Мугоджари

Мугоджа́ри — південне пасмо Уральських гір в Казахстані, на південь від Губерлинських гір. Тягнуться з півночі на південь на 200 км, завширшки до 30 км. Є низкою невисоких кам'яних пасом. Найвища точка — гора Боктибай (657 м).

Мугоджари

48°38′38″ пн. ш. 58°32′47″ сх. д.
Країна  Казахстан[1],  Російська імперія і  СРСР
Регіон Актюбінська область
Система Урал
Тип гірський хребет і пагорб
Висота 657 м
Ідентифікатори і посилання
GeoNames 608797
Мугоджари
Мугоджари (Казахстан)
 Мугоджари у Вікісховищі

Починаються на півночі вузьким гірським кряжем, який потім розділяється на 2 майже паралельних хребта, між якими розташовується Алабаська улоговина шириною 15—20 км. Хребти в деяких місцях з'єднуються невеликими кряжами. Південна частина Західного хребта найвисща, сильно розчленована. Східний хребет — пасмо згладжених сопок, розчленованих притоками р. Іргиз. Складені кварцитами, кристалічними сланцями, гнейсами, гранітами, вуглистими сланцями, пісковиками і конгломератами докембрійського і палеозойського віку. Клімат різко континентальний, зима холодна, малосніжна, з середньою температурою січня — 14 °C; літо сухе і спекотне, середня температура липня 24 °C. Річна кількість опадів 200—250 мм.

З Мугоджар на північ тече річка Ор (притока Урала), на захід Уіл, на південний захід Емба та її притоки, на схід Іргиз. На південь від Мугоджар лежать піски Великі Борсуки, відокремлюючи їх від басейна Аральського моря.

Мугоджарські сопки покриті степовою рослинністю з виходами гірської породи. У лощинах розташовані реліктові гаї берези. Мугоджари перетинає залізниця Кандиагаш Арись (дільниця залізниці Емба Шалкар (Челкар).

Родовища міді, нікелю тощо, на базі яких розвинена гірничодобувна промисловість.

Примітки

  1. GEOnet Names Server — 2018.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.