Мухаммед аль-Хадж

Абу Абдаллах Мухаммед аль-Хадж ібн Мухаммед ібн Абу Бакр ад-Діла'ї (араб. أبو عبد الله محمد الحاج بن محمد بن أبي بكر الدلائي; бл.1588 1671) — шейх таріки Діла, султан Марокко в 16591667 роках.

Мухаммед аль-Хадж
араб. محمد الحاج الدلائي
Народився 1500-ті
Помер 1671
Країна  Марокко
Діяльність політик
Знання мов арабська і Берберські мови

Життєпис

Походив з впливового суфійського роду. Онук Абу Бакра ібн Мухаммеда, засновника завії Діла. Старший син Сібі Мухаммеда, шейха (голови) таріки (сйфійського братства) діла. Народився 1588 або 1589 року. Здобув гарну релігійну освіту. Неодноразово з батьком і стрийками здійснював хадж до Мекки, за що отримав своє прізвисько.

1637 року після смерті батька успадкував титул шейха Діли. Користуючись ослабленням султана Мухаммеда IV, що зазнав поразки від Сіді Алі у 1638 році, Мухаммед аль-Хадж встановив владу над берберами долини річки Мулуя. Потім зайняв провінцію Тадела. Разом з тим деякий час не розривав з ними контактів. Алк вже 26 жовтня 1638 року у битві біля Ваді'л=Абід аль-Хадж завдав поразки султану. Переніс резиденції зі Старої Діла до Нової Діла (відома тепер як місто Аїт-Ісхак)

1640 року став паном в Мекнесі. Того ж року втрутився у конфлікт за владу в піратській Республіці Сале: між андалузцями та Мухаммедом аль-Аяши, очільником марабутів і муджахирів. Перша кампанія була невдалою для війська Діли. Але вже у квітні 1641 року Мухаммед аль-Хадж завдав поразки війську аль-Айши, який загинув. Республіка Сале визнала зверхність таріки Діла. Це надало аль-Хадж флот та постійну данину від піратських нападів. 1641 року зайняв Фес. З цього часу перестав підкорятися султанам з династії Саадитів, що сиділи в Марракеші. 1643 року приборкав повстання андалузців в Сале, що намагалися отримати допомогу від османів та Саадитів.

1646 року почалася війна з Мухаммедом ібн Шаріфом, султаном Тафілальту. У битві біля Аль-Гарі військо діли завдало супротивникові поразки. Мухаммед аль-Хадж зайняв місто сіджильмасу, але зрештою уклав договір з Ібн Шарфом, за яким кордоном стало гірське пасмо Айяш. Але у 1649 році Мухаммед ібн Шаріф знову виступив проти аль-Хадж, підступивши до Фесу. У битві біля міста військо Діли знову здобуло перемогу. було підтверджено попередню угоду, а Мухаммед ібн Шаріф визнав зверхність аль-Хаджа.

Володанні Мухаммеда аль-Хаджа (позначено жовтим кольором)

1659 року після смерті останнього саадитського султана Ахмада II оголосив себе новим султаном Марокко. Церемонія відбулася в Фесі. Але вже 1663 року вступив у конфлікт Хадіром гайланом, що правителя північно-західних земель зі столицею в Тетуані. Війська Гайлана захопили в Діли важливу фортецю Ель-Ксар-ель-Кебір, а потім у битві біля міста Мулай-Буссельгам аль-Хадж зазнав поразки від Гайлана. Це в свою чергу спричинило повстання в Фесі, який Мухаммеда ль-Хадж мусив залишити, повернувшись до завії Діла. В Новому Фесі залишив намісника Абу Абдаллах ад-Дурайді. В Старому Фесі фактично встановилася незалежна влада. Але вже у 1664 році містяни Фесу номінально визнали владу аль-Хаджа.

У 1666 році султаном оголосив себе Ар-Рашид з Алауїтів, який 1667 року зумів захопити Фес. Це стало причиною наступу військ Діли проти останнього. Проте у битві біля Баб-Мерури діласька армія зазнала поразки. 1668 року вже ар-Рашид перейшов у наступ проти Діли. 18 червня в битві біля Батн-аль-Румман армія Діли зазнала нищівної поразки. Невдовзі впала завія Діла. Мухаммеда аль-Хаджа спочатку було відправлено до Фесу, а потім дозволено перебратися до Тлемсену в Османському лжиру. тут аль-Хадж помер 1671 року.

Джерела

  • E. George H. Joffé, North Africa: nation, state, and region, Routledge 1993, p. 19
  • Gabriel Camps (dir.), Encyclopédie berbère - Chp. XV. Édisud 1995, pp.2340-2345 (ISBN 2-85744-808-2)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.