Музи

Му́зи (дав.-гр. Μοῦσαι, Moũsai; грец. Μοῦσα) — у давньогрецькій міфології богині, покровительки поезії, мистецтв, і наук. Дочки громовержця Зевса і Мнемосіни, богині пам'яті[1]. Народилися в Пієрії[1]. Жили на вершинах беотійських гір Гелікон і Парнас, де б'є священне Кастальське джерело. Їхньою улюбленою оселею були узгір'я Пієрії під Олімпом. Оспівані у «Теогонії» Гесіода. Називалися за місцевостями, де мешкали: аганіпіди (від Аганіппи), аоніди, аонійські сестри, парнасиди, касталіди, гіппокреніди, пієриди, геліконіди. Спочатку кількість муз була невизначена: вони вважалися покровительками пісень і танців. Зокрема, однією з таких муз була Архе (Арха).

Парнас — місце проживання муз. (Станца Рафаеля)

У пізніші часи муз стало дев'ять і кожній з них доручили певне мистецтво, яке вона повинна була особливо пильнувати. Щоб легше було розпізнати, якою галуззю мистецтва чи науки опікується муза, її зображували в скульптурах і на малюнках з постійними атрибутами. Музи мали свої храми, які називались мусейонами (від цього слова походить «музей»). Як богині співу музи були пов'язані з Аполлоном, що мав епітет Мусагет — Проводир муз. У Римі муз називали каменами.

Аоні́ди (грец. Aonides) — наймення муз, яке походить від назви частини Беотії, де був центр культу муз.

У переносному значенні музи — натхнення, творчість.

Незважаючи на те що муз 9, була ще жінка яку вважали 10 музою Сапфо Мітіленська. 10 музою її назвав Платон.

Музи в музиці:

9 муз

Ім'яНапрямок
укр.грецькелат.
КалліопаΚαλλιόπηCalliopē, Calliopēaепічна поезія
ЕвтерпаΕὐτέρπηEuterpēлірична поезія
МельпоменаΜελπομένηMelpomenēтрагедія
ТаліяΘάλεια, ΘαλίαThalīaкомедія
ЕратоἘρᾰτώEratōлюбовна поезія
ПолігімніяΠολυύμνια, ΠολύμνιαPolyhymnia, Polymniaпантоміма і гімни
ТерпсіхораΤερψιχόρᾱTerpsichorēтанці
КліоΚλειώClīōісторія
УраніяΟὐρανίαŪrania, Ūraniēастрономія

Примітки

  1. Гесіод. Теогонія. Вірші 52-54.

Джерела

  • Гесіод і його твори. Теогонія (Походження богів) // Франко, Іван. Зібрання творів: У 50 т. Т. 8. Київ, 1977. С. 314—342. (За рукописом Андрія Франка № 415, С. 1-35).
  • Музи // Словник античної міфології. — К.: Наукова думка, 1985.

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Музи

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.