Нагляд командування військової частини
Нагляд командування військової частини — це запобіжний захід, який застосовується до обвинувачених (підозрюваних) військовослужбовців і полягає у вжитті заходів, передбачених статутами Збройних сил України, щоб забезпечити належну поведінку обвинуваченого (підозрюваного) та його своєчасну явку за викликом особи, що провадить досудове слідство. Командування військової частини повідомляється про суть справи, по якій обрано запобіжний захід. Про встановлення нагляду командування військової частини також у письмовій формі повідомляє орган досудового слідства, який обрав цей запобіжний захід.
Суть
Орган досудового слідства обирає запобіжний захід і повідомляє про це командира військової частини. Його згоди не потрібно для обрання запобіжного заходу, але щоб направити, як саме здійснювати нагляд, його ознайомлюють із суттю справи. При цьому складається постанова, яка також надсилається командиру військової частини і яку оголошують обвинуваченому (підозрюваному) військовослужбовцю під розписку. Встановивши нагляд, що полягає у позбавлення права на носіння зброї, права залишати військову частину, у звільненні від несення служби в складі караулу, безпосередньо нагляді начальника, командир повідомляє про це орган досудового слідства.
Особливістю цього запобіжного заходу є те, що його може бути застосовано лише для військовослужбовців. В разі звільнення військовослужбовця в запас строк дії цього запобіжного заходу закінчується.
В разі порушення цього запобіжного заходу встановлена відповідальність:
- кримінально-процесуальна — щодо обвинуваченого: у вигляді обрання суворішого запобіжного заходу;
- дисциплінарна — щодо командира військової частини: передбачена статутами Збройних сил України.
Джерела
- Кримінально-процесуальний кодекс України, ст.163
- Юридичний словник - Нагляд командування в.ч.[недоступне посилання з липня 2019]
- Застосування запобіжних заходів - Vuzlib[недоступне посилання з липня 2019]
Посилання
- Нагляд командування військової частини // Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 2002. — Т. 4 : Н — П. — 720 с. — ISBN 966-7492-04-4.