Мірон Костін

'Мірон Костін', також Костин (народився 30 березня 1633 р., Помер у грудні 1691 р. в Римі) - канцлер Молдови, поет і літописець, що пише молдавською та польською мовами. Один з віршів був присвячений королю Яну Собеському.

Життя

Мірон Костин походив із впливової молдавської боярської сім'ї. Разом із батьком він емігрував до Польщі, де в 1647-1652 рр. навчався в єзуїтських університетах у місті Бар, розташованому прямо на молдавському кордоні, тобто в Кам'янці-Подільському. Повернувшись до Молдови, він займав багато високопоставлених державних посад. Був так званим, канцлерем, губернаторем Нижньої та Верхньої Молдавії та княжим радником. Після поразки, зазнаної турками в битві біля Відня в 1683 році, його супроводжували до Польщі разом з іншими молдавськими боярами, де його особисто приймав король Ян III Собеський, якому він подарував свою поему Історія з польськими ритмами про молдавські та мультанські землі( "Historyja polskimi rytmami o mołdawskiej ziemi i multańskiej." ). У 1685 році він вдруге повернувся до Молдови. Після повернення працював писарем при дворі князя Костянтина Кантеміра. Після викриття змови проти князя, якого співорганізатором він був, у 1691 р. він був схоплений і вбитий. Його син Миколай також виховувався у Польщі.

Творчість

Імовірно, у 1672-1674 роках Мирон Костин написав філософську поему під назвою Історія світу (молд., Рим. Viaţa lumii), посилаючись на популярну на той час тему "про непостійність щастя і проходження життя". Під час написання поеми Костин надихався біблійною темою «марнославство над марнославством», яка також була однією з улюблених у поезії бароко, де вона з’являється під назвою «fortuna labilis». Вірш був одним із перших, написаних молдавською мовою.

Мирон Костин був одним із продовжувачів традиції писати молдавські хроніки молдавською мовою, започаткованої Григором Урехем. Його Хроніка Молдавської землі від правління Арона Воєводи (молд. Ром. Letopiseţul Ţării Moldovei de la Aaron Vodă), написана в 1675-1677 рр., описує події, що відбувалися протягом 66 років від правління господаря Арона до припущення влади Господар Істрата Дабія та втрата автономії молдавським фермерством. Літопис містить багато описів подій та відомих особистостей тодішньої Молдавії, написаних барвистою мовою. Ще одна праця Мірона Костина - це незакінчена історична праця Про молдавську націю (молдавська, румунська "De neamul moldovenilor"). У ній Костин поширює помилкову теорію, створену Григором Уречем про суто римське походження молдаван.

Праці

  • 1672–1674 - Viiaţa Lumii.
  • 1674 - Chronika Ziem Mołdawskich i Multańskich.
  • 1675–1677 - Letopiseţul Ţării Moldovei de la Aaron Vodă încoace, de unde este părăsit de Ureche, vornicul de Ţăra-de-Gios, scos de Miron Costin, vornicul de Ţară-de-Gios, în oraş in Iaşi, în anul de la zidirea lumii 7183, iară de la naşterea mîntuitorului lumii, lui Iisus Hristos 1675...
  • 1684 - Historyja polskimi rytmami o mołdawskiej ziemi i multańskiej.
  • Od 1686 - De neamul moldovenilor.

Література

  • Costin, Miron: Latopis Ziemi Mołdawskiej i inne utwory historyczne (tłumaczenie, wstęp i komentarz Ilona Czamańska; Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 1998). ​ISBN 83-232-0841-7
  • Valentová, Libuše: Miron Costin, w: Slovník rumunských spisovatelů (Praga: Nakladatelství Libri, 2001; strony 84-85).
  • H. Mirska-Lasota, Mały słownik pisarzy rumuńskich, Warszawa 1975, s. 56-58.

Зовнішні посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.