Мінута

Міну́та[1] (лат. minuta — «маленька, дрібна») — одиниця плоского кута, що дорівнює 1/60 градуса, позначається одинарним штрихом (не плутати з одинарними лапками). Метрична мінута — десятитисячна частка прямого кута.

Оскільки 1 градус кута становить 1/360 частину кола, 1 кутова мінута становить 1/21 600 частину кола. Кутова мінута застосовується в галузях науки й техніки, що потребують точного вимірювання кутів, як-от навігація, оптика, астрономія, балістика.

В Україні у сфері законодавчо регульованої метрології офіційно назва цієї одиниці визначена як «хвилина»[2].

В англомовній літературі застосовується позначення MOA (англ. arcminute, minute of arc, minute of angle - мінута дуги).

Навігація

Одна морська миля за початковим визначенням дорівнює довжині у одну мінуту дуги за мерідіаном (по екватору Землі).

Одиниця швидкості морський вузол — визначена як «одна морська миля на годину», себто здатність змінити свою координату на 1 за годину.

Офтальмологія

Нормативно прийнята роздільна здатність ока здорової людини, себто здатність розрізнити найменший елемент, або проміжок між двома об'єктами — саме одна мінута дуги («гострота зору 1.0», в англомовній літературі — «Visual Acuity 20/20»)

Застосування в стрілецькій справі

Кутова мінута має широкий вжиток у збройній промисловості і стрілецькій справі, особливо в снайперській. Частково причина такої популярності полягає в тому, що відхилення в одну кутову мінуту досить точно (5 %) відповідає 1 дюйму на відстані в 100 ярдів — традиційній відстані для стрілецьких тирів в англомовних країнах з імперською системою мір. У метричній системі 1 кутова мінута еквівалентна зміщенню 2,91 см на відстані 100 м.

Високоточні приціли мають шкалу розмічену в мілірадіанах або кутових хвилинах, з поділками поправок відповідно 1/10 міл або 1/4 (чи навіть 1/8 для бенчресту). Поділка в 1/4 є дещо точнішою порівняно з 1/10 мілірадіану (1/4 = 0.072 міл).

Див. також

Примітки

  1. Мінута // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Наказ Міністерства економічного розвитку та торгівлі України від 25.08.2015 № 914. Про затвердження визначень основних одиниць SI, назв та визначень похідних одиниць SI, десяткових кратних і частинних від одиниць SI, дозволених позасистемних одиниць, а також їх позначень та Правил застосування одиниць вимірювання і написання назв та позначень одиниць вимірювання і символів величин.

Джерела


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.