Насір оль-Мольк

Насір оль-Мольк (перс. مسجد نصیر الملک‎‎) — мечеть в іранському місті Шираз провінції Фарс (Іран). Неофіційна назва — «Рожева мечеть».

мечеть Насір оль-Мольк, перс. مسجد نصیر الملک‎‎
29°36′31″ пн. ш. 52°32′54″ сх. д.
Тип споруди мечеть
культурна власність[1] і пам'ятка
Розташування Іран, Шираз
Архітектор Мухаммед Хасан-е-Мемер і Мухаммед Реза Касі Пас-е-Сірасі.
Засновник Хасан Алі Насір-оль-Мульк
Початок будівництва 1876
Кінець будівництва 1888
Будівельна система цегла[2], камінь[2] і кахель[2]
Стиль shfycmrbq cnbkm
Належність іслам
Стан Іранська національна спадщинаd[1]
Оригінальна назва перс. مسجد ناصر الملک
Вебсайт nasiralmulk.ir
Насір оль-Мольк (Іран)
 Насір оль-Мольк у Вікісховищі

Історія

Була побудована в 1876—1888 роках в Ширазі, за наказом мірзи Хасан Алі Насір-оль-Мулька, що належав до каджарської династії. Розташована в місці Гоаде-е-Арабан (поблизу відомої мечеті Шаха Черега). Проектувальниками був Мухаммед Хасан-е-Мемер і Мухаммед Реза Касі Пас-е-Сірасі. Вважається однією з найкращих мечетів Ірану.

Мечеть все ще працює за призначенням при захисті Фонду цільового капіталу Насір оль Мульк.

Опис

Найбільш ефектно мечеть виглядає зі сходом сонця, вона побудована таким чином, щоб вікна були буквально залиті світлом. Це своєрідний алегоричний заклик до ранкової молитви, адже саме вона дозволяє віруючим пізнати справжній світ — благословіння Аллаха. У дизайні мечеті екстенсивно використовується кольорове скло у фасаді, також показані інші традиційні елементи.

Усередині все викладено різнобарвною мозаїкою, замість звичайних вікон встановлені різнокольорові вітражі. У залежності від часу дня сонячне світло, проходячи через ці вітражі, створює калейдоскопічний ефект. Промені перетворюють зали мечеті на сліпучий лабіринт.

Візерункові мозаїки можна побачити не лише на стінах, але й на численних арках і склепінних стелях. На підлозі лежить яскрава рожева плитка, в холодну пору року підлогу повністю закривають килимами.

Крім чарівного внутрішнього оздоблення, відвідувачі можуть побачити в одній з частин мечеті обладнаний музей, що розповідає історію її створення, а також прогулятися внутрішній двориком, де облаштовано мальовничий басейн з живими рибками.

Джерела

  • Patricia Baker, Hilary Smith e Maria Oleynik, Iran, Bradt Travel Guides, 1° gennaio 2014, ISBN 9781841624020.
  • Nasir ol Molk
  1. Monuments database — 2017.
  2. https://www.scirp.org/journal/paperinformation.aspx?paperid=96715
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.