Олімп

Олі́мп (грец. Όλυμπος) — найвище гірське пасмо грецьких Балкан в області Фессалія. Національний парк Греції. Із невеличкого міста Літохорон поблизу Салонік починається сходження на гору Олімп. Пік Олімпу майже завжди оточений туманом. Пасмо складене переважно мармуроподібними вапняками та кристалічними сланцями. Схили круті, перерізані ущелинами, порослі вічнозеленими чагарниками, широколистими та сосновими лісами. Найвища вершина Олімпу — пік Мітікас, 2 918 м, є також найвищою вершиною Греції.

Олімп
грец. Όλυμπος
Олімп
грец. Όλυμπος

40°05′00″ пн. ш. 22°21′00″ сх. д.
Країна  Греція[1]
Регіон Пієрія
Центральна Македонія
Розташування  Греція
Система Балкани
Тип гора
Національний парк (1938) і mythological mountaind
Висота 2 919 м
Висота відносна 2 355 (2918 м) м
Площа 19 139,59 га[2]
Ізоляція 254 км
Маршрут Хайк
Супутниковий знімок
Ідентифікатори і посилання
Peakware 199
GeoNames 734890
Олімп
грец. Όλυμπος
Олімп
грец. Όλυμπος (Греція)
 Олімп у Вікісховищі

Міфологія

У грецькій міфології гора Олімп вважалась священним місцем, де перебував Зевс та інші боги. Також Олімпом узагальнено називають сонм олімпійських богів. Олімп оспіваний у «Теогонії» Гесіода як місце проживання грецьких богів (олімпійців) на чолі із Зевсом[3].

У переносному значенні Олімп — найвища рада, найвищі сфери суспільства. Олімпієць — людина, що зберігає спокій за будь-яких обставин, ставить себе понад буденні пристрасті й хвилювання. Олімпійський спокій — незворушність, величний спокій.

Географія

Форма Олімпу сформувалась під дією дощу та вітру, що створило ізольовану вежу висотою майже 3 км над рівнем моря, розташованого лише у 18 км від Літохоро. Олімп має майже круглу форму та 52 вершини. Периметр основи гори становить 150 км, середній діаметр — 26 км, а площа — 500 км².[4]

Струмок Макрирема відділяє Олімп від масиву Вульгара, а на південно-східній стороні каньйон Зіліана відділяє гору Олімп від Нижнього Олімпу[5].

На посушливому підніжжі Олімпу, відомому як Ксірокамрі і вкриті чапаралем, живуть дикі тварини, такі як дикий кабан. Далі на схід розташована родюча долина Діон, яку забезпечують водою струмки, що починаються на Олімпі.

Довкола гори розташовані[5]:

  • на північний захід волоське селище Коккіноплу, селища Петра, Вронту і Діон ному Пієрія;
  • на східній стороні — місто Літохоро, де каньйон річки Еніпей розтинає масив Олімпу;
  • на південно-західній стороні — селища Сикамінеа та Кар'я, Ларісса.
  • на захід — Монастир Святої Трійці (Спармос) і селище Питіон.

Геологія

Гора Олімп сформована осадовими гірськими породами, відкладеними 200 млн років тому у мілкому морі. Різні геологічні події після того спричинили підняття всього регіону та моря. Близько мільйона років тому льодовики покривали гору та створили її плато та улоговин. Коли льодовик танув, потоки води віднесли скельні уламки до низу, утворивши алювіальні конуси винесення, які простягнулись від підніжжя гори аж до моря.[6] Геологічний музей гори Олімп, розташований у Лептокар'я, дає детальну інформацію про геологічну будову гори.

Див. також

Примітки

  1. http://www.unesco.org/new/en/natural-sciences/environment/ecological-sciences/biosphere-reserves/europe-north-america/greece/mount-olympus/
  2. http://natura2000.eea.europa.eu/Natura2000/SDF.aspx?site=GR1250001
  3. Гесіод. Теогонія. Вірші 36-43
  4. Management Agency of Olympus National Park. Архів оригіналу за 20 жовтня 2018. Процитовано 8 серпня 2019.
  5. Maps of Mount Olympus. Архів оригіналу за 21 вересня 2018. Процитовано 8 серпня 2019.
  6. NASA (7 липня 2005). Mount Olympus. Olympus National Park. Management Agency of Olympus National Park. Процитовано 30 серпня 2016.

Джерела

Література

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Олімп

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.