Муаззез Ілміє Чіг
Муаззез Ілміє Чіг (тур. Muazzez İlmiye Çığ; нар. 20 червня 1914, Бурса, провінція Бурса, Туреччина) — турецький археолог і ассиролог.
Муаззез Ілміє Чіг | |
---|---|
Народилася |
20 червня 1914[1] (107 років) Бурса, Хюдавендігар, Османська імперія |
Країна | Туреччина |
Діяльність | assyriologist, археолог |
Alma mater | Університет Анкари |
Знання мов | турецька, англійська, німецька, шумерська, аккадська і хеттська |
Заклад | Археологічний музей Стамбула |
Нагороди |
honorary doctor of Istanbul Universityd |
Біографія
Муаззез Ілміє Ітіл (тур. İtil) народилася 20 червня 1914 року у родині кримських татар, родини яких виїхали із Криму до Туреччини. Батькова сім'я мешкала у місті Мерзіфон, а родина по лінії матері — у північно-західному місті Бурса, четвертому за величиною місті країни, яке на той час було великим регіональним адміністративним центром Османської імперії. Батько Муаззез був учителем. Після того як греки захопили Ізмір у ході Першої світової війни, її сім'я переїхала до міста Чорум, де Муаззез завершила початкову школу. Згодом дівчина повернулася до рідного міста і 1931 року закінчила там навчання на вчителя початкових класів.
Наступні майже п'ять років вона навчала дітей у місті Ескішехір, а 1936 року вступила на факультет хеттології до Університету Анкари, який у 1935 році заснував Мустафа Кемаль Ататюрк. Серед її викладачів було два відомих дослідників — Ганс Гюстав Гютербок і Бенно Ландсбергер — німецьких євреїв, що втекли із гітлерівської Німеччини й пропрацювали Другу світову війну професорами у Туреччині[2].
1940 року Муаззез закінчила навчання й почала працювати у Музеї Стародавнього Сходу, який входить до складу Археологічного музею Стамбула, спеціалістом із клинопису на глиняних табличках, тисячі яких зберігалися у фондах установи без опису та перекладу. Завдяки її зусиллям із розшифрування табличок та публікації результатів, музей став відомим навчальним центром із вивчення мов Середнього Сходу[2].
Була одружена із M. Кемаль Чіг (тур. M. Kemal Çığ), директором музею палацу Топкапи.
Професійна кар'єра та судова справа
Муаззез Ілміє Чіг є почесним членом Німецького археологічного інституту та Інституту доісторичних наук при університеті Стамбула. Вона здобула визнання у своїй професії за сумлінні та систематичні дослідження, наукові статті та науково-популярні статті у журналах і газетах, таких як Belleten та Bilim ve Ütopya. У 2002 році її автобіографію — Çivi çiviyi söker, оформлену у вигляді серії інтерв'ю журналіста Серхата Озтюрка (тур. Serhat Öztürk), — опублікував Türkiye İş Bankası, провідний банк країни. Вона є автором 13 книг[3].
Муаззез також відома своїм відстоюванням секуляризму та прав жінок у Туреччині[3]. Вона зверталася до Еміне Ердоган, дружини турецького лідера, із проханням зняти свій хіджаб як приклад для наслідування іншим жінкам[4].
2005 року вона опублікувала книгу, де описувала, серед інших тем, своє дослідження з історії одягу в ісламі, відповідно до якого носіння хіджабу не є винаходом мусульманського світу, це був одяг шумерійських жриць, які здійснювали сексуальну ініціацію молодих чоловіків[5]. Її та видавця звинуватили у «розпалюванні ненависті на ґрунті релігійних відмінностей»[6]. Сама судова справа та виправдання професора Чіг набули широкого розголосу[7][8]. Муаззез заперечувала звинувачення, стверджуючи, що «Я є жінкою науки… Я ніколи б не образила когось»[9][10]. Суддя виправдав її ще під час першого слухання, а пізніше й видавця було виправдано[11][12][13].
Вибрана бібліографія
- 1993: Zaman Tüneli ile Sümer'e Yolculuk (укр. Подорож до Шумеру через тунель часу) (написана як література для освіти дітей)
- 1995: Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sümer'deki Kökeni (укр. Походження Корану, Біблії та Тори у Шумері)
- 1996: Sümerli Ludingirra (укр. Шумерієць Людінгірра, ретроспективна наукова фантастика) (İbrahim Peygamber)
- 1997: The Prophet Abram, According to Sumerian Writings and Archeological Findings
- 1998: İnanna'nın Aşkı (укр. Любов Інанни, віра у святий шлюб у Шумері)
- 2000: Hititler ve Hattuşa (укр. Хетти та Хаттуса, як записано Іштар) (Ortadoğu Uygarlık Mirası)
- 2002: Civilization Heritage in the Middle East
- 2005: Bereket Kültü ve Mabet Fahişeliği (укр. Культ родючості та священна проституція)
Примітки
- https://pantheon.world/profile/person/Muazzez_İlmiye_Çığ
- «Muazzez Çığ stands among the world's best Sumerologists» (Hürriyet Daily News, 14 November 2008)
- Dr. Can Erimtan (26.03.2014). Turkey's counter-revolution or secularism under threat: Muazzez Ilmiye Cıg speaks out (англ.). rt.com. Процитовано 04.05.2017.
- Dr. Can Erimtan (01.11.2006). Turkish archaeologist charged for her view on head scarves (англ.). usatoday30.usatoday.com. Процитовано 04.05.2017.
- Turkey: Archeologist Claims Islamic Headscarf Derives From Sex Rites (англ.). irfi.org. 31.10.2006. Процитовано 03.05.2017.
- «All eyes turn to observe trial of Sumerian expert in Turkey» (Hürriyet Daily News, 26 October 2006)
- «92 year old Sumerian specialist aquitted [sic] in first hearing» (Hürriyet Daily News, 31 October 2006)
- «Turkey court clears archaeologist». (BBC News, 1 November 2006)
- «Historian Cig aquitted [sic], meets with loud support outside courtroom» (Hürriyet Daily News, 2 November 2006)
- Fraser, Suzan (2006). «Author, 92, Cleared of Islam Insult». (The Standard, 2 November 2006)
- Muazzez Ilmiye Cig at Indonesia Matters website (includes reprint of article on the case from The Australian and 48 comments/disputes posted between 1 November 2006 and 22 May 2009)
- Arsu, Sebnem. «Turkish scholar, 92, is acquitted in head scarf case». International Herald Tribune (1 November 2006)
- Arsu, Sebnem. «Turkish Scholar Who Mocked Head Scarves Is Acquitted». The New York Times (2 November 2006) (includes photograph of Muazzez İlmiye Çığ outside courtroom following the acquittal)