфт сильно змінився 1929 року, коли почалася Велика депресія.

Ледве Монті виповнилося 13 років, вони переїхали до Сарасоти (Флорида). Там майбутній актор брав участь у місцевому юнацькому драматичному клубі, де вперше випробував свої сили на театральному терені. Монтгомері дуже серйозно поставився до свого нового захоплення. Його мати бачила, як природно він тримався на сцені, і подала Монтгомері думку про професійну акторську кар'єру. Незабаром сім'я Кліфт знову переїхала — цього разу до Шерону (штат Массачусетс). Монтгомері з успіхом пройшов проби на роль у бродвейській постановці «Відлітай додому», у якій він грав два сезони. Коли Монтгомері отримав головну роль у виставі «Дама природа», його сім'я переїхала на Мангеттен. Ця роль принесла акторові зоряний статус вже у 17 років.

Кар'єра

На Бродвеї Кліфт дебютував 1942 року. Після успіху у п'єсі Торнтона Вайлдера він близько зійшовся з її автором, який дав йому пораду триматися подалі від Голлівуду[2].

Після 10 років театральної кар'єри Кліфт вліз у борги. щоб розплатитися із заборгованістю у розмірі 13 тисяч $ він прийняв пропозицію Говарда Гоукса знятися разом з Джоном Вейном у фільмі «Червона ріка», який нині визнаний одним з найвидатніших вестернів. У цьому ж році він був номінований на премію «Оскар» за роль у фільмі «Пошук». Ця роль прославила його як нового голлівудського секс-символу, яких міг зіграти і у ролі достатньо сприйнятливих і, місцями, ранимих героїв.[2]

Біографи сходяться на тому, що Кліфт був бісексуальним: відомі його романи як з чоловіками, так і з жінками[2]. Любовні сцени з Елізабет Тейлор у фільмі «Місце під сонцем» продемонстрували новий зразок романтичних відносин на екрані між чоловіком та жінкою. Дружні стосунки з Тейлор він зберіг до кінця життя. Такі стрічки, як «Відтепер і на віки віків», «Округ Рейнтрі», «Клуб самотніх сердець», вважаються, по праву, візитною карткою актора.

Незважаючи на те, що актор відхилив запрошення зніматися в «Бульварі Сансет» і «На схід від Едему», у нього не було нестачі пропозицій від режисерів. 1958 року Кліфт знявся у «Молодих левах» разом з одним зі своїх «конкурентів» на голлівудській сцені Марлоном Брандо, якого на той час вважали суперником Кліфта, оскільки обидва вчилися в одній кіношколі, були на той момент шалено популярні і мали схожу манеру гри.[2]

12 травня 1956, повертаючись з вечірки у Беверлі-Гіллс, Кліфт врізався у телефонний стовп. Внаслідок аварії у нього виявилися зламані ніс і щелепа. Одна з скул після цього виявилася паралізованою. Рятуючись від болів, актор пристрастився до болезаспокійливих та алкоголю, що зруйнувало його здоров'я. Самовбивча поведінку актора називали «найдовшим суїцидом в історії Голлівуду».[3]

Монтгомері Кліфт помер від серцевого нападу у віці 45 років у своєму будинку у Нью-Йорку. За висновком фахівців настільки рання смерть актора могла бути викликана наркоманією, яка сильно підірвала його здоров'я.

Фільмографія

Рік Російська назва Оригінальна назва Персонаж
1948 Пошук The Search Ральф «Стів» Стівенсон
1948 Червона ріка Red River Метью «Метт» Гарт
1949 Спадкоємиця The Heiress Морріс Таунсенд
1950 Великий підйом The Big Lift Сержант Денні МакКаллоу
1951 Місце під сонцем A Place in the Sun Джордж Істман
1953 Я сповідаюся I Confess Св. батько Майкл Вільям Логан
1953 Відтепер і на віки віків From Here to Eternity Роберт І. Лі «Пру» Пруітт
1953 Вокзал Терміні (Невірність американської дружини) Stazione Termini Джованні Доріа
1957 Округ Рейнтрі Raintree County Джон Уайкліфф Шонессі
1958 Подруга скорботних Lonelyhearts Адам Вайт
1958 Молоді леви The Young Lions Ной Акерман
1959 Раптово, минулого літа Suddenly, Last Summer Доктор Кукровіц
1960 Дика річка Wild River Чак Гловер
1961 Неприкаяні The Misfits Перс Гавленд
1961 Нюрнберзький процес Judgement at Nuremberg Рудольф Петерсен
1962 Фрейд: Таємна пристрасть Freud Зигмунд Фрейд
1966 Відступник The Defector Професор Джеймс Бауер

Номінації

Монтгомері Кліфт був номінований на безліч найпрестижніших нагород, проте не отримав жодну з них.

Примітки

  1. Німецька національна бібліотека, Державна бібліотека в Берліні, Баварська державна бібліотека та ін. Record #118521241 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.
  2. The gay & lesbian theatrical legacy: a biographical dictionary of major figures in American stage history in the pre-Stonewall era. University of Michigan Press, 2005. ISBN 9780472098583. Pages 99-101.
  3. Clarke, Gerald. «Books: Sunny Boy». Time Magazine Feb 20, 1978.

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Монтгомері Кліфт

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.