Мітісіо (1937)

Мітісіо (Michishio, яп. 満潮) – ескадрений міноносець Імперського флоту Японії, який брав участь у Другій Світовій війні.

«Мітісіо»
満潮
Служба
Тип/клас ескадрений міноносець типу «Асасіо»
Держава прапора Японія
Належність
Корабельня верфі Fujinagata у Осаці
Замовлено 1934 фінансовий рік
Закладено 5 листопада 1935
Спущено на воду 15 березня 1937
Введено в експлуатацію 31 жовтня 1937
На службі 1937 – 1944
Загибель 25 жовтня 1944 потоплений під час бою у протоці Сурігао
Ідентифікація
Параметри
Тоннаж 2370
Довжина 118,3 м
Ширина 10,3 м
Осадка 3,7 м
Технічні дані
Рухова установка 2 парові турбіни, 3 парові котла
Потужність 51000 к.с. (38 МВт)
Швидкість 35 вузлів
Дальність плавання 5 700 миль (10 600 км) на швидкості 15 вузлів
Екіпаж 230
Озброєння
Артилерія 6 (3×2) × 127-мм / 50 калібрів гармат
Торпедно-мінне озброєння 8 (2х4) × 610-мм торпедних апаратів, запас 16 торпед

36 глибинних бомб

Зенітне озброєння 4 (2х2) 25-мм гармати
25.10.44
Район потоплення «Мітісіо»

Корабель, який став третім серед есмінців типу «Асасіо», спорудили у 1937 році на верфі Fujinagata у Осаці.

На момент вступу Японії до Другої світової війни «Мітісіо» належав до 8-ї дивізії ескадрених міноносців, яка 2 грудня 1941-го прибула з Японії до Мако (важлива база ВМФ на Пескадорських островах у південній частині Тайванської протоки). 4 грудня «Мітісіо» вийшов з Мако у складі охорони загону великих артилерійських кораблів (2 лінкори та 2 важкі крейсери) адмірала Кондо, що мав забезпечувати загальне прикриття сил вторгнення до Малаї та на Філіппіни. Це завдання есмінець виконував до 24 грудня, причому внаслідок сприятливого розвитку операції загін так і не вступив у бій (після виходу в море британських лінкорів HMS Prince of Wales та HMS Repulse сили Конде почали готуватись до перехоплення[1], проте для знищення ворога вистачило самої авіації).

31 грудня 1941-го «Мітісіо» вийшов з Мако для супроводу Третього малайського транспортного конвою із 56 транспортів (всього для його охорони залучили 14 есмінців та легкий крейсер), що прямував до Сінгори (наразі Сонгкхла) в одній з найпівденніших провінцій Сіаму, неподалік від кордону британської Малаї. Втім, есмінець супроводжував транспорти лише на початковому етапі та 5 січня 1942-го прибув до Гонконгу (Третій малайський досягнув пункту призначення 8 січня).

11 січня 1942-го «Мітісіо» разом з іншими кораблями своєї дивізії вийшов з Гонконгу для супроводу конвою з військами, що рушив до Давао (цей порт на півдні філіппінського острова Мінданао японський десант захопив ще 20 грудня). В подальшому 8-му дивізію задіяли для наступу з півдня Філіппін на східну частину Нідерландської Ост-Індії.

29 січня 1942-го «Мітісіо» та ще 11 есмінців тієї ж ескадри разом з флагманським кораблем – легким крейсером «Дзінцу» рушили зі стоянки Бангка для прикриття сил висадки на острів Амбон, десантування на який почалось у ніч на 31 січня. Бої з союзними силами в цьому районі затягнулись на кілька діб і лише 3 лютого острів узяли під повний контроль.[2]

6 лютого 1942-го «Мітісіо» вийшов із затоки Старінг-Бей на південно-східному півострові острова Целебес із завданням супроводити транспорти з десантом для висадки у Макассарі на південно-зхаідному півострові Целебеса (всього загін охорони включав 11 есмінців та легкий крейсер). Висадка в Макассарі успішно відбулась в ніч на 9 лютого.

