Музей Довбуша (Космач)

Музей Довбуша в Космачі — приватний хата-музей у селі Космачі Косівського району Івано-Франківської області, що експонує предмети гуцульського побуту, витвори мистецтва «Довбушіани». Належить українському краєзнавцеві Михайлові Юсипчуку-Дідишину.

Музей Довбуша в Космачі
Тип музей
Країна  Україна
Розташування  Україна:
с. Космач
(Косівський район, Івано-Франківська область)
Адреса вул. О. Довбуша, 17
Засновано 1970-ті
Фонд понад 500 експонатів

 Музей Довбуша у Вікісховищі

Адреса музею: вул. О. Довбуша, буд. 17, с. Космач, Косівський район, Івано-Франківська область, Україна.

Оглянути хату-музей можна за денного світла, попередньо домовившись телефоном із власником.

З історії та експозиції музею

Михайло Дідишин на подвір'ї музею

У 1970-х роках український краєзнавець Михайло Дідишин розшукав хату-зимівник, що за переказами належала Штефану Дзвінчуку і в якій був убитий Олекса Довбуш, та, вмовивши директора радгоспу збудувати старій жінці, що жила в ній до того, нову більшу хату, перевіз її на власне подвір'я. Відтак, був заснований приватний музей Олекси Довбуша у Комачі на Косівщині.

На подвір'ї Дідишина стоїть також власноруч витесаний ним пам'ятник Довбушу, відкриття якого відбулося 3 липня 1988 року — в рік тисячоліття хрещення Русі при зібранні двох тисяч людей, у тому числі відомих національних діячів. Неподалік є ще кілька велетенських каменів з Чорногори.

Власне Дзвінчуковий зимівник є найголовнішим експонатом і заразом сховищем музею. Загалом тут зберігається понад 500 експонатів — предмети побуту гуцулів, зброю часів опришківського руху та рідкісні речі: бартки, топірці, кептарі, череси тощо. Зокрема, серед унікальних речей — начебто цівка смертоносної для Довбуша рушниці; бартка з датою «1734», якою, як стверджує господар, Довбуш покарав скнаристих братів Мочарнаків з Микуличина; Довбушеві табівка, кресаня, сардак, дванадцять перстенів (на найдавнішому з яких викарбувана дата «1724 рік»), десятки ужиткових предметів, які використовувалися в гуцульському побуті XVIIIXIX століть. У музеї є також незвичайні скульптури з дерева та каменю.

Галерея (липень 2006 року)

випалена інформаційна
дошка на хаті
експонати музею
експонати музею
дерев'яна ложка

Джерела та посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.