Нафтовий газ

Нафтовий газ (рос.нефтяной газ ; англ. petroleum (associated) gas; нім. нім. Fettgas n, Ölgas n) –

1) Вуглеводневий газ — суміш газоподібних і пароподібних вуглеводневих і невуглеводневих компонентів(в основному насичені вуглеводні), які виділяються з нафти під час її розгазування. Відокремлюється під час її сепарації.

2) Газ (ненасичені вуглеводні, водень) термічної й каталітичної переробки (крекінгу або піролізу) нафти. Використовують як паливо, як сировину для одержання етилового спирту, барвників тощо. Син. попутний газ.

Загальні характеристики

НАФТОВИЙ ГАЗ — газ, розчинений у нафті при пластових умовах; виділяється при експлуатації нафтових покладів внаслідок зниження пластового тиску нижче за тиск насичення нафти. Вміст нафтового газу (м3/т) у нафтах (газовий чинник) коливається від 3-5 у верхніх горизонтах до 200—250 і більше у глибоких пластах. За складом нафтовий газ поділяють на вуглеводневі (95-100 % вуглеводнів), вуглеводневі з домішкою вуглекислого газу (СО2 4-20 %), вуглеводневі з домішкою азоту (N2 3-5 %), вуглеводнево-азотні (N2 до 50 %); за співвідношенням метану і його гомологів — на сухі (СН4 понад 85 %, С2Н5+вищі 10–15 %) і жирні (СН4 60–85 %, С2Н5+вищі 20–35 %). Для встановлення кількості і складу нафтового газу проби нафти, відібрані на гирлі свердловини або в пластових умовах (глибинним пробовідбірником), піддають дегазації. Через часткову дегазацію нафти у привибійній зоні і піднімальних трубах нафтовий газ, відібраний на гирлі свердловини, містить більше метану і менше його гомологів, ніж газ з глибинних проб нафти. Нафтовий газ використовується як паливо (отримують «скраплений» пропан-бутановий газ і газовий бензин) і в нафтохімічній промисловості (виробництво полімерних виробів та ін.). Термін «попутний газ» не рекомендується.

Видобуток нафтового газу

Видобуток нафтового газу (рос.газа нефтяного добыча; англ. petroleum gas production; нім. Fettgasgewinnung f, Ölgasförderung f) — частина робочих ресурсів нафтового газу, яка використовується в господарстві держави. Видобуток нафтового газу складається з об'ємів газу, які здаються стороннім споживачам і витрачаються на власні потреби, з врахуванням нормованих технологічних втрат.

Ресурси нафтового газу

ПЛАСТОВІ РЕСУРСИ ГАЗУ НАФТОВОГО

ПЛАСТОВІ РЕСУРСИ ГАЗУ НАФТОВОГО, (рос.пластовые ресурсы нефтяного газа; англ. stratal resources of petroleum gas; нім. Ölgas-Schichtenlagerstätte f) — кількість нафтового газу, який міг би бути отриманим за фактичний (плановий) період часу в процесі розробки нафтового родовища під час одноступінчастої сепарації нафти від пластового тиску до 760 мм рт.ст. при 200С.

РОБОЧІ РЕСУРСИ ГАЗУ НАФТОВОГО

РОБОЧІ РЕСУРСИ ГАЗУ НАФТОВОГО, (рос.рабочие ресурсы нефтяного газа; англ. working resources of petroleum gas; нім. Ölgas-Betriebsressoursen f pl) — добуток робочого газового фактора на кількість видобутої нафти.

Див. також

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.