17 лютого 1942-го «Мітісіо» та три інші есмінці дивізії вийшли з Макассару, забезпечуючи безпосередній супровід двох транспортів, що мали висадити десант на острові Балі. Крім того, легкий крейсер та 3 есмінці складали загін дистанційного прикриття. В ніч на 19 лютого відбулась вдала висадка на південному сході острова, проте ворожа авіація змогла уразити транспорт «Сагамі-Мару». «Мітісіо» разом з есмінцем «Арасіо» відбули, супроводжуючи пошкоджене судно, тоді як два інші есмінці дивізії залишились чекати, коли розвантажиться другий транспорт. Через якийсь час останні були атаковані ворожими кораблями й «Мітісіо» та «Арасіо» повернули їм на поміч та прийняли участь у завершальній фазі зіткнення, відомого як бій в протоці Бадунг. В бою «Мітісіо» був уражений кількома снарядами, три з яких потрапили у машинне відділення та призвели до втрати ходу. Також виявилось пошкодженим кермо, а у торпедному апараті виникла пожежа, яку, втім, вдалось загасити. З числа екіпажу загинуло 53 особи, ще понад півсотні отримали поранення. Вранці 20 лютого «Арасіо» узяв «Мітісіо» на буксир та, користаючись із спокійного моря, повів зі швидкістю 8 вузлів. Під час цієї операції сталось кілька повітряних нальотів, що призвело до двох близьких розривів бомб. Кіль «Мітісіо» переломився в районі перед машинним відділенням, проте, незважаючи на загрозу розколу корабля на дві частини, «Арасіо» продовжив проведення на буксирі. Неподалік слідували два інші корабля 8-ї дивізії та ще один есмінець «Вакаба» (у операції з десантування на Балі первісно належав до групи дистанційного прикриття). 22 лютого «Мітісіо» вдалось привести до Макасару, де кілька тижнів есмінець проходив аварійний ремонт.

10 квітня 1942-го «Мітісіо» зміг полишити Макасар , а 21 квітня прибув до Японії, де до середини жовтня проходив повноцінне відновлення. За цей час союзники висадились на сході Соломонових островів, що започаткувало шестимісячну битву за Гуадалканал та змусило японське командування надсилати сюди підкріплення. Як наслідок, по завершення ремонту «Мітісіо» разом зі ще одним есмінцем дивізії «Асасіо» 22 – 30 жовтня прослідував з Японії до Рабаулу – головної передової бази у архіпелазі Бісмарку, з якої провадились операції на Соломонових островах та сході Нової Гвінеї. Невдовзі він був вже на якірній стоянці Шортленд (прикрита групою невеликих островів Шортленд акваторія біля південного завершення острова Бугенвіль, де зазвичай відстоювались легкі бойові кораблі та перевалювались вантажі для подальшої відправки далі на схід), де його одразу залучили до роботи «токійського експресу» – доставки підкріплень та припасів у зону активних бойових дій за допомогою швидкісних військових кораблів. Як наслідок, на протязі першої декади листопада «Мітісіо» здійснив не менше 4 виходів до Гуадалканалу – 1, 5, 7 та 8 числа.

Тим часом японське командування готувало проведення до острова великого конвою з підкріпленнями (що в підсумку вилилось у вирішальну битву надводних кораблів біля Гуадалканалу). За японським задумом, напередодні підходу транспортів два лінкори мали провести артилерійський обстріл аеродрому Гендерсон-Філд (за місяць до того така операція була здійснена доволі вдало), втім, в ніч на 13 листопада біля Гуадалканалу цей загін перестріло американське з’єднання із крейсерів та есмінців, яке понесло значні втрати, проте зірвало обстріл аеродрому. Як наслідок, був екстрено сформований інший загін для обстрілу аеродрому, який включав 2 важкі та 1 легкий крейсер, охорону яких мали забезпечувати «Мітісіо» та ще 3 есмінці. Вранці 13 листопада кораблі полишили Шортленд, щоб провести обстріл у ніч на 14 число. Біля самої якірної стоянки вони стали ціллю для ворожих літаків, скинута якими бомба розірвалась поблизу «Мітісіо» та позбавила його здатності рухатись. Загін попрямував далі (і все-таки зміг провести обстріл Гендерсон-Філд, хоча й без особливого успіху), тоді як пошкоджений есмінець відбуксирували на Шортленд, а в подальшому перемістили до Рабаула. Проведений у останньому аварійний ремонт не зміг повернути «Мітісіо» хід і 24 – 29 грудня есмінець «Асасіо» привів його на буксирі на атол Трук у центральній частині Каролінських островів, де ще до війни створили потужну базу японського ВМФ. Втім, навіть її можливостей не вистачило для ремонту машини «Мітісіо», тому 6 – 17 березня корабель перевели на буксирі у есмінця «Хамакадзе» до Токійської затоки (щонайменше до Сайпана їх охороняв ще один есмінець «Уракадзе»).

Ремонт тривав до 14 листопада 1943-го, при цьому окрім відновлення внесли певні зміни у озброєння – зняли одну установку головного калібру та замінили її двома строєними установками 25-мм зенітних автоматів.

2 грудня 1943-го «Мітісіо» нарешті вирушив з Японії на Трук. З 29 грудня 1943 по 1 січня 1944 «Мітісіо» разом зі ще одним есмінцем супроводжував 2 важкі крейсери з Трука до Кавієнга (друга за значенням японська база у архіпелазі Бісмарка на північному завершенні острова Нова Ірландія) та назад, при цьому завданням загону була доставка підкріплень в межах операції «Бо Го».

10 – 16 січня 1944-го «Мітісіо» разом з двома іншими есмінцями супроводив до Куре лінкор «Ямато», який у грудні був торпедований американським підводним човном. На переході загін тричі виявляли інші ворожі субмарини, проте жодного разу їм не вдалось зайняти положення для атаки.

25 січня – 1 лютого 1944-го «Мітісіо» разом зі ще двома есмінцями супроводжував конвой з Йокосуки на Трук. На той час на тлі наступу союзників у Меланезії та на сході Мікронезії японське командування вже вирішило встановити головний оборонний периметр західніше та вивести основні сили флоту з Труку, де вони знаходились під все зростаючою загрозою. Як наслідок, 10 – 15 лютого «Мітісіо» та ще 3 есмінця, а також легкий крейсер ескортували до Японії загін із лінкора «Мусасі», авіаносця та гідроавіаносця (можливо відзначити, що вже 17 лютого база на Труці стане ціллю потужного рейду авіаносного угруповання і буде розгромлена).

22 – 27 лютого 1944-го «Мітісіо» та ще один есмінець ескортували з Йокосуки до Палау (захід Каролінських островів) «Мусасі», який одночасно доправляв військовослужбовців та амуніцію. Далі «Мітісіо» рушив в район Сінгапура, потім перейшов до нафтоносного регіону на сході острова Борнео, а 16 – 22 березня супроводжував звідси танкерний конвой O-507, який прослідував на Палау, де все ще перебували значні сили флоту, відведені з Трука.[3] Оскільки існувала загроза, що Палау також буде атакована, 29 березня звідси вийшли «Мусасі» та 5 важких крейсерів, які попрямували під охороною «Мітісіо» та ще 7 есмінців до Давао. Неподалік від Палау лінкор був торпедований підводним човном та рушив під ескортом «Мітісіо» та 2 інших есмінців на ремонт до Японії, куди прибув 2  квітня до Давао (при цьому 30 березня по Палау дійсно нанесло потужний удар авіаносне угруповання).

До 20 квітня 1944-го «Мітісіо» пройшов певний ремонт у Куре, при цьому також було суттєво підсилене зенітне озброєння за рахунок додавання 4 строєних, 1 здвоєної та 14 одинарних установок 25-мм автоматів. Водночас, з корабля зняли ще одну установку головного калібру.

10 – 16 травня «Мітісіо» та шість інших есмінців ескортували з Японії до Таві-Таві (у філіппінському архіпелазі Сулу поряд з нафтовидобувними районами острова Борнео) загін із 3 авіаносців, 3 легких авіаносців і 1 лінкора (японське командування готувалось до ворожої атаки на головний оборонний периметр імперії, який проходив через Маріанські острова, Палау та захід Нової Гвінеї, до того ж через дії американських підводних човнів на комунікаціях видавалось доцільним тримати флот ближче до районів видобутку нафти). В наступні кілька тижнів «Мітісіо» неодноразово виходив з Таві-Таві для несення протичовнової служби у околицях цієї бази.

12 червня 1944-го американці розпочали операцію по оволодінню Маріанськими островами і наступної доби японський флот вийшов з Таві-Таві для контратаки. Під час битви 19 – 20 червня у Філіппінському морі «Мітісіо» разом з іншими 8 есмінцями складав охорону «загону В», основну силу якого становили 2 авіаносці та легкий авіаносець, які у травні «Мітісіо» супроводжував з Японії до Таві-Таві. 20 червня есмінець підібрав понад дві сотні вцілілих із потопленого авіацією авіаносця «Хійо». В битві японці зазнали важкої поразки, а 23 червня «Мітісіо» прибув на острів Окінава (південна частина архіпелагу Рюкю).

23 – 26 червня 1944-го «Мітісіо» разом з двома іншими есмінцями прослідували з Окінави до Ґімарас (обернене до моря Сулу узбережжя Філіппінського архіпелагу), де певний час забезпечували охорону загону танкерів, а 29 червня прибули до Давао (південне узбережжя філіппінського острова Мінданао). З 1 по 14 липня «Мітісіо» та ті самі есмінці супроводжували лінкор «Фусо» з Давао до острова Таракан (центр нафтовидобувної промисловості біля східного узбережжя Борне), а потім у Японію (загін полишив Таракан 8 липня).[4] Через місяць «Мітісіо» повернувся до Південно-Східної Азії, коли 15 – 24 серпня 1944-го він та два інші есмінці[5] супроводили з Японії до Сінгапура лінкор «Харуна».

У середині жовтня союзники розпочали операцію на Філіппінах і 18 жовтня головні сили японського флоту полишили район Сінгапура. Вони прослідували до Брунею (на цьому переході «Мітісіо» та ще один есмінець ескортували два танкери, які в Брунеї провели дозаправку лінкорів), після чого розділились на два з’єднання. «Мітісіо» увійшов до ескорту диверсійного загону адмірала Нісімури, який мав прослідувати до району висадки союзників у затоці Лейте південним шляхом та відволікти на себе увагу ворожих сил. В ніч на 25 жовтня загін Нісімури був повністю знищений в бою у протоці Сурігао. «Мітісіо» отримав влучання торпедою з есмінця USS McDermut, що вивело з ладу машинну установку та завдало таких важких пошкоджень, від яких «Мітісіо» затонув за 15 хвилин. 4 членів екіпажу підібрали американці. Деякі моряки ймовірно виплили на берег, проте там їх вбивали місцеві мешканці.[6]

Примітки

  1. HMS Tenedos (H 04) of the Royal Navy - British Destroyer of the Admiralty S class - Allied Warships of WWII - uboat.net. uboat.net. Процитовано 26 листопада 2021.
  2. Japanese Army Auxiliary Transports. www.combinedfleet.com. Процитовано 26 листопада 2021.
  3. Japanese Oilers. www.combinedfleet.com. Процитовано 26 листопада 2021.
  4. Imperial Battleships. www.combinedfleet.com. Процитовано 26 листопада 2021.
  5. Imperial Battleships. www.combinedfleet.com. Процитовано 26 листопада 2021.
  6. Long Lancers. www.combinedfleet.com. Процитовано 26 листопада 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